Hogy is megy ez a pontozás dolog?
Már elég régóta érik bennem ez a kérdés, de most jutottam el oda, hogy feltétlen nyilvánosságra is hozzam.
Az a helyzet, hogy már hónapok óta észrevettem, 1-1 kérdés alatt 0-ra vagyok lepontozva, pedig lényegében ugyanazt válaszolom mint a többi válaszoló-akik természetesen nem kapnak lepontozást-csak más szavakkal, néha még kedvesebben is.
Ezzel nem különösebben foglalkoztam, egyszerűen csak zavart, hogy a 84%-omról leestem 74-re miközben normális és segítő válaszokat adok.
Ami aztán kihúzta a gyufát nálam az egy fesztiválos kérdésnél esett meg. A kérdező feltette a kérdést, hogy egy 14 évest hány óráig engednek el a szülők fesztiválozni. Az én borzalmasan lepontozandó(!) válaszom az volt, hogy engem semmiféle fesztiválra nem engedtek a szüleim, de a velem egyidős barátaimat a saját szüleik éjjel 3ig engedik.
A kérdés alatt én lettem az egyetlen aki le lett pontozva, csak épp nem értem mi a fenéért:) Mégis mi ebben a válaszban a lepontozandó?
Sok esetben, hasonló abszurd esetekben, lettem kizárólag én lepontozva, még akkor is ha az előttem szóló ugyanazt írta mint én.
Idegesít. Egyszerűen idegesít ez az egész pontozgatás, úgy minősít mintha bunkó, nyers vagy rossz válaszokat adnék-holott nem.
Nincs moderátor aki foglalkozik ezzel? Másnap nincs ilyen problémája?
Ennek a pontozásnak 0%-ban van köze ahhoz, hogy mennyire hasznos válaszokat adsz.
Ez csak azt mutatja, hogy mennyire ért a többség veled egyet független, hogy komplett baromságot vagy a legtudományosabb tudományt írtad le forrásokkal alátámasztva beléig kifejtve a témát.
A legokosabb dolog ha úgy ahogy van ignorálod ezt az egészet.
http://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok_..
Hajaj, ez azért valamilyen szinten nagyon szomorú:)
De az lesz, ignorálom ezeket a dolgokat.
Nincs moderátor, aki ezzel foglalkozna. A főoldalon láthatod, hogy naponta 15700 új válasz íródik. De, ha mennyiségileg győznék is: mi alapján ítélnék meg egy értékelés helyességét? Ha elolvasod, az értékelési jelek előtt az a kérdés, hogy „Hasznos számodra ez a válasz?” Miből állapítják meg, hogy az értékelésem mennyire helytálló, azaz, hogy a válasz valóban hasznos, vagy nem hasznos, illetve félig hasznos e számomra, és annak megfelelően értékeltem-e?
Maga a rendszer olyan, hogy a kijelzett érték egy súlyozott átlag, akinek magasabb az értékelési százaléka (nagyobb arányban értékel másokkal egyezően), annak az értékelése többet számít, mint akinek alacsonyabb ez a százaléka. Ha valaki nagy arányban értékel másoktól eltérően, az értékelési százaléka alacsony lesz, keveset fog számítani, hogy hogyan értékel egy választ.
Másoknak is van problémája az értékeléssel. Itt, a GYIK-ben is találsz erről szóló kérdéseket, de számos „válasz”-ban olvashatod, hogy „Most miért pontoztatok le?”.
Ha ahhoz kell segítség, hogy elkerüld az alacsony értékelések miatti kesergést, akkor két példámmal tudok szolgálni.
Az egyik kérdést, hónapok múltán törölték, fogalmam sincs miért. Nem számítottam rá, és nem mentettem el fájlba. A lényeg az volt, hogy valakinek, az első lap közepe táján levő válaszát bemásoltam a következő lap közepe-tájára. Nem tettem idézőjelbe, nem írtam hozzá semmit sem. Ő negyven-valahány %-ot kapott, én nyolcvan felettit. A kettő közt 5 perc körüli idő telt el és közben nem volt olyan válasz, ami bármilyen új szempontot hozott volna, csak íródott a válasz-folyam. Senki, semmilyen megjegyzést nem tett ezzel kapcsolatban.
A másik kérdés és a válaszok ma is olvashatóak: http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__szulo-gye.. Az 5. és 14. választ írtam én; az 5. egy üres ablak, a 14.-ben, a végén, leírtam, hogyan lett. A lényeg: amikor a 14. választ írtam, az 5. kiemelkedően vezetett: 85%-os hasznosságú volt (képfájlba elmentettem), és csak két nap múlva „korrigáltak”, de így is a második legnagyobb %-ú maradt, egyetlen %-kal elmaradva az elsőtől. Vagyis, egy üres ablak (azaz a semmi) ennyire hasznos válasz.
Maga a GYK sem következetes. Ha egy választ legalább ketten értékelnek, akkor megjelenik, például, hogy „A válasz 84%-ban hasznosnak tűnik.”. Aztán, a „tüneményekből”, összesítésben, már határozott állítás lesz, például: „A válaszíró 82%-ban hasznos válaszokat ad.”. Ezek, közvetlenül, egymás után láthatóak.
És, ráadásul, nem is jó az értékeléshez írt kérdés, hogy „Hasznos számodra ez a válasz?”.
Például, a százalékszámítást jól ismerem és tudom használni. Ha egy házi feladatban egy egyszerű százalékszámítási példát kérdez valaki, és születik egy szépen, okosan magyarázó, jó megoldást tartalmazó válasz, akkor mit jelölhetnék? Hasznos e számomra ez a válasz? Nem, hiszen évtizedek óta jól tudom ezt. Nyomjak piros kezet, ami, a feltett kérdéssel együtt „számomra nem hasznos” jelentésű? Mert ez a tény.
Ugyanígy van engem biztosan nem érintő tárgyú, de egyébként helyes, jó, tehát hasznos válasznál is. Számomra miért lenne hasznos?
Nos, ezért, nem értékelek válaszokat, csak a saját kérdéseimnél, amikből viszont, hét év alatt csak négy darab van. Viszont, ha csak a kérdező értékel, akkor nem jelenik meg eredmény.
Az értékelők nagyon nagy többsége „felülbírálja” az értékeléshez írt kérdést, és „Szerinted hasznos ez a válasz?” kérdésre értékel, ami viszont önkényes értelmezés. És, ráadásul, például, itt, a GYIK-ben írt kérdésekben és válaszokban megítélik azokat, akik lájkolásra használják a kezeket, pedig az is csak egy másik, de szintén önkényes értelmezése az értékelésnek.
Elég gyerekes dolog egy sehova nem számító, szubjektív értékelési rendszernél igazságtevőkért kiáltani. Akinek kellő belátása van, az tudja, hogy nem mindenki ért egyet a nézeteivel, válaszaival. Nem kell előre elkönyvelni, hogy a válaszodért elhalmoznak elismerésekkel, kinyomtatják, bekeretezik és kiteszik a falra, hogy minél többször olvashassák. Kicsit az autópályán a forgalommal szemben hajtó, méltatlankodó sofőrre emlékeztetsz, aki felháborítónak tartja, hogy mindenki rossz irányba jön. Ha megjelenített név nélkül írsz, ráadásul – mint írod – rövid időszakon belül változott az össz százalékod, akkor miről ismernek fel? Vélhetően csak a válaszaid minősítik, és rendszeresen negatívan, ráadásul csak a tiédet és leértékelve, akkor lehet, hogy te hajtasz rossz irányba. Lehet persze, hogy a mai kor általános nézeteitől térnek el a nézeteid, az is lehet, hogy a te nézeteid az értékesek, de akkor rossz társaságot választottál, nem ott kéne válaszolgatnod. Ha meg téríteni akarsz, akkor tűrj méltósággal!
Ha ennyire érzékeny vagy az elismerésre, akkor válaszolgass ott, ahol konkrét segítséget kérnek. Például, ha budapesti vagy, akkor segíthetsz sok BKV-s témában kérdezőnek. Ha jó vagy kémiában, akkor sokat segíthetsz, mert azok közt van a legtöbb megválaszolatlan kérdés. Ezek csak kiragadott példák, de segíthetsz bármiben, akár több témában is, amiben jó vagy, és konkrétum, nem általános csevegés-szerű, vagy véleményes dolog. Legalább lemérheted, hogy tényleg jó vagy-e bennük, tudsz-e jó választ adni. Lehet, hogy „csak” a kérdezők köszönete lesz az elismerésed, lehet hogy zöld kezet is kapsz tőlük, de attól az egytől még nem jelenik meg 100% a válaszodra. Viszont, sok kicsi sokra megy alapon az össz százalékodba beszámítódnak azok is.
És akkor nem kell elkámpicsorodnod, mert 6 ruhából egyedül te írtad, hogy a piros tetszik, miközben 20 másiknak meg a lila és téged jól lepontoznak.
Rengeteg ember már azért is zsigerből lepontoz hogy az ő válasza tűnjön a legmagasabb százalékúnak. Ha meg nézed a kategóriákban a toplistát főleg a politikában:
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__toplista
láthatod hogy sok kommentelő aki elől van nem is kérdez, nem is ír válaszokat nem csinál mást csak lepontoz, ilyen a listán a "Rezi Dencia" vagy a "richard98" nevű felhasználó is. Ők zsigerből pirosat nyomnak mindenkinek mivel csak a pontjaik számát akarják növelni ez pedig a lehető leggyorsabb módja ennek.
Amúgy ha rendes kiirt névvel kommentelsz akkor kapod rendesen a mínuszokat :D Teljesen mindegy hogy mit írsz, a neved miatt pontoznak le :D
Tisztelt Úrnő!
Téved abban, hogy főleg a politika kategória toplistában magas, a jószerével csak értékelésért kapott pontok száma, aránya.
Az ön által említettek egyikének, értékelésért, a „Politika” kategóriában 1792 pontja van (1810-ből), míg a „Felnőtt párkapcsolatok” kategóriában 2799 (2851-ből), és a „Családi kapcsolatok” kategóriában 4581 (4603-ból).
Abban is téved, hogy a zsigerből való piros kéz nyomása gyors (sőt, hogy egyáltalán jó) módja, értékelésért kapott pontok növelésének.
A lap alján található GYIK –ben ez található „Egy válasz értékelésért -1 pont vagy +1 pont jár, amennyiben azt már elegen értékelték mások is ahhoz, hogy megállapítsuk, nem másokkal ellenkezőleg értékeltél-e. Ha értékelésed nem felel meg a többség értékelésének, akkor -1 pont, ha megfelel, akkor +1 pont jár, egyéb esetben nem jár érte pont.”
Tekintettel arra, hogy a megnevezett két felhasználó között a politika kategóriában jelentős a pontkülönbség, egyikük pedig a másik két, általam említett kategória toplistában nem is szerepel; a kettejük összejátszása kizárt. Ezért, egy felhasználó szempontjából kell vizsgálni a lehetőségeket.
Amíg nincs két értékelés egy válasznál, addig nem jelenik meg érték, azaz nem látható „A válasz XY%-ban hasznosnak tűnik.” szöveg. Tehát elsőként, vagy másodikként („vakon”) kockázatos értékelni, ha valaki sok értékelési pontot szeretne.
Egyrészt, felesleges időtöltés lehet, mert ha nem értékelnek utána elegen, akkor nem állapítható meg mi a többség véleménye, és nem kap érte pontot.
Másrészt, fennáll a veszélye, hogy kisebbségben marad, akkor viszont -1 pontot (azaz levonást) kap.
„Iparszerű”, sikeres értékelési pontgyűjtéshez csak az a célravezető, ha már látható értékelési eredményhez csatlakozik a felhasználó, méghozzá ahhoz illeszkedő értékeléssel és szélsőértékűekhez (100%, illetve 0%), vagy ezekhez közelálló értékekhez, ugyanis csak így van lehetőség a többséggel egyező értékelés miatt pontot kapnia. Például, 52%-os hasznosságúnak tűnő értékelésnél nemigen lesz a többséggel egyező eredménye, nem kap pontot, bármilyen kezet is nyom. Ez azt jelenti, hogy nem változtatják meg mások értékelését, azokhoz csatlakoznak, másképp nem kapnának pozitív pontokat, vagy akár levonást kapnának. És azt is jelenti, hogy kizárt, hogy zsigerből piros kezeket nyomjanak, mert alig kapnának pozitív pontot kapni értük.
És a kérdezőt nem sújtja az a hátrány, hogy látható neve miatt pontozzák le, ugyanis, látszik, hogy az nem látszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!