Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az egyik fülem halláskárosult....

Mumus100 kérdése:

Az egyik fülem halláskárosult. Lehet így C kategóriás jogosítványom?

Figyelt kérdés
Szóval nagyon sok helyen utánna olvastam, és láttam, hogy 2 fokú orvosi alkalmasságival kell rendelkezni, hogy megtudjam szerezni a C katis jogsit. A kérdésem az, hogy ha már a B kategóriás jogosítványt lehet szerezni halláskárosultan, C kategóriát is lehet? A Páv vizsgával nem lenne gond, csak ez a 2 fokú orvosi vizsgálaton parázok. Már évek óta az álmom, hogy egy kamion sofőr lehessek. Tisztában vagyok a vele járó dolgokkal, hogy a kamionban fogok élni. (bocsánat a megfogalmazásért) 18f.

2019. ápr. 11. 11:59
 1/2 anonim ***** válasza:
Nagyon egyszerű, fogod magad, elmész a legközelebbi olyan orvoshoz aki csinálhat ilyet és kérsz egy 2-es csoportú (nem fokú) alkalmassági vizsgálatot hivatásos jogosítványhoz. Egyébként nincs konkrétan leírva sehova hogy kizáró ok, egyéni elbírálás alapján döntik el hogy megkaphatod vagy nem. Nagyban függ a halláskárosodás mértékétől.
2019. ápr. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Úgy van, ahogy az 1-es válaszban szerepel: orvosi vizsgálat adhat választ a kérdésedre.


Jól írtad, hogy a „C” kategóriához már 2. alkalmassági csoportú megfelelés szükséges, de utána kevered a vezetői engedély kategóriáit és az alkalmassági csoportokat.


A „B” kategóriás engedélyhez megfelel az 1. csoportú alkalmasság is annak, aki nem közúti közlekedési szolgáltatás keretében vezet közúti járművet, nem is megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit nem közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak; vagyis, a többségnek.

„C” kategória esetén már mindenképp követelmény a 2. csoportú alkalmasság.[¹]


Vannak jelentős különbségek a két alkalmassági csoportnak való megfelelés tekintetében. Például, 1. alkalmassági csoporthoz enyhébb a látásélességre vonatkozó követelmény, egyáltalán nincs a színlátásra vonatkozó követelmény (megfelel a teljesen színvak is, vagy a pirosat zölddel tévesztő is), nem korlát a plusz 8 dioptria erősséget meghaladó szemüveg, vagy kontaktlencse, és szintén nem egyértelmű kizáró ok a csökkent kontrasztérzékenység, vagy kettőslátás[²], szintén nem kizáró ok a szívműködést segítő eszköz. A 2. alkalmassági csoportnál már nem így van.[³] Számos különbség van szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség stb. tekintetében is.

Úgyhogy, az 1. alkalmassági csoportnak való megfelelésed semmit sem jelent a 2. alkalmassági csoportnak való megfelelés tekintetében.


Hallás tekintetében egyetlen mondat szerepel a jogszabályban: „A 2. alkalmassági csoportba tartozó kérelmezők, illetve járművezetők számára vezetői engedély az illetékes szakorvos szakvéleménye alapján adható ki, illetve újítható meg; különös figyelmet kell fordítani az orvosi vizsgálatoknál a kompenzáció mértékére.”[⁴] Az 1. alkalmassági csoport említve sincs a hallásnál.

Itt nem adható egyértelmű válasz, hogy az adott halláskárosodásoddal kapcsolatban milyen szakvélemény születik.


[¹]13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról (a továbbiakban: 13/92 r.) 3. §

[²] 13/92 r. 1. melléklet 1. LÁTÁS

[³] 13/92 r. 1. melléklet 1.2.3

[⁴] 13/92 r. 1. melléklet 2. HALLÁS

2019. ápr. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!