Mi az a káni kula?
Nem. A magyar nyelv is őriz valamennyit a kánikula szó eredetéből a "kutya meleg van" kifejezéssel.
A szó latin eredetű. Olaszországban az év legforróbb hónapjaiban a Göncölszekér áll a zeniten (az éjszakai égbolt legmagasabb pontján). Ezt a csillagképet az ókori rómaiak CANIS MAJOR-nak nevezték, azaz Nagy Kutya csillagképnek. Tehát legmelegeb az évben a "Kutya havában", a Nagy Kutya idején volt, tehát, ha azt akarták mondani, hogy nagyon meleg van akkor azt mondták, hogy olyan meleg van, mint a Kutya alatt.
Gyenge trollkérdésre normális válasz, mert lehet, hogy valakit tényleg érdekel:
"Nyelvünkben a kánikula szó elıször a 16. században fordul elı ’hı hónap’ értelmezéssel.
Szavunk a latin canicula átvétele, amelynek eredeti jelentése ’kiskutya’, de használták a Nagy Kutya
csillagkép, a Canis Maior fı csillagának, a Siriusnak megnevezésére is. Ennek a csillagnak az égen
való feltőnésével hozták összefüggésbe a nyári hıséget. A latin szó más nyelvekbe is bekerült; például
az olaszban canicola, franciában canicule. A németek meg az angolok a latin dies caniculares
szókapcsolatot fordították le; náluk Hundstage, illetve dog days jelenti a kánikulai napokat."
#3
Szó szerint azt írtad, amit én. Akkor mi a trollkodás az én válaszomban? (#2)
#4
A KÉRDÉS a troll, nem a te válaszod. Ha megnézed a küldések időpontját, a te válaszodat valószínűleg még nem is látta a #3-as.
De láttam. Utána kerestem rá a szóra, Wiki megnyit, olvas, szájat húz, másik link megnyit, olvas, megfelelő részt másol, elküld. Kilenc perc sok idő ám. :D
Viszont tényleg trollKÉRDÉSt írtam, ketteske lelkem, tessék pontosan olvasni. :)
#6
Köszönöm, valóban nem néztem az időpontokat. Bocs, #3-as, nem szóltam semmit!
Nekem ebben az érvelésben valami sántít. A Göncölszekér latin neve ugyanis Ursa Maior (Nagy Medve), nem pedig Canis Maior (Nagy Kutya), ami az Orion csillagképhez közel található, és elég messze van a Göncölszekértől.
Az igaz, hogy a Szíriusz a Nagy Kutya csillagkép legfényesebb csillaga, csakhogy a Szíriusz és a Nagy Kutya csillagkép a nyári égbolton nem látható az északi féltekén!!! Csak ősszel tűnik fel, és legjobban télen lehet látni, tehát inkább akkor, amikor a leghidegebb van, és nem akkor, amikor a legmelegebb...
Igaz is meg nem is. A Göncölös rész igaz, azt én csesztem el. De mivel megjelent közvetlenül alattam a helyes verzió, gondoltam nem okoskodom, megvan a helyreigazítás.
A Szíriuszban tévedsz. Ez volt ugyanis az egyiptomiak Szopdet, vagy Szobek nevű szent csillaga, amelynek nyáreleji első felbukkanása jelezte a papoknak a Nílus áradását, és egyeben az egyiptomi Újév kezdetét.
Hogy ezt miért mondom? Mert Egyptom is az északi féltekén van. Ráadásul nem is olyan messze Rómától, tehát ott is látható volt. Továbbá a babiloniak nevezték, el, akik valahol a kettő között éltek (mármint magasági köröket tekintve).
Azt se felejtsük el, hogy a Föld éghajlata néhány ezer évvel ezelőtt különbözött a maitől, ezért nem lehetetlen, hogy valóban ennek a csillagnak a felbukkanása egybe esett az év legmelegebb időszakával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!