Mikor lehet feljelenteni valakit zaklatás vagy rágalmazás miatt? Mi számít zaklatásnak vagy rágalmazásnak?
Zaklatás Btk. 222. § (1) Aki abból a célból, hogy mást megfélemlítsen, vagy más magánéletébe, illetve mindennapi életvitelébe önkényesen beavatkozzon, őt rendszeresen vagy tartósan háborgatja, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki félelemkeltés céljából
a) mást vagy rá tekintettel hozzátartozóját személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekmény elkövetésével megfenyeget, vagy
b) azt a látszatot kelti, hogy más életét, testi épségét vagy egészségét sértő vagy közvetlenül veszélyeztető esemény következik be,
vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) Aki a zaklatást
a) házastársa, volt házastársa, élettársa vagy volt élettársa sérelmére,
b) nevelése, felügyelete, gondozása vagy gyógykezelése alatt álló személy sérelmére, illetve
c) hatalmi vagy befolyási helyzetével visszaélve
követi el, az (1) bekezdésben meghatározott esetben két évig, a (2) bekezdésben meghatározott esetben bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Rágalmazás Btk. 226. § (1) Aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a rágalmazást
a) aljas indokból vagy célból,
b) nagy nyilvánosság előtt, vagy
c) jelentős érdeksérelmet okozva
követik el.
A rágalmazás védett jogi tárgya a sértett emberi méltósága és becsülete, azaz a róla a környezetében, illetve a társadalomban kialakult kedvező értékítélet.
Az első válaszoló nagyon szépen bemásolta ide a törvényszöveget de ezzel sokat a kérdező nem fog kezdeni. Az említett bűncselekméyek úgynevezett magánindítványos bűncselekmények. Ez azt jelenti, hogy a rendőrségi feljelentésen túl szükséges csatolni egy magándítványt is, amiben te mint sértett kifejezetten kéred az eljárás megindítását (ennek a mikéntjéről a rendőrségen adnak tájékoztatást). Magánidítvány benyújtására 30 napod áll rendelkezésre, onnantól kezdve, hogy a bűncselekmény a tudomásodra jutott (ez legtöbbször az elkövetés indőpontja de lehet későbbi időpont is). A rágalmazás esetében ez annyival bonyolódik, hogy a rágalmazás bűncselekménye a magánidítványon túl magánvádas bűncselekmény. Ez azt jelenti, hogy nem a nyomozóhatóság és az ügyészség jár el hanem neked kell a bíróság előtt képviselned a vádad.
Vagyis a kérdésre a válasz az, hogy 30 napon belül lehet feljelentést tenni. A hátáridő jogvesztő, tehát lejárta után már nem tudsz.
De, kedves második, a kérdező azt kérdezte, mi számít zaklatásnak, hol az a határ, ahol már fel lehet valakit jelenteni. Téged megzavart a "mikor" szó, de nem ártana értelmezni is.
Tökéletes választ adtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!