Big Omikron kérdése:

Mi a baj velem?

Figyelt kérdés
18 éves fiú vagyok és a történetem hosszú és bonyolult, de megpróbálom röviden vázolni. Rettentő gyerekkorom volt amit nem részleteznék de a lényeg az, hogy a szüleim rengeteget veszekedtek, apám verte anyámat és anyám vert engem. Később kiderült hogy anyám egy mentális betegség miatt bántalmazott de ez mellékes. Egész gyerekkoromban elfojtottam az érzéseimet, főleg a szomorúságot amit éreztem és senkinek sem beszéltem a problémáimról. Egy rossz nap végén a verések után általában halkan álomba sírtam magam majd újult erővel mentem másnap iskolába. A családomban gyerekkorom végére megoldódtak a problémák amikor elkezdték kezelni anyámat de egészen kb. 16 éves koromig nem beszéltem senkinek a gyerekkori traumáimról. A múltat többé kevésbé sikerült feldolgoznom de úgy érzem hogy egy roncs vagyok. A fő problémám a szociális képességeimmel vannak. Mindig is tudtam magamról hogy nehezen megy a beszélgetés és nagyon zárkózott tudok lenni de itt nincs vége a törtenetnek. Mindenféle önfényezés nélkül mondhatom hogy jó a humorom és alapvetően egy érdekes ember vagyok és tájékozódom a világ dolgaiban. Furcsa módon társaságban könnyen tudok oldódni és általában órákon és más élethelyzetekben rengeteget poénkodok ezért a külső szemlélőnek extrovertált személynek tűnhetek. De! Ennek ellenére új társaságban nehezen oldódok fel, kettesben pedig alkohol vagy más szer nélkül egyenesen képtelen vagyok feloldódni. Képtelen vagyok beszélgetni, jön a kínos csend, nem jut eszembe semmi téma és ilyenkor teljesen elvesztem az önbizalmamat. Közvetlenül azelőtt hogy olyan lánnyal találkozom aki bejön vagy akivel járok általában rámjön a szorongás, felgyorsul a szívverésem és összeszorul a gyomrom. Hangsúlyozom akkor is ha járunk tehát semmi okom nem lenne a szorongásra. Régi barátaimmal sem tudok hosszú beszélgetéseket lefolytatni csak nagyon ritkán. Amikor kettesben vagyok emberekkel akkor az esetek 90%ában úgy érzem hogy egy érzelmi zár szociálisan nyomorékká tesz és átalakulok egy önbizalomhiányos, unalmas senkivé. Kettesben szemkontaktust is nehéz fenntartanom. És ismétlem, ismert társaságban könnyen oldódok, sokat bulizok de mégis kerülöm az olyan helyzeteket amikor kettesben kell lennem emberekkel, ami teljesen ellehetetleníti a szerelmi életemet és a mély baráti kapcsolatokat. Kettős az egész személyiségem (pedig nem vagyok mentálisan beteg) de alapvetően képtelen vagyok oldódni, mindössze azért van sok barátom mert szerek segítségével sikerült megmutatnom a gátlások nélküli, humoros és érdekes személyiségem de ez nem változtat azon a tényen hogy józanul nem tudok érvényesülni. Vajon a gyerekkorom és az elfojtás miatt lettem ilyen? Sok éve küzdök ezzel a problémával és önmagam elfogadásával de nem találok válaszokat és meg akarok változni. Nem vagyok képes elfogadni azt hogy még a barátnőm társaságában sem tudok feloldódni. Tehát, mi a baj velem? Más is tapasztalt ilyen romlott kettősséget magában?

2019. jan. 8. 23:02
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"Vajon a gyerekkorom és az elfojtás miatt lettem ilyen?"

igen. Ha kéred, küldök privben néhány írást/könyvet, ami segítő lehet, hogy magadra találj.

2019. jan. 9. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy ebben a mondatodban összefoglalod a lényeget: "A múltat többé kevésbé sikerült feldolgoznom de úgy érzem hogy egy roncs vagyok." Ami az, hogy nem, nem sikerült feldolgoznod. Az egész leírásod annak a cáfolata, hogy feldolgoztad volna. És amíg azzal áltatod magad, hogy ez sikerült, addig esélyed sincs rá, hogy valóban feldolgozd. Hiszen ha nincs probléma, mit dolgoznál fel...?!

De ezzel nem vagy egyedül. Valamiért hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a múlt elmúlt, bármilyen szörnyű is volt nem hat már ránk, és a felnőttkori problémáink - amik akár teljesen béklyóba is köthetik az életünket - abszolút újkeletűek. Csak úgy lettek, abrakadabra! És jól belemélyedünk, detektáljuk, elemezzük, kivesézzük őket, de azt meggyőződéssel hisszük, hogy közük nincs a múlthoz, hiszen az már ugye nem érdekel minket, elmúlt, vége, szőnyeg alatt. Na és itt van a kutya elásva. Hogy más a feldolgozás és más az elfeledés. Az egyik megoldás, a másik túlélés. Gyerekként valamit kitaláltál, hogy túléld az egészet és sikerült és ez szuper! Csakhogy az ilyen gyerekkori túlélési stratégiák a felnőttkorban hirtelen mázsás bilincsekké válnak. És minél tovább nem foglalkozunk velük, annál súlyosabbak lesznek. Túlélési stratégia a kegyetlen, bántó gyerekkori környezetre az érzelemelfojtás. Felnőttkori eredménye a kapcsolatteremtési képtelenség, bizalomhiány, zárkózottság, érzelmek megélésének, kifejezésének nehézségei, kommunikációs blokkok és még sorolhatnám. Az itt egy oldalon át részletezett béklyók tehát tetszik-nem tetszik, őlordsága a Feldolgozatlan Múlt személyesen...!

A megoldás pedig innentől a Feldolgozás. Mégpedig ideálisan szakember vezetésével. Valamilyen testhezálló lelki tréningen, pszichoterápián, feldolgozó csoportban stb. Nyilván lehet alapozni könyvekkel, ajánlanám is a Mérgező szülők című klasszikust, de ennek megvan a veszélye, hogy az ember idővel túl okosnak kezdi képzelni magát és belülről amúgy is nehéz tisztán szemlélni önmagunkat, de ha még meg is vagyunk győződve arról, hogy mi vagyunk a legjobb terapeuták - onnantól garantáltan vakfoltba kerül a valós probléma!

Egy ilyen vezetett önismereti meló akár éveket is igénybe vehet, de megéri: egy jó terápián/terapeutával nemcsak megelőzzük a problémák kötelező súlyosbodását, de a meglévőkből is kijövünk. Nyilván sok fájdalommal jár, de ez a lélektana a feldolgozásnak: a sérülések úgy gyógyulnak, ha szembenézünk velük. Neked is szembe kell nézni azzal, hogy bántalmazott gyerek voltál. Akármennyire is megpróbálod az írásodban elmosni ezt a kérdést, hogy jaj hát az édesanyád beteg volt, meg minden rendben lett, amikor kezelni kezdték. Hol van kimondva az, hogy apa Bántalmazó? Hogy egy kisgyereknek nincs annál nagyobb horror, hogy az egyik szülő a másikra támad? Egy szörnyű valóságba csöppentél, ahol akiktől a biztonságot várnád kiszolgáltatott kisgyermekként, pont ők veszélyeztetik egymás biztonságát és a tiedet is. Hogy tanulhatnál meg érezni, ha csak rettegés és fájdalom jut ki? Hogyan, kiben bízhatnál így? Úgyhogy ha tényleg meg akarod oldani ezt a hosszú problémasort, akkor az első lépés, hogy lecuppansz róla. Megérted, hogy ez mind már csak következmény, amit ha egyesével próbálnál kezelni - mind csak tüneti kezelés, érintetlenül hagyva az őket generáló problémát. Ha nagy melóval egyet-egyet meg is változtatnál, az ok másmilyen megnyilvánulási formát fog találni. Ehelyett elkezdesz keresni egy számodra (nem kémiai úton) működő megoldást, egy önismereti utat, módszert, tréninget, pszichoterapeutát. Ha szerencsés vagy, hónapokon belül sikerül és megérezheted, hogy van kiút és a végén teljesen más ember leszel!

2019. jan. 9. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!