Van egy vándor, megy rómába ott egy elágazás ott van egy-egy ember az egyik igazat mondd a másik hazudik Mit kell kérdezni, hogy megtudjuk melyik mondd igazat?
Hogy a testvére szereit merre kell menni,és az ellenkező irányba kell menni mint amit mond.
Ha az igazat mondó testvértől kérdezed, akkor ő pontosan azt mondani a mit a testvére, az meg mivel hazudik ezért a rossz irányt fogja mondani.
Ha pedig a hazudós testvértől kérdezed akkor nem azt fogja mondani amit a testvére mondott, tehát itt is a rossz irányt fogod megkapni.
Nem az igazmondóra, hanem a hazugra kell kihegyezni a kérdést.
Valahogy úgy, hogy - ha a másik embert kérdezném, hogy izé-ecet, akkor azt mondaná, hogy igen? -
Ekkor mindkét válaszadó hazug választ ad, a hazug ember azért, mert ő hazudik, az igazmondó meg azért, mert a hazug szerepére kell gondolnia, tehát az adott válasszal ellentétes eset a jó.
Azt nem nehéz megtudni, hogy aki ott van, az igazat mond-e. Azt kell megkérdezni, hogy mennyi 2+2. Az igazmondó 4-et, a hazug valami mást fog válaszolni.
A klasszikus feladatban nem azt kell megtudni, hogy melyik mond igazat. Az könnyű. Azt kell megtudni egyetlen kérdéssel, hogy melyik út vezet Rómába. A feladat nehézségét itt az okozza, hogy:
- Ha olyan kérdést teszel fel, amiből kiderül, hogy te az igazmondót vagy a hazugot szólítottad meg, akkor ugyan megtudod, melyik az igazmondó, de nem tudod meg, hogy melyik út vezet Rómába.
- Ha meg olyan kérdést teszel fel, amiből megtudod, hogy melyik út vezet Rómába, akkor meg azt nem tudod meg, hogy a válaszoló igazat mond-e, vagy hazudik.
Mivel egy kérdést tehetsz fel, ezért valahogy úgy kell megkomponálni a kérdést, hogy abból ugyan nem fog kiderülni, hogy te a hazugot, vagy az igazmondót szólítottad meg, de az igen, hogy ténylegesen melyik út vezet Rómába, és ez biztosan igaz, vagy biztosan hamis válasz legyen.
A megoldás, ha valamilyen „szimmetrikus” módon a válaszba belekombinálod mindkét ember válaszát. Erre alkalmas az a kérdés, hogy „A társad szerint melyik út vezet Rómába?”, vagy „A társad mit válaszolna, ha megkérdezném tőle, hogy melyik út vezet Rómába?”. Hiszen:
1. Ha az igazmondót szólítottad meg, ő így fog gondolkodni:
„A társam hazug. Tehát ha megkérdezik, melyik út vezet Rómába, akkor a rossz út felé fog mutatni. Én ennek az embernek elmondom, hogy az igazság az, hogy a társam a nem Rómába vezető út felé fog mutatni.”
[igaz állítás] →(hazug) → [hamis állítás] → (igazmondó) → [hamis állítás]
2. Ha a hazugot szólítod meg, ő így fog gondolkodni:
„A társam igazmondó. Tehát ha megkérdezik, melyik út vezet Rómába, akkor a jó út felé fog mutatni. Én viszont a kérdezőnek hazudni fogok, és az fogom mondani, hogy a társam a rossz út felé mutatna.”
[igaz állítás] →(igazmondó) → [igaz állítás] → (hazug) → [hamis állítás]
Mindkét esetben pontosan egy helyen fordul meg a válasz igaz volta, azaz a válasz hazug lesz. Ha megkérdezed, hogy „A társad szerint melyik út vezet Rómába”, és a megkérdezett az egyik irányba mutat, menj a másik irányba (ha Rómába akarsz eljutni).
~ ~ ~
Viszont ugye minden út Rómába vezet, tehát még kérdezősködnöd sem kell. Viszont megfelelő feljogosítások hiányában úgysem jutsz oda, mert Olaszország kvázi karantén alatt van.
plusz pontért:
ha bármilyen hivatkozást teszel a kérdésedben a 'másik' emberre, az lesz a válasz, hogy 'milyen másik?'
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!