Mit csináljak a döntési fáradtság ellen?
Szeretem körbejárni a témákat, sokat olvasok, de a mai világban már annyi információ van, hogy szinte megőrülök. Csodálkozok, hogy a többi ember nem.
Összehasonlítva mondjuk egy ősemberrel, egy középkori emberrel, vagy egy komunizmusban élő emberrel (pl. Észak koreában egy féle ruha van meg 10 féle frizura stb.)
Szóval úgy érzem kezdek megőrülni, pszichológusnál régebben próbálkoztam, de ő egy tevehajcsár volt inkább mint orvos. Nem értett hozzá, én így jobban értek a dolgokhoz mint ő...
Sokat olvasok Csernustól is, okos embernek mondanám magam. Viszont aki tud valamit erről a döntési fáradtságról vagy az információs túltelítettségről az látja, hogy a mai világban elkerülhetetlen ez.
Itt az internetre gondolok leginkább, tévét a reklámok miatt nem nézek, de sajnos az interneten is könnyű egyik témából a másikba átkerülni.
Inkább könyveket olvasok, igaz hogy ez drágább de nem érdekel. Csak sajnos itt is vannak ilyen olyan befejezetlen dolgok amiknek utána kellene, hogy járjak....
Két olyan dolog van amikor nem érzem azt hogy túl van telítődve az agyam:
- 1. a sport: focizok, ott is számos döntést kell meghozni, de elméletileg végtelen lehetőség van, de ott rutinszerűen ösztönösen jönnek a dolgok.
- 2. a munka: ott is komoly döntéseket kell hozni, mégis ha a más életéről dönt az ember, ott nem olyan nehéz döntést meghozni.
De pl. nekem a kajákkal vannak gondjaim. Melyik egészséges melyik nem. Befektetések, pénzek. Felesleges is sorolni a lista végtelen számomra.
Hallgass az ösztöneidre, mint az ősember. Lehet, nem volt akkora választási lehetősége, de nagyobb volt a döntésének a tétje, hogy mondjuk a kék bogyót egye meg, vagy a pirosat. A kék legyen áfonya, a piros meg egy mérgező növény. Mégis feltehetően érezték, hogy a piros veszedelmes, azt súgta a belső hang. Aztán voltak tapasztalataik is abból, hogy egy társuk felfordult tőle. Tehát ki kell próbálni több megoldást, előre nem mindig tudod, hogy melyik a legmegfelelőbb neked. Az étkezés terén viszonylag nagy kockázat nélkül teheted ezt meg, mert legfeljebb kiderül, hogy nem bírja az epéd a zsíros disznóhúst, vagy hogy puffadsz a tejtermékektől. Annyira egyedi minden ember szervezete, hogy ostobaság kijelenteni, hogy pl. a tojás káros lenne. Ilyeneket legfeljebb brit tudósok szoktak megállapítani.
A befektetés számomra kb. a szerencsejátékkal egyenlő, érdekes, hogy egy napon említed a két dolgot, amikor az étkezésedet kontrollálhatod, a tőzsdét pl. egyáltalán nem.
A problémád szerintem az emberek 98 %-át érinti, de mivel nem vagyunk egyformák, nem is reagálunk egyformán bizonyos helyzetekre.
Mindenki meg kell találja azt, amivel ő ki tud teljesen kapcsolódni, és le tudja tenni a sok gondot és problémát amivel nap mint nap találkozik. Sokszor sajnos ehhez kell szakember segítsége.
Én keresnék egy másik pszichológust a helyedben. Rengeteg van, aki szuper a szakmájában és tényleg segít.
Nekem nagyon sokat segített, szóval csak ajánlani tudom.
Az információ tisztaságával van a baj. Sok benne a szennyező rész. Cikkekben a bevezető vagy videókban a hossznövelő sallang. Pl Julius Dein videói igaz beugratós videók de a beugratàs effektív időtartama 20-40 másodperc viszont minden videót fel kel duzzasztani 3 percesre mert a reklámidő utáni pénz miatt fontos a videó hossza. Egy cikk se lehet egy bekezdésnyi viszont a szerző sokszor nem annyira értelmes és kvalifikált hogy értelmes dolgokkal eressze bő lére mintsem sallangokkal.
A táplálkozásban mindenki szakértősködik, és sokan 4 általános felkészültségével szakért. Az emberi felfogás egyszerűsítő. Az agy sok energiát eszik. Ezért takarékoskodik. Nem fogad be könnyen egy hosszú érvrendszert mert annak feldolgozása fàrasztó ezért jobban szereti azt hallani hogy "a tej rossz" Ez egy egyszerű információ még akkor is ha baromság. Ezért kell sokat tudnod. Ez valóban fárasztó. De "Jó pap holtig tanul." Kombináld az információkat. Az analízisben is fejlődj. A fizikai munka és a sport pihenteti az agyat.
A BBC dokumentum filmjei pl sok támpontot adnak. Pl az antioxidánsok mizériája miatt is. A lényeg h felesleges a felhajtás.
A böngészőmben 4 napja nyitva van sok lap a gáztörvényekről a wikipedián. Sajna túl tömör és egyoldalú. Nem értem honnan jön az egyetemes gázállandó és h minek az. Talán egy tanár sokat segítene.
Betonról van sok videó a youtube on de csak egyet találtam ami értékes és elmagyaráznak sokmindent. A portland cementtől kezdve C osztályokig.
A youtube ra sok szolgáltató rájött hogy értelmes tartalmat kell felrakni mert az egy piaci rés. Ezért van fent sok matek oktató videó már.
A táplálkozás sajna nem ilyen. Sok a szemét. Meg kell mindig nézni a forrást, és a videókörnyezetet. Illetve az előadó képesítését.
De sokfelől kell tájékozottnak lenni. Mindent meg kell nézni ami érdekel. Nekem 3-5 gépem van. Gépenként 4-5 böngésző. Böngészőnként 1000-3000 fül van nyitva. Oké ennek fele xvideos, és erotikus kép de rengeteg a youtube. Azokat szeretem ami hanganyag mert akkor tudok mást is csinálni közben.
Kellenek a tanítók! De fontos hogy hiteleseket válasszunk. Ahhoz viszont tudni kell gondolkodni hogy kiszűrd a kamu vagy félrevezetőket.
A beviteli perifériák gyengék és a leggyorsabb gép is esetlen amikor arra vársz h betöltsön egy lapot.
Sokat segít egy "tab suspender" vagy "adguard" beépülő modul, vagy bővítmény ahogy most nevezik. Sajna kevés az olyan mint pl az "Im a gentleman" ami chromium alapú bővítményként lehetővé teszi hogy egérhúzással lements egy képet. Csak félrehúzod kicsit és máris ketöltötte. A hanggal írás is sokat segít a telefonon. Sajna ezek mellett is túl sok az infó. Ezért is főbenjáró bűn a kretén kontár oldalak tevékenysége. Viszont a melót nem lehet megspórolni csak megkönnyíteni egy bizonyos szintig. Az infóbevitelt a hétköznapi élet részévé kell tenni. Belecsempészve a dolgokba. Pl főzés közben hallgatok közéleti felvételeket mint pl a Partizán csatorna beszélgetéseit spotify on Vagy Puzsér értekezéseit. Vagy a 444 Magyar Jeti műsorát.
Jó lenne egy okostévé de szg alapú mert a youtube gyurcsányozós szennyreklámjai áttörték az adblock browser -ek falát és nem akarok retardált hirdetéseket nézni.
A könyv elavult. Nincs sok olyan ábrás lényegi magyarázó könyv ami hatékony lenne. Sajna. Ezért a könyvet hanyagolom mert időrabló és kevés.
Ez még kicsit hőskor. A tiszta értékes infó drága és elérhetetlen sok esetben.
A villámolvasás jó mert bár nem működött még nálam úgy ahogy kell de éreztem a hatékonyságát amikor tanultam.
A relaxációs tanulás kísérletileg igazolt. De jelenleg elérhetetlen mert talán még nem ismerik az emberi agyat eléggé.
BBC s film a memóriáról egész kiválónak tűnik. Állítólag a szem kéz koordináció a memória egyik titka.
Fáradtság? Ha tele lesz a fejed hagyd abba. Keress olyan társaságot ahonnan az infó begyűjthető! Szervezd meg az agyad pihenését, és a passzív tanulást! Állíts fel vezérelveket amiket ne tévessz szem elől! Mint pl az evolúció (a tejcukor bontó enzim termelés sikere). Ne dőlj be a kizárólagos és egyszerű magyarázatoknak! A világ vègtelenül bonyolult. Alkoss logikus következtetéseket! Ne higgy el mindent a messiásoknak! Vizsgáld felül a dogmáidat és azon elveket amiknek eddig bedőltél! Pl E számok... Egy rakat hétköznapi összetevők kapott E számot, ellenben sok új összetevő ennek még nincs ilyen száma holott akár káros is lehet. A termékekben csak a kiinduláskori összetevőket kell feltüntetni a gyártás során keletkezetteket nem. Vannak a gyártás során keletkezett rákkeltő anyagok, bizonyítottan több termékben is.
Magam és ledöbbentem hogy mennyire bedőltem az egyszerű szlogeneknek. Mesterséges=rossz természetes=jó... Egy rádióbeszélgetésben egy orvos világított rá hogy mennyire ostoba ez az egyszerűsítés. Sok anyag van ami mesterséges és hatékony és sok természetes anyag van ami mérgező vagy rákkeltő. Nem azt a kérdést kell feltenni hogy természetes Vagy mesterséges-e hanem azt hogy hatékony vagy ártalmas-e. Eddig és megvolt minden tudásom ahhoz hogy ezt tudjam. Az Oscar c. film szállóigévé vált mondása kezdetben viccesnek tűnt de később rájöttem hogy halálosan komoly. "Tudtam, csak nem sejtettem."...
Vagyis tudni valamit vagy gondolkodás szinten használni az két teljesen külön dolog.
A döntéshozatalban és az analízisben az információk mennyisége és rendelkezésre állása csak az egyik fontos összetevő. A másik nagyon fontos része maga a gondolkodás és az analízis. Erre pedig a magyar oktatási rendszer egyáltalán nem készít fel. Felnőttként kiválóra tudom megcsinálni a Pisa-tesztet. De félelmetes felismerés hogy gyerekként úgy elhasaltam volna rajta mint a ház... A gyereket nem tanítják meg gondolkodni ha az egyik oldal 49,8 a másik 50,1 akkor kirakja a relációjelet a számoknak megfelelően, viszont képtelen az analízise és a gondolkodásra és képtelen meglátni hogy a kettő gyakorlatilag egyenlő. 4,2-es tanuló voltam. Ma csillagos 8-as lennék ahogy a mai oktatást és gyerekeket elnézem... De sovàny az örökségem. Tanáraim voltak nem tanítóim...
Teljesen meg tudlak érteni kérdező. Nálam is hasonló a helyzet, bár én alapból olyan vagyok, hogy látom a dolgok jó és rossz oldalát is, így mindig az aranyközéputat választom, a harmóniát, úgyhogy totál határozatlannak meg ilyen nekem mindegy típusnak néznek.
De bezzeg a szélsőséges típusú embereket, akik mindig ugyanazt szajkózzák, határozott, temperamentumos egyéneknek tartják itt a környezetemben és jobban is hallgatnak rájuk. Az ok az lehet, hogy valószínű te is képes vagy azonosulni az érem mindkét oldalával vagy pedig egyikkel sem és a kettő közé szorulsz. Ez alapvetően szerintem egy elég bölcs tulajdonság, ami néha lehet jó és néha rossz is. A döntéshozatal szinte lehetetlen és az emberek is gyenge akaratúnak tartanak. Cserébe viszont nem vagy szűk látókörű és a rosszból is kovácsolhatsz jót.
A másik ok lehet a sok információforrás amit fentebb is írtak. Mint például jelenleg az egész oltással kapcsolatos bizonytalanság.
Lehet az elfolytott érzelmek
kibukása is.
És az OCD-s zavarnak is van egy ilyen tünete, hogy nem tudsz választani/dönteni mert a legtökéletesebb döntést akarod hozni, akár jelentéktelen dolgokban is. A leírás alapján szerintem neked elfojtott érzelmek lehetnek a háttérben és amit fentebb írtam, hogy egyszerűen nem vagy szélsőséges típus.
Persze ez nem 100% csak egy tipp,
a legjobban te ismerheted magad.
Esetleg egy másik pszichológus közelebb vihetne a megoldáshoz a segítségével.
Én ha sok van az agyban, csak bekapcsolom a zenét és elképzelek a fejemben egy történetet, vagy olyan dolgokat amire szívesen gondolok. Ez számomra felér egy meditációval.
Remélem tudtam valamennyire segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!