Hogyan lehetne betiltatni az LY, a DZ és DZS betűket?
9
A középkor óta felgyülemlett összes felesleges szemetet el kellene távolítani az abc-ből és a helyesírási szabályokból. Nem pedig a diákokat kötelezni a betanulásukra és csesztetni őket ha eltévesztik a jét.
Ezekből az LY lenne a könnyebb, a másik kettővel azért lenne mit variálni.
Ezt akkor hogyan is mondanánk? lándzsa
láda? lánda? lánza? lánsa? 😃
És mi lenne az SZ és ZS TY GY betűkkel? 😃
Az ly-nal viszont nem kellene vacakolni, az simán helyettesíthető.
Függelék:Magyar dz betűs szavak
Függelék:Magyar dzs betűs szavak
Alapvetően nem hüjeség, amit a kérdező javasol. A j és ly betűink kiejtésében semmijen különbség nincs, nincs ojan szituáció, ahol zavart okoz a felcserélésük, így a meglétük csupán a hagyománynak tudható be, nyelvtani jelentősége gyakorlatilag nincs. Magasabb szinten is felmerült már a kérdés, és ha jobban belegondolunk, valóban nem túl logikus, hogy egy adott hangra két különféle betűt is használjunk.
Ezzel szemben a dz és dzs betűk elhagyása sokkal kevésbé lenne logikus, hiszen külön hangokat jelölnek, és bár ezek a hangok közelítőleg leírhatók lennének két másik betűvel ebben az esetben akár a cs betűt is eldobhatnánk, hiszen a ts kombináció majdnem ugyanaz, stb.
"Ezt akkor hogyan is mondanánk? lándzsa"
Ugyanígy, ugyanígy is lenne leírva a kérdező rendszerében, azonban az n betű után nem dzs betű lenne, hanem d, majd zs. Kiejteni pedig értelemszerűen a d-t és a zs-t is kiejtenéd: lándzsa.
Legalábbis ha hejesen értelmezem a kérdező elképzelését.
Gondolom, nem tűnt még fel nektek - vagy nem figyeltetek általános iskolában magyar órán -, de a gy a lágy d. Ugynaógy, ahogy a ty a lágy t, vagy az ny a lágy n. Ergo hejettesíthetők lennének a tj, nj betűkombinációkkal.
Ugyanakkor az ly / j kérdésre még nem jött elfogadható érv. Mármint eltekintve a sok nyolcéves lepontozásától, de hát az ugye csak az óvodában érv.
"dzsunka,dzsungel,edző ugyanúgy írnád, csak az ábécében nem lenne külön dz és dzs"
Kérdező ez jónak tűnik. Az egymás mellé kerülő betűk kiejtése lényegében megadja a dzs és dz hangokat kiejtéskor. És ennyi elég is. Amúgy is a magyarban is sok ilyen van, amikor a kiejtés nem betű szerinti. Mint pl az "utca" szavunk is kiejtve "ucca". Leírva ez a kiejtés persze nevetséges, de tényleg így ejtjük ha megfigyeljük a beszédet.
Ez jó kérdező! A dz és dzs kettős betű az elhagyható. Az ly meg végképp fölösleges, bár nyilván kicsit meg kellene szokni, de fölösleges.
"Ezzel szemben a dz és dzs betűk elhagyása sokkal kevésbé lenne logikus, hiszen külön hangokat jelölnek, és bár ezek a hangok közelítőleg leírhatók lennének két másik betűvel ebben az esetben akár a cs betűt is eldobhatnánk, hiszen a ts kombináció majdnem ugyanaz, stb."
Szerintem járható lenne. Igen, tényleg külön hangot jelöl a dz és a dzs, viszont nagyon ritka hangok. És ugyan a kiejtett hangokat jelölik a betűk, de két egymás mellé kerülő betűből nyilvánvalóan is tud következni a kiejtése, mint az "utca" esetében sem betű szerint ejtjük.
Tehát nem fontos csak azt nézni, hogy betű szerint legyen mondva és akkor legyen rá kettős és hármas betű, mert a magyar sem ejt mindent betű szerint.
Nem is tudom van-e egyáltalán olyan nyelv, ami mindent betű és leírott forma szerint ejt, szóval a külön hang nem indokolja a betűt, kivétel ha annyira gyakori hang a nyelvben.
A dz és dzs hangok simán kijönnek ugyanígy, ha nincs kettős betűjük, csak egymás mellett a két vagy három betű, szinte nem is lehet másképp mondani, kivétel ha valaki kitöri a nyelvét: himbálódzik, madzag, dzseki, dzsem.
Nehezebb lenne a gy és cs elhagyása, mert a "csacsi" és a "gyerek" szavak kettős betű nélkül már nem adják ki ugyanazt.
A j viszont meg van szavazva! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!