Van, aki kapott választ az itt megadott info@gyakorikerdesek.hu-ra írt kérdésére?
Az erre a címre küldött emailre én sem kaptam választ. De visszajelzést kaptam, hogy meg lett jelenítve a levél.
Amire kaptam választ: moderator@gyakorikerdesek.hu
De amire a leggyorsabban reagáltak, szintén a moderátoros címen, az a felhasználónév törlés volt, kb fél órán belül törölve voltam.
Tisztességes hangnemben, pontosan fogalmazva írtam.
A válaszok hasznossága %-értékének kiszámítását kérdeztem, mert nem találtam a használati útmutatóban és számomra kitalálhatatlanul működik; erre példákat is említettem.
Mivel vélhetően másokat is érdekel, de mindenképp érint: azt javasoltam, hogy a használati útmutatóba is írják be.
Köszönöm a moderátoros cím-javaslatot, de úgy gondolom, hogy ez a téma nem az ő feladatkörükbe (ismeretükbe?) tartozik; erről Önnek nyilván nem volt ismerete.
Egy válasz hasznosság az adott válaszokra adott piros és zöld pacsikból számolódik. Ha négy ember szerint hasznos a válaszod, öt ember szerint nem, akkor a százalék 4/(4+5) = 44%-os lesz. Szerintem ez triviális.
Akinek nem, az úgy sem nagyon fogja olvasgatni a szabályzatot, képleteket, hanem elfogadja, hogy van ott egy szám, amit valahogy kiszámol a rendszer. Vagy éppen észre sem veszi, hogy van ilyen is az oldalon.
Volt már, hogy információt kaptam moderátortól, pedig nem az a feladatköre.
A százalékszámítás szerintem egyértelmű, 2 értékelés után lesz látható az érték. Viszont nem mindenki szavazata egyenlő, pl. lehet olyan állás 3 értékelésnél, hogy a válasz 66%-ban hasznos, de lehet olyan is, hogy 65, 64, 67 stb...
Mi az amit pontosan nem értesz, hátha mi tudunk válaszolni.
Tulajdonképpen nem a megértésről van szó, ugyanis nincs mit megértenem, vagy nem értenem: hiszen nem találtam ismertetőt és hiányolására nem kaptam választ.
Csak tippjeim vannak, de nem mindig igazolódtak.
Ha jól értem, akkor 2xSü válaszában leírt számítási mód a zöld kezes értékelések darabszámát viszonyítja a zöld és piros kezes értékelések összegéhez
Az, hogy csak a zöld és piros pacsik számítódnak be: lehet; de én másképp gondolom. Hiszen akkor miért van a kék kéz? .
A példabeli 4 zöld 5 piros kéz ugyanolyan %-ot ad, mint pl. 4 zöld, 3 kék és 5 piros? Vagy pl. 4 kék és 7 piros kéz 0%-ot jelent? Vagy ez utóbbi 11 értékelés figyelmen kívül marad?
Ennek az is ellentmondani látszik, hogy volt olyan eset, mikor a kék kezes szavazatom az addigi 65%-ot 63-ra változtatta. Olyan is volt, hogy nem volt megjelenített % a válasznál, és kék kezes értékelésemre 70% jelent meg. Tehát számít. És azt nem gondolom, hogy a piros kézzel azonosan értékelve.
Úgy gondolkodtam, hogy a zöld kéz (hasznos) 100%-ot, a kék kéz (félig hasznos) 50%-ot és a piros kéz (nem hasznos) 0%-ot jelent és tkp. súlyozott átlag számítással határozzák meg azt, hogy a válasz hány %-ban tűnik hasznosnak. Pl.: ha x db zöld, y db kék és z db piros kezes értékelés volt, akkor ((x*100)+(y*50)+(z*0))/(x+y+z) képlettel.
Eszerint 5 zöld, 3 kék és 1 piros kéz esetén: ((5*100)+(3*50)+(1*0))/(5+3+1)=650/9=72,22; azaz 72% értékű a válasz.
Amúgy ilyen számolással is 44% a 4 zöld és 5 piros kéz: ((4*100)+5*0))/(4+5)=400/9=44,44444; ami egészre kerekítve 44. De ez a számolás – ha van - figyelembe veszi a kék kezes értékelést is.
Természetesen nem tudom, hogy hány értékelés kell ahhoz, hogy megjelenjen %; valószínű, hogy 1 értékelés esetén nincs megjelenítés.
Volt, hogy nem volt megjelenített % és zöld kezes értékelésemre egyből 62% jelent meg. 62%-hoz 2xSü számítási módja szerint legkevesebb 13 értékelés kell (8 zöld és 5 piros); az én tippelt módszerem szerint is ugyanennyi kell hozzá, csak ez többféleképpen adódhat, mivel a kék kézzel is számolok.
Az valószínűtlen, hogy 13 értékelés alatt nem jelenik meg %-os összesítés. Ilyen és más esetek alapján próbáltam szabályos kerekítés helyett a tört rész egyszerű elhagyásával számolni, így pl. 62,1 és 62,9 is 62 lett. Ugyanazzal az algoritmussal már az adódott, hogy 62% eredmény már 4 szavazat alapján is lehetséges (1 zöld és 3 kék, vagy 2 zöld 1 kék és 1 piros kéz esetén).
Több eset alapján valószínűsíthető, hogy így kerekítenek; persze nem biztos. Elég kevés a minta, mert a nem túl sok értékelésem java része semmilyen változtatást nem okozott.
Bizonyára már „tárolt” szavazattal együtt jelent meg az értékelésem, mikor a semmiből kék kezes szavazatomra egyből 70% jelent meg, vagy pl. amikor zöld kezes szavazatomra a semmiből 62% lett.
A szavazatomra megjelent %-os eredmény értékei alapján olyan nem volt, amikor az enyémmel együtt bizonyíthatóan csak 2 szavazat lett volna; úgyhogy ezt sem tartom biztosnak. De az biztos, hogy volt több olyan, az én szavazatomra megjelenő eredmény, ami 2 szavazat alapján nem állhatott elő; több kellett hozzá.
És nem tudom, hogy miért van az, hogy ha már volt elegendő értékelés a megjelenéshez (ott szerepel, hogy „A válasz x%-ban hasznosnak tűnik.”), akkor szavazataim túlnyomó többségére miért nem történik semmilyen változás? Sem azonnali lapfrissítésre, sem órák múlva, sem napok múlva. Mindegy, hogy néhány órás, 1-2 napos, vagy régebbi kérdésre adott válasz értékeléséről van szó. (Természetesen nem 100%-nál nyomott zöld kézről, vagy 0%-nál nyomott piros kézről írok.)
Ez utóbbi tapasztaláshoz tartozik, hogy volt, amikor nem változtatott a %-on az értékelésem, aztán másnap láttam, hogy változás történt; de olyan mértékű, hogy azt sem az én ismert értékelésem, sem más számomra ismeretlen bármilyen értékelése egyedül nem okozhatta.
Tehát úgy tűnik, hogy már megjelent %-nál is van olyan, hogy az értékelés nem látszódik, de újabb értékeléssel (értékelésekkel?) együtt már megmutatkozik; persze nem tudom mitől függően.
Az ugyanis meghatározható, hogy egy szavazat előidézhet-e adott %-értékről adott %-értékre való módosítást. Az előző százalékot (legyen sz1) x/y hányados adta. (Itt attól el lehet tekinteni, hogy milyen számolási, kerekítési móddal.) Ha nyomok egy kezet, akkor x értéke azzal nő, ez legyen k (a kéz szó kezdőbetűje). Y 1-gyel nő (1 szavazás volt). Ha változás történik és megjelenik a módosult %-érték, az legyen sz2.
Vagyis van 2 egyenletünk x/y=sz1 és (x+k)/(y+1)=sz2. És van 2 ismeretlenünk: x és y. Ezek a 2 ismeretlenes egyenletrendszer megoldásának bármelyik módszerével meghatározhatóak.
Vagyis ha látom, hogy mi a %-érték a szavazásom előtt, nyilván tudom hogyan szavaztam és látom a módosult %-ot, akkor pl. y kiszámításával tudom, hogy hány szavazó volt előttem, illetve 1-gyel több lett velem. És ha pl. az derül ki, hogy velem együtt 5 szavazó lett, zöld kézzel szavaztam és az új %-érték olyan, amit 5 szavazó nem érhet el úgy, hogy legalább 1 zöld kéz van közte, akkor azt nem értem. És bizony voltak ilyen típusú esetek is.
Ha más szavazatára változik a %-érték, akkor mivel nem tudom, hogy hogyan szavazott (bár abból, hogy nőtt, vagy csökkent a %-érték: lehet következtetni): mindhárom k értékre elvégezhető a számolás. És ilyen módon is adódtak számomra érthetetlen eredmények, mert egyik szavazás sem okozhatott olyan változást, mint ami történt.
Aztán természetesen azt sem tudom, hogy mennyi idős válasznál jut még egyáltalán érvényre értékelés.
Itt tartok. Sajnálom, de a válaszaik megállapításait vagy nem értem jól, vagy eltér a tapasztalatom.
Persze kísérleteimet ilyen részletességgel nem írtam le a GYK info-nak; ez csak annyit jelent, hogy nem tudom kitalálni a működést, ezért megoldásnak tűnt megkérdezni az üzemeltetőtől. De hát – válasz híján - így sem jutottam előbbre.
Újra megköszönöm a segítőkészséget, a tippeket! És akkor a moderátor levélcímen még próbálkozom.
Szép napot kívánok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!