Mi a külömbség a studió és a hangszer mikrofonok között főleg a kondenzátorosok között?
Egy általános stúdiómikrofon nagy spektrumban kell, hogy felvegye a hangot, mégpedig olyan minőségben, ami nem színez, nincs alapzaja és kellően érzékeny, a bonyolultabb, több komponensű zaj érzékelésére. Az olcsóbb, vagy a középkategóriás nagymembrános kondenzátor mikrofonokra jellemző, hogy a mély és a középtartományokra jobban érzékeny, mint a magasakra, de ez többnyire nem zavaró.
A hangszer mikrofonoknak csupán abban a frekvenciasávban kell kiválóan teljesíteniük, ami az adott hangszerre jellemző, de abban válogatás nélkül mind a mély és mind a magasabb tartományokat is egyformán érzékenyen kell venniük, hogy a hang harmóniája ne csökkenjen, ne szegényedjen. Ezek többnyire kis, vagy közepes membránú kondenzátor mikrofonok, általában véve pl beszéd rögzítésére kevésbé alkalmasak, mert az emberi hang frekvenciasávjában, különösen a mélyebb tartományban nem jeleskednek, viszont a magasabbakban, ahová az emberi hang nem ér fel, meg kiválóak.
Adok egy linket, remélem bejön a különféle hangszerek frekvenciasávjairól, látható, hogy 60 Hz alá csak kevés megy, így a mikrofonnak ott nem is kell dolgoznia, maximum csak zajt venne fel, hangot nem.
Lényegében ezért van különféle hangszerekre külön hangszermikrofon, abban az adott frekvenciasávban kell jól teljesíteni, ahol a hangszer szól, de persze vannak egyéb sajátosságok is, a dobmikrofonnak a dinamikát kell főleg érzékenyen rögzíteni, a hegedűnek meg a harmónia gazdagságát, a felharmonikusokat teljes részletességgel, de csak a szükséges tartományra koncentrálva.
Az AT2020 egy általános célú kondenzátoros stúdiómikrofon, olyan mindenes fajta, nekem is van egy és kiválóan működik, gyakorlatilag szinte mindenre használható. Közepes membránú és különleges, szinte iskolateremtő eljárásokat alkalmaztak benne, így használhatod erre is talán, de van ilyen speciális feladatra jobb nála, több is.
Lényegében az alsó frekvenciasáv az, amit érdemes szűrni a felvétel során, ahol nem szól a hangszer, ott csak zaj található, különösen igaz ez az 50 Hz és a 130 Hz körüli értékekre, így nem feltétlenül kell az alsó frekvenciasávokra is érzékeny mikrofont használnod, ha azt úgyis kiszűröd.
A magasabb frekvenciákkal más a helyzet, meg nem mondom most, hogy pont a szaxinak melyek lehetnek jók, de a felharmonikusok többszöröseivel szoktak variálni, azon a sávon, ahol a hangszer jellegzetesen szól, ami cirka a középérték általában, azt megtöbbszörözve érdekes hatásokat lehet azokon a frekvenciahelyeken kiemelni az eq-t, ahol eredetileg nem is szól a hangszer, pl a tenorszaxofon 100-800 Hz között szól, aminek a középértéke 450 Hz, így a 9 kHz magasságában megemelve az eq-t javítani lehet a hangzáson, például fényesebben szól leheletnyivel, vagyis a magasabb tartományokat használhatjuk a felvétel során editáláskor.
Talán ilyen fúvós mikrofon lenne erre a legjobb, elméletileg mondom, mert nem ismerem személyesen:
prodipe sb21 ha nem jönne be a link.
Illetve megkülönböztetnek fa és rézfúvósokat és eme hangjellegzetességekhez tudtommal másfajta mikrofonokat ajánlanak.
Nézz utána pontosabban, én az akusztikus gitár jobb felvételéhez keresek mindig más felvételi módot, mikrofont ezek az alsó középkategóriások között, mert ugye drága berendezésre nem futja.
Mivel már van egy Audiotechnika AT 2020-asom, de nem tökéletes vele a felvétel, most azzal próbálkozom, hogy sztereó felvételt készítek egy pár Behringer C2 vel kombinálva, más, más helyeken irányítva a mikrofonokat a gitárra, de valószínűleg egy speciális, erre a célra jobban megfelelő mikrofonnal többre mennék.
Gitárral értem el azért eredményeket, szereztem tapasztalatokat, de fúvósokkal nem sajnos, ezért az a tanácsom, hogy fúvós fórumon érdeklődj, melyik mikrofont tartják a legtöbben jónak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!