GYK lenyomozható?
"A vád szerint 2015 januárjában a Gyakorikérdések.hu internetes portálon a vádlottak egymással üzeneteket váltottak, s ennek során F. Viktor felajánlotta társának, hogy tartson vele és csatlakozzanak az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezethez."
Szinte minden honlapon naplózzák a forgalmat, hogy ki mikor milyen IP-ről milyen oldalt hívott meg. Van, ahol ezt külön naplózzák az adatbázisban, valahol nem, de a webszerver szolgáltatás alapértelmezetten naplózza az összes oldallehívást. A hatóság megfelelő indokkal kikérheti ezt a honlap üzemeltetőjétől. Az IP és a pontos időpont alapján meg fel lelhet keresni az internetszolgáltatót, aki meg meg tudja mondani, hogy az adott IP az adott időpontban melyik – névvel, címmel nyilvántartott – előfizetőnek lett kiosztva.
Egy free WiFi első blikkre kibúvót jelenthet, de valójában nem az. Ott is meg lehet állapítani, hogy az adott oldalletöltést milyen MAC címről kezdeményezték, a MAC cím meg minden hálózati eszköz esetén egyedi. Illetve van más mód is, hogy pusztán az IP alapján vissza lehessen keresni, hogy az kihez tartozik.
Vannak olyan módszerek, amik – jellemzően egy vagy több közvetítő gép közbeiktatásával – el tudják rejteni az IP címet. Hogy hogyan, arra két okból nem térnék ki részletesen:
1. Nem akarok ötleteket adni, hogy valaki visszaéljen ezzel.
2. Aki nem ért haladós szinten a hálózatok működéséhez, az IP protokoll, meg a számítógép/mobil/talbet, illetve a böngészők működéséhez, az könnyen hagy maga után visszakövethető nyomot, aki ismer ilyen módszert és ész nélkül, mélyebb tudás nélkül használja, és valami nagyon extrém dolgot tesz, az általában ugyanúgy a rendőrségen, bíróságon fog kikötni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!