Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mit értenek az emberek rohanó...

Mit értenek az emberek rohanó világ alatt? Miért gond, hogy nem mosolygunk spontán magunkban az utcán?

Figyelt kérdés

Előre szólok, sok dolgot másképp látok, mint az átlag, esetleg 1000 emberrel is szembemegyek. Az olvassa tovább, aki nem akad ki alapból a más nézőpont miatt!! Akinek nincs ehhez türelme, kérem, ne olvassa!

Másrészt: hosszú, de nem hinném, hogy lehet rövidebben és a lényeget mégis megtartva.


Szerintem az emberek sohasem dúskáltak szabadidőben. (150-200 évvel ezelőtti világra gondolok, már amennyit tudok róla!!) Mindig sok volt a "határidő" (vetni kell, aratni kell, be kell szerezni a termőmagokat), mindig nagy volt a felelősség (nem lesznek betegek a marháim? jól etetem őket?).

Csinálhattak szabadidőt (arra van időnk, amire akarunk címszóval), de akkor ki arat, ki vet, ki eteti meg az állatot, amit megfejünk, levágunk, ki készíti el a kabátot, amit megrendeltek?

Munka mindig volt, akármi is volt az.

Amit viszont látok, hogy nagyon kicsi a teherbírásunk és nagyon sokat nyafogunk, hogy dolgunk van.


Igen, türelmetlenek vagyunk villamos várni, sort végigállni, megvárni, amíg betölt a gép.

Igen ám, de a történelem során az embernek sosem kellett annyit várnia, mint ma.

Egy könyvet leemelsz a polcról, felütöd a tartalomjegyzéket: 180. oldal kell, megkeresed a 180. oldalt. Végig te menedzseled a folyamatot, a te kezedben van: nincs mire várni.

Ellenben bekapcsolod a gépet. Ő menedzseli a folyamatot, nem a te kezedben van, másra kell várnod, ami jelen esetben a gép. Tehetetlenül várakozol.

Régen hol kellett villamosra várni? A gyaloglás lassabb tudom, de ugyanaz a véleményem, mint az előbb. Régen hol kellett sorban állni a közértben és a postán és a cipőboltban és a H&M-ben és a hivatalban és az orvosi rendelőben?


Akár a türelmetlenségre, akár a kevés szabadidőre céloznak rohanó világ alatt: egyszerűen nem értek egyet.


A másik a mosolygás... Mindenki megjegyzi: de depresszívek az emberek, hogy nem mosolyognak a BKV-n.

Magamban mosolyogjak?

Próbálom túlélni, hogy idegen emberek kerülnek az intim szférámba, löknek fel, jönnek elém holott lassabbak, de tolakodniuk kell. Megint egy olyan helyzet, amire az evolúciót tekintve nem vagyunk felkészülve! Mármint a tömeg. Csoda, hogy nem bírjuk?

Közben élvezem, hogy végre egyedül vagyok: se csoporttársak, se család. Mélyen elgondolkozom, lelkileg végképp nem ott vagyok, máshol "szárnyalok". Esetleg szókeresőzöm, olvasok, hosszabb villamosúton sudoku-zom. Nyilván mindezek alatt fapofát vágok. Baj? Amikor nem dühöngök mások összeférhetetlensége miatt (lsd. előző bekezdés), akkor végeredményben pihenésre használom a tömegközlekedésben töltött időt. Végre egyedül, nem másokkal és nem tanulással töltött idő. Közben nem fogok vigyorogni a nagyvilágba...


2014. jan. 14. 22:30
 1/10 anonim ***** válasza:

A rohanó életben nagyobb stressz éri az embereket, és így könnyebben lehet őket irányítani, ami azért szükséges, mert egyre többen leszünk, egyre kisebb helyen. Most mindegy, hogy ez egy önmagát alakító folyamat e, vagy direkt indukálja valaki/valakik. Egyébként a rohanó élet inkább azt jelenti, hogy sokkal több információ ér minket, mint eddig a történelem során bármikor.

Az emberek nagy része azért nem mosolyog az utcán, mert folyton az jár a fejükben, hogy mit kéne még elintézni, mi az amitől félnek stb. De van olyan is, aki egyszerűen nem tud idegenekre mosolyogni. Nem baj, engem nem zavar.

Én is szeretek egyedül lenni, viszont egy ideje, ha eszembe jut valami az utcán, vagy a villamoson akkor mosolyognom kell, és nem tudom visszafogni. Az emberek amúgy ilyenkor inkább néznek hülyének, mint hogy örüljenek annak, hogy valaki végre mosolyog. Most már direkt csinálom, mert az érdekel, hogy az emberek hogyan reagálnak rá. Persze van, aki viszonozza, de a legtöbben inkább furán néznek.

2014. jan. 14. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Egyszerűen nem látok abban semmi kivetnivalót, ha az utcán nem a másikakat nézed, hanem mondjuk az épületeket, vagy... észre se veszed, mit nézel és lelkileg nem is ott jársz. Ekkor fapofát fogsz vágni.

Az önkéntelenül elmosolyodás más, velem is szokott lenni. Vagy mondanak valami vicceset a többiek, szétválunk és a metrón magamba ücsörögve jut eszembe...

Szóval még csak nem is mindig vagyok fapofa, csak általában.


Az, ha a napi - stresszes - teendőkön gondolkoznak, az nem jó szerintem. Legyen, ami érdekelje őket és lesz min gondolkozni. Én még ezt látom, hogy sokakat nem érdekel semmi, nem lelkesednek semmi iránt, állandóan unatkoznak.


Szerintem rohanni nem rohanunk sehova. Én meg inkább úgy érzem, minden lassú.

Amit írtam is... Gépekre, más emberekre vársz, ahelyett, hogy te csinálnád: te nyitnád ki a könyvet, stb.


Az információ tényleg sok.

Nem tudom, erre gondolsz-e, de engem a negatív hírek bosszantanak.

Kit érdekel, hogy égett ki autó, hol siklott ki vonat, hol raboltak ki valakit?

Sokan paranoiásak többé-kevésbé. Félnek az autóbalesetektől, a tolvajoktól.

Mást nem érnek el a rossz hírek, de ezt igen... Meg ötletet adnak a jövő bűnözőinek.

2014. jan. 14. 23:51
 3/10 anonim ***** válasza:

"A mai rohanó/erőszakos/önző/... világban" - ilyen beszólásokat, és bármilyen hasonló általánosítást a "mai világról", maximum egy olyan, legalább 90 éves, ma is aktív (!), szellemileg friss (!) embertől fogadnék el, aki mondjuk végigdolgozta az előző századot, harcolt háborúban, megélt különböző rendszereket stb ÉS a most zajló folyamatoknak is tudatában van. Ilyen ember alig van, és általában ugye nem ők osztják az észt ilyen témában. Hanem mai 20-30, de ha a gyakorin szétnézel, 10-en évesek! Vicces! De inkább elképesztő! Egyszer megkérdeztem egy ismerősömet, mire gondol mikor azt mondja hogy "manapság nem figyelnek egymásra az emberek" - miért, 100 éve jobban figyeltek? Ott voltál? Erre csak hebegett, habogott, azt mondta jó, nem akkor, hanem mondjuk 10 éve. 10 éve mindketten középiskolások voltunk, no comment, mondtam erre.


(De azért ha a felgyorsult világgal kapcsolatos gondolatmenetet nézzük, van valóságalapja. Én irigylem is a régi parasztokat (mondjuk őseimet, nem rossz módú, egyszerű de tartalmas életet élt emberekről van szó), az ő életük jobban illeszkedett az ember természetes ritmusához is: tavasztól őszig kemény kint munka, vásározás, télen viszont nagyrészt phenés, beszélgetés, könnyebb, benti munkák, amikor volt idő kulturálódni, egymással beszélni stb. És irodában sem kellett ülniük, amiről tudjuk hogy a legegészségtelenebb elfoglaltságok egyike. Gyalog jártak, friss levegőt szívtak, nem ettek tartósítószereket.

De ez csak a dolgok egyik szelete, és általában nem erre gondolnak a fráziskkal dobálózók. Főleg akkor, mikor a nagy bölcselkedés közben beülnek a kocsijukba és elmennek bevásárolni a lidl-be mindenféle szemetet :D )


Utcán való mosolygás: én is így gondoltam, míg nem kezdtem el jobban figyelni az arcokat/kezdtem játszani ezzel. Rengetegen csak maguk elé néznek, kerülik a szemkontaktust. Ehhez csak hozzáadódik a rengeteg savanyú pofa. Aztán a szúrós tekintetek. A ráncolt homlokok. Brr. Nemcsak nagyvérosban, ez hülyeség, Budapest egyes részein láthatóan jobb állapotban van a legtöbb ember mint a vidék egyes részein. Nem azt mondom én se, hogy mindeninek orrba-szájba kéne vigyorogni, de néha ijesztő ha az ember kimegy az utcára.

És akkor még a boltokban, hivatalokban uralkodó hangulatról nem is beszéltünk... ahonnan én jövök, pláne.

2014. jan. 15. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ahogy én gondolom te ilyen húsz év körül emberke lehetsz. Ez igazából nem baj, csak annyit mondok, hogy nem a mosolygás a lényeg, de valakinek ezzel fel tudod dobni a napját. Például ahol én dolgozok cég, itt valamikor kötelező volt a mosolygás, ma már nem az.

Ehhez még azt is hozzá kell tennem, hogy teljesen más ám egy nagyvárosból nézni az életet, mint egy kisebből, mert az emberek mást látnak. Az egyedüllét is fontos, de ha olyan helyen élsz akkor ritkán adatik meg.

2014. jan. 15. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 RhisiartK válasza:

Én nem vagyok elég bölcs, hogy a rohanó világról beszéljek, meg nem is éltem még annyit, de talán Popper Péter véleménye megfelel neked: http://www.youtube.com/watch?v=iXBrCAhFGLI


Amúgy ez a gépre várni tényleg érdekes, mert régen még én is papíron leveleztem és heteket vártam válaszra. Ma meg az emailre alig tudok várni napokat. Én ilyen apró dolgokban érzem a gyorsulást és nem igazán tetszik. Bár én szeretek még órákat sétálni, mint régen.

2014. jan. 15. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#4:

Egyszerűen ne várják el tőlem, hogy ne foglaljam el magam, ne kapcsoljak ki az utcán vagy a villamoson egy kis időre, ne gondoljak semmire, hanem a másikok arcát nézzem és ha rám néz ő is, belemosolyogjak.

Sokszor van haveri körben, hogy csend keletkezik egy időre, majd valaki néz ki a fejéből és fapofát vág. Ha rákérdezel, mi a gond, azt mondja, semmi, csak elgondolkozott.

Szerintem ugyanezt látni közlekedés közben is, legalábbis rajtam biztos. A kivetnivalót nem értem.


#5:

Szerintem más heteket várni és napokat. Szerintem az a kibírhatóbb várakozás. Ám amikor már megérkezett a levél, akkor gyorsabb kibontani és te bontod ki, viszont idegörlő a gép betöltését várni, mikor tudod, hogy ott a mail.

Amúgy a levélre való várakozás... Tudod, hogy napi egyszer jön a postás, kb. azt is, hogy mikor. Tehát napi egyszer megnézed a ládát, és tudod, hogy aznap már ne várd. A mail bármelyik pillanatban jöhet.



Én csak azt látom, hogy nem csinálunk semmit gyorsabban - sőt, sokszor csigalassan -, nincs kevesebb szabadidőnk - én akiket látok "régi típusú" életmódot élni, télen-nyáron sokat dolgoznak, és este tudnak leülni, ugyanúgy, mint a hivatalnokok -, és többet és többet kell várakozni. És nem levélre, csomagra, az más...

És valahogy lehet első látásra fura, de szívesebben járnék gyalog, mint BKV-val. Egyszerűen szellemi szabadság, mikor végre se beszélgetni nem kell, se koncentrálni, se tanulni. És lehet lassabb gyalogolni, de semmire nem várok: a zöld lámpára, ahol elindul a busz, magára a buszra.



Amúgy az odafigyelés másokra... Nem tudom, de... Az aluljáróból felsegítik az idősek banyatankjait. Sőt, egyszer én segítettem, de ketten alig bírtuk a nénivel :D Egyszercsak könnyebb lett: hátulról egy srác is megfogta. Általában átadják egymásnak a helyet, előreengedik a férfiak a nőket, a fiatalabbak az idősebbeket. Leveszik a csomagot az ülésről, ha közeledik egy új utas.

Igen, ilyenek rendszeresen vannak! És talán az ellenpélda kevesebb.

De ez is magyar mentalitás: nyafogni.

2014. jan. 15. 11:51
 7/10 RhisiartK válasza:

Tudom mire gondolsz, de nem értem, mert nekem úgy tűnik neked a gépekkel van bajod és ezt kivetíted. Mármint egész nap stresszelni, hogy másnap megjön-e a leveled a postán, vagy pár percig tenni ezt, míg a gép tölt... hát én a párc percet választanám. Amúgy pedig mindkettő külső körülmény miatti várokazás, szóval egyre megy szerintem. (Oké, embere válogatja, hogy ki mi miatt stresszel, tudom.)


"Tehetetlenül várakozol." - A postásra is így várok, a vetés érésére is, a zh javítására is és még sorolhatnám. Mind rajtam kívűlálló okok miatti várakozás. Csak a várakozási idő egyre kevesebb és mégis gyorsítani akarunk rajta. Persze van kivétel, tudom. És nyafogni is mindig lehet, ami nagyon unalmas szerintem is, de attól még gyorsabb a világ, mert gyorsabban történnek a dolgok. De ha tényleg érdekel a téma és nyitott vagy, akkor ott a videó. Olyan ember beszél rajta, aki sokat utazott, tapasztalt és saját foglalkozását is kritizálja, ha kell.


A várokozás régen is megvolt szerintem. Mármint gyerekként sokat jártam nagymamámmal hajnalban a piacra és ott mindig nagy sorok voltak. Régebben pedig, amikor 15 napos vásárok voltak a nagyobb városokban és évente 7-szer, akkor még nagyobb várakozás lehetett.


A gyaloglás nálam alap. Egyetemre 40-50 perc gyaloglás szerintem jobb, mint 20 perc tömegnyomor, zsivaly stb.


Érdekes lenne részletesebben megbeszélni ezt. Érdekelnek a miértjeid.

2014. jan. 16. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Én úgy vagyok vele, hogy ha a levél nem érkezett meg, akkor holnapig talonban van az ügy, nem is gondolok rá, nem stresszelek rajta. Ellenben ha minden pillanatban megérkezhet, akkor minden pillanatban nézem.

Egyetemi eredményekkel a legrosszabb ez... Szívesebben mennék be egy héttel a vizsga után, hidd el, ha tudom, hogy akkor OTT LESZ az eredmény... A két hét alatt néha eszembe jutna a gondolat, de elhessegetném... Így meg, amikor beüt az a "néha", és eszembe jut a gondolat, akkor megnézem, görcsölve, és nem tudni, melyik pillanatban kapjuk meg.


Az a gond, hogy nem a saját folyamatainkra várunk, hanem külső tényezőkre... A busz jön-e, a gép betölt-e...

Nem arra gondolok, hogy valamire két hetet vagy egy hónapot vársz... új autóra, ruhára... Az más típusú.

Hanem a napi rutin során, még ha minden gyorsabb is (busz vs. gyalog), rettentő sokat vársz egyhelyben, tehetetlenül.

2014. jan. 16. 09:12
 9/10 dani900 ***** válasza:

Csak hogy egy kicsit mélyebbre ássak, az, hogy megy valaki az utcán és nem vigyorog, az nem jelent semmit. Ellenben, amikor mondjuk bent vagy a boltban, és nézed, hogyan kommunikálnak a pénztárossal, sokszor nem is köszönnek, a földet bámulják, kapkodva pakolnak, majd fülüket farkukat behúzva, amint lehet elkotródnak, ez az én észrevételem szerint úgy 10-ből 8 embernél így van.


Na, ilyenkor van az, amikor kontaktusba kerülnek, és ugyanúgy savanyú képpel néznek a semmibe. Ez már gond.

Annak aki csinálja, és annak is aki szembekapja az ilyen embert, mert az ő kedvét is elrontja.


Ezért, én lehetőleg, ha mást nem is, de a minimális tiszteletet megadom mindenkinek, a többi meg attól függ, ő hogy folytatja.


Csak egyet nem értek....miért háborodtatok fel ezen annyira?

2014. jan. 16. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 RhisiartK válasza:

Köszi a részletes magyarázatot, így már értelek. Mondjuk én ugyanolyan nyugodt vagyok mindkét várakozást tekintve, kivétel amikor a gép maga hirtelen belassul. Mármint ami várható lassúsága a gépnek, a rendszernek azzal nincs bajom, csak a spontán lassulással. :)


A mosolygásról csak annyit, hogy én speciel nem szoktam csak úgy, boltban persze próbálok kedves arcot vágni, de az utcán inkább szemkontaktust keresek. Bár nehéz találni. :D

2014. jan. 17. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!