Nem lenne jobb ha már kérdés kiírásakkor kiderülne hogy szabályzatba ütköző, provokatív, sértő a kérdés?
Azon a ponton nem tudok túljutni, hogy milyen módon próbálsz egy szubjektív kérdést objektíven mérlegelni. Van amit lehet, de nem mindent. A profi trollok nem csak provokatív kérdéseket tesznek fel, hanem konkrét történeteket kreálnak amivel reagálásra ösztönzik a gyanútlan, őket még nem kiismerő olvasókat, akik tök feleslegesen ölik az idejüket meg fecsérlik a segítő szándékukat egy teljesen fiktív problémához.
Ránézésre ezek mind normális kérdések. De aki már évek óta olvassa őket és tudja hogy a sztorielemek, szófordulatok mindig ugyanazok, már tudja hogy trollkodás az egész. Csak ugye sokan fogékonyak a drámákra, meg az oldalnak is jót tesz a lapbetöltések száma, ha sok a komment.
> A GYK egyes külföldi megfelelőin úgy van, hogy amikor elküldöd a kérdést, először átnézik, hogy sért-e valami szabályt, és csak azután teszik ki.
Kisebb, illetve fizetős oldalakon – külföldön is, Magyarországon is – van ilyen gyakorlat is, de ritka, nagyobb oldalak esetén abszolút nem jellemző. Itt a GYK-n 1600 kérdést és 13 100 választ írnak meg naponta, némelyik válasz A4-es oldalnyi, és ezek még csak a nem törölt kérdések és válaszok. Ezeket mind elolvasni, mérlegelni, megnézni a kontextusát, az baromi nagy munka, annyi moderátort kívánna, amennyinek a fizetését kitermelni egy ingyenes oldal esetén – azaz pusztán reklámokból – lehetetlen, illetve ráfizetéses. Amúgy nem is túl felhasználóbarát, hiszen a megnyilvánulásaid késleltetve válnak csak publikussá, ami ugyan a szabálysértéseknek elejét veszi, de kiszúr azokkal is, akik normálisan, rendeltetésszerűen akarnák használni az oldalt.
~ ~ ~
Azért válasszuk szét a provokatív, a kamu (nem valós) és a troll kérdéseket. A trollkodás legtöbbször provokatív célú, nem feltétlenül. Lehet pusztán gúnyos, cinikus sőt vicces megnyilvánulás is. A kamu kérdésekkel nincs gond, ha nem provokatívak. Attól, hogy a kérdés mögött nem valós helyzet áll, attól még lehet értelmezni azt mondjuk hipotetikus kérdésként, feltevésként. Nincs az a kamu kérdés, amihez ne lehetne találni olyan embert, akinél ugyanez a kérdés valós alapokon nyugszik. „Balázska” hiába költ egy kamu történetet a kérdéséhez, van az az ember, akivel valami nagyon hasonló tényleg megtörtént. Mivel a GYK-n nem pusztán a kérdezőnek válaszolsz, hanem bárkinek, aki hasonló kérdés kapcsán – mondjuk egy Google kereséssel – rátalál az oldalra. Tehát számomra – aki leginkább válaszolni jön ide – nem mérlegelendő szempont, hogy egy kérdés kamu-e vagy sem. Ha tudok és akarok, akkor válaszolok, akár kamu a kérdés, akár nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!