Szerintetek is baromság, hogy ezt az oldalt 16 éven aluliak már nem használhatják?
Nem magam miatt kérdezem, én idén már 18 leszek. De mindig is sok 16 éven aluli volt itt jelen, és nem egyszer futottam bele általuk írt, komolyabb hangvételű kérdésekbe, gyakran segítségkérésekbe, például családi gondokkal kapcsolatban.
Egyébként 13 éves koromtól nekem is végigkísérte az eddigi éveimet a GYIK, voltak problémáim, és viszonylag sok kérdést tettem fel, és néhány válasz, amit kaptam, olykor kvázi életmentő volt.
Épp ezért, magamból kiindulva hülyeségnek tartom ezt az új szabályt.
Ez az egész pedig arról jutott eszembe, hogy ma egy 15(!) éves lány feltett egy kérdést, hogy lehetséges-e az, hogy bipoláris zavara van. Egy választ kapott, amiben a "kedves" válaszoló idézte ezt az új, csodás szabályt. Gondoltam, írok neki rendes feleletet, de mire elküldtem, eltűnt a kérdése.
Eddig is volt néhány problémám, pár kérdésem nekem is eltűnt úgy, hogy teljesen indokolatlannak éreztem, de nem igazán érdekelt, valahogy túltettem magam rajta. Viszont ez már kezd sok lenni, még ha engem személy szerint nem is érint.
Mondjuk sajnálom, hogy itt tartunk, pedig az oldal alapgondolata tök jó. De azt is sajnálom egyúttal, hogy nincs ehhez hasonló, mert ez a gyik kezd átmenni óvodába, de nagyon.
Bocsi, most nézem, hogy ez EU-s jogszabály.
Jesszusom. Abszurd.
Amúgy vannak az EU-nak kimondottan konstruktív lépései, pl. mostanában egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, és egy percig sem vitatom, hogy ez jó.
De azért ennek utána fogok olvasni, szeretnék látni egy részletes indoklást, amivel megmagyarázzák, mi értelme volt ennek, miért kellett ez.
Mindent rálehet fogni az EU ra
A keresetek ,nyugdijak nem az ??? Aztán hosszasan sorolhatnám még,az Eű ellátással .
> Jesszusom. Abszurd.
Gondolj bele a másik oldalába – hogy amellett, hogy mitől zár el, cserébe mitől véd meg ez a jogszabály –, és mindjárt nem fog annyira abszurdnak tűnni. 18 éves vagy. Van már valami tapasztalatod az életben, kezd benőni a fejed lágya, a társadalom már megbízik benned annyira, hogy elengedje a kezed. 18 évesen sokkal nagyobb felelősségérzeted van, jobban fel tudod mérni a tetteid következményét, vagy ha nem, akkor is erősebb vagy, hogy szembenézz ezekkel a következményekkel.
Itt a GYK-n számtalanszor láttam – és pont a 16 év alattiaktól –, hogy pusztán unatkozik valaki, dumálni akar, ezért kiírja a skype nevét, vagy éppen az email címét, mert kevésbé van tisztába azzal, hogy ennek milyen következménye lehet. Aztán persze néz, hogy miért jön óránként 500 SPAM. 16 év alatt a fiatalok jelentős része igen erős akarattal, és a felnőttség érzetének illúziójával bír. Akarja azt a „Milyen színű csillámpóni vagy?” tesztet, és nem mérlegeli, hogy egy Facebook alkalmazás vajon miért kér ehhez üzenetküldési engedélyt. Utána meg csodálkozik, hogy „vírusos a Facebook”. Vagy rosszabb esetben egy ilyen csillámpóni kategóriás mobilalkalmazásnál ad engedélyt olvasatlanul és mérlegelés nélkül arra, hogy az alkalmazás SMS-t küldjön. Utána meg jön a meglepődés, hogy miért van 100 000 Ft-os telefonszámla, amit persze nem ő, hanem a szülő fizet. (Persze egy felnőttel is megeshet ilyesmi, de egy felnőtt már felelősséget tud vállalni ezért.)
> Ez az egész pedig arról jutott eszembe, hogy ma egy 15(!) éves lány feltett egy kérdést, hogy lehetséges-e az, hogy bipoláris zavara van.
Ez meg a másik aspektusa a dolognak. Szerinted mégis milyen válaszokat fognak adni itt erre a kérdésre? Jellemzően laikus, dilettáns, rosszabb esetben szándékosan troll válaszokat, amit 15 évesen nem biztos, hogy kellően kritikusan fogad a kérdező. Itt kimondottan helyes, hogy ne itt kérdezze meg ezt, hanem kérdezze meg szakembertől, vagy olyan embertől, aki tudja milyen szakemberhez kell irányítani őt, mondjuk a háziorvosától, az iskolaorvostól, az iskolai pszichológustól, a szüleitől, tanáraitól.
~ ~ ~
Nyilván ez a GDPR meglehetősen szigorú. Sőt bizonyos szempontból nem is feltétlenül életszerű, vagy túl bonyolulttá tesz bizonyos dolgokat. Viszont a másik oldalról meg nyilván egy 12 éves is be tudja ikszelni, hogy elmúlt 16 éves, a kérdéseiben meg ha van hozzá megfelelő gógyija, akkor nem írja ki az életkorát, vagy virágnyelven teszi ezt meg.
Egyébként az EU tagállamainak lett volna lehetősége arra, hogy az alapértelmezetten ajánlott 16 éves határt akár 13 évig levigye. Magyarország nem tette meg. De ha megtette volna, akkor is kacifántos a helyzet, mert a GYK nem tudhatja, hogy valaki Magyarországról, Romániából, Szlovákiából vagy Németországból regisztrál. Ez a korhatár lejjebb vitel csak akkor élne igazán, ha a komplett EU összes tagállamában vitték volna lejjebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!