Ha betöltöttem a 18-at, utánna hány nap múlva tudok szeszes italt venni?
Köszi szépen.
Haverom azt mondta még régebben 4 nap után.Gondolom akkor nem igaz :D
Pontosan így szól a jog:
IV/A. Fejezet *
A gyermek- és fiatalkorúak védelmét szolgáló különös rendelkezések *
16/A. § * (1) Tilos tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére - a kizárólag orvosi rendelvényre kiadható gyógyszer kivételével - alkoholtartalmú italt értékesíteni, illetve kiszolgálni.
Ez azt jelenti, hogyha betöltötted akkor kiszolgálnak. Persze iratot kérhetnek.
A 18. születésnapodon már betöltötted a 18. életéved; a 18. születésnapodon már vásárolhatsz alkoholtartalmú italt kereskedelmi- és vendéglátóhelyen is.
A 4. válaszban idézett és linkelt jogszabály (1997. évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről) nem tartalmaz arra vonatkozó értelmezést, hogy valaki mikor tölti be, illetve mikor nem tölti be a 18. életévét.
Ilyenkor, arra hagyatkozik a jogalkotó, hogy más jogszabályokból kiderülő pontos értelmezés legyen itt is alkalmazva; nem kíván eltérő meghatározással élni.
↓
Az Alaptörvény XXIII. cikk (1) megfogalmazza, hogy „Minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen.” Ugyanakkor nem tartalmazza annak meghatározását, hogy ki nagykorú?
Így további jogszabályban kell keresgélni.
↓
A Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény) 2:10. § (1) szerint „Kiskorú az, aki a tizennyolcadik életévét nem töltötte be.” Következésképp: nagykorú az, aki betöltötte a 18. életévét. Igen, de még mindig nem lehet tudni, hogy melyik napon tölti be?
↓
A választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 102. § (2) ezt tartalmazza: „Az a polgár, aki legkésőbb a szavazás napján betölti tizennyolcadik életévét, a választás kitűzésének napját követő naptól szerepel a szavazóköri névjegyzéken.” A 175. § „A szavazóhelyiségben az a választópolgár szavazhat, aki a kinyomtatott szavazóköri névjegyzékben szerepel.”
↑
Eszerint, aki a választás napján tölti be a 18. életévét, az szerepel a szavazóköri névjegyzékben (már a választás kitűzésének napja utáni naptól), és mivel szerepel a szavazóköri névjegyzékben: szavazhat. Mivel szavazhat a 18. születésnapján, azt jelenti, hogy azon a napon már a 18. életévét betöltött személynek számít, hiszen csak így nagykorú, és csak nagykorúként lehet választó.
És ha hatályos törvények szerint a 18. születésnapján már betöltötte a 18. életévét, akkor más jogszabályokban – így a Fogyasztóvédelmi Törvényben – is így értelmezendő. Ez alól az lenne kivétel, ha önmagában a Fogyasztóvédelmi Törvényben meg lenne határozva, és másképp lenne maghatározva; de nincs.
Ha valamelyik jogszabályban más jogszabályoktól eltérően határoznak meg valamit, akkor benne van, hogy „e törvény”, vagy „e rendelet” vonatkozásában, pl. kiskorú az, aki stb. Például a BTK (2012. évi C. törvény) 105. § (1) szerint „Fiatalkorú az, aki a bűncselekmény elkövetésekor tizenkettedik életévét betöltötte, de a tizennyolcadikat nem.” Ugyanakkor a Szabálysértési Törvény (2012. évi II. törvény) 27. § (1) szerint „E törvény alkalmazásában fiatalkorú az, aki a szabálysértés elkövetésekor a tizennegyedik életévét betöltötte, de a tizennyolcadikat még nem.” Tehát, a Szabálysértési Törvényben a fiatalkorúság más, de a benne foglalt más meghatározás csak „e törvény”-ben érvényes.
Mégegyszer: a Fogyasztóvédelmi Törvény nem tartalmaz abban a törvényben mástól eltérő meghatározást a 18. életév betöltésének értelmezésére.
Jó csak szerintem elkerülte valami a figyelmedet, legalábbis úgy tűnik arra célzol, hogy az a nagykorú aki szerepel a szavazóköri névjegyzékben. Ha újra elolvasod, ez nincs így.
És az idézett választási törvényről szóló idézet, ugyanúgy nem tartalmazza azt, hogy miként számolják a 18. életév betöltését. Csupán annyit, hogy ezen alapon bekerül a névjegyzékbe. De javíts ki a mást akartál vele mondani.
Idézném két válaszodat egymás után ehhez:
„Az a polgár, aki legkésőbb a szavazás napján betölti tizennyolcadik életévét, a választás kitűzésének napját követő naptól szerepel a szavazóköri névjegyzéken.”
Ugyanúgy erre is igaz:
"Igen, de még mindig nem lehet tudni, hogy melyik napon tölti be?"
Csak azt lehet ebből is megtudni, hogy belekerül a jegyzékbe a betöltés másnapján.
Ez sima matematika és remélhetőleg bárki ki is tudja számolni, így nem is kell benne legyen. Egyébként is talán azt lehetne még megnézni, hogy a születést milyen adatok alapján tartják nyilván, csak év, hó, nap, vagy van hivatalos óra, perc is, mert ha nincs akkor a dátummal számolunk.
Vagyis ha ma éjfélkor betölti valaki a 18-at, akkor ma éjfélkor nagykorú.
Tisztelt TappancsMancs nevű felhasználó! (A 2019-03-08 18:41-kor megjelent válaszodhoz.)
Én már első olvasásra is jól értettem.
Azt írod, hogy „Csak azt lehet ebből is megtudni, hogy belekerül a jegyzékbe a betöltés másnapján”. Nem ezt lehet belőle megtudni. Azt lehet megtudni belőle, ami bele van írva; azaz, hogy aki legkésőbb a szavazás napján betölti tizennyolcadik életévét, a választás kitűzésének napját követő naptól szerepel a szavazóköri névjegyzéken.
Hogy értsd, például, a legutóbbi általános választás, az országgyűlési képviselő választás, 2019. április 8-án volt. A választás kitűzése – jogszabály szerint - legkorábban a szavazást megelőző kilencvenedik, legkésőbb a megelőző hetvenedik napon történhet. A konkrét esetben ez azt jelentette, hogy 2018. január 8. és 2018. január 28. között lehetett kitűzni. A köztársasági elnök eléggé sietett, mert január 11-én tűzte ki a választás napját; ekkor tette közzé.
És akkor a megfelelő értéshez: aki 2018. április 8-án töltötte be a 18. életévét, azaz azon a napon volt a születésnapja, az 2018. január 12-én került a szavazóköri névjegyzékbe. Nem úgy van, ahogy te értetted és írtad, hogy „Csak azt lehet ebből is megtudni, hogy belekerül a jegyzékbe a betöltés másnapján”. Ugyanis, 86 nappal a betöltés napja előtt került be, messze nem a másnapján. És aki a szavazóköri névjegyzékben szerepel a választás napján, az szavazhat, választhat. És mivel ilyet csak 18. életévét betöltött személy tehet, a születésnapján már elismerten 18. születésnapját betöltött személy.
[Amúgy, csak a születés napját tartják nyilván, az órát, percet nem.
A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvényben csak a „születési idejének napja” szerepel; további részletezés nincs. Például, a személyazonosító okmányoknál felsorolt adatok közt van a születési idő is; és ha valaki megnézi a személyazonosító igazolványát, vagy a vezetői engedélyét, a „Születési idő/Data of birth:”, illetve „3. Születési idő és hely” adatoknál csak év, hónap és nap szerepel.]
Jó belekerült 86 nappal előtte, csak semmi köze akkor a 18. életév betöltéséhez. Rendben a pontosítás, csak, hogy jön ide az említett jegyzék, ha az a jogszabály sem határozza meg a betöltés napját?
Ugyan a kérdést illetően nem lettünk előrébb a jegyzékes dologgal, arra viszont jó volt szóba hozni, hogy egyik jogszabály miként tud kapcsolódni egy másikhoz, ez tanulságos és sosem árt tudni.
A kérdező végül is azt kérdezte, hogy ha mondjuk ma tölti be, akkor ma számít -e 18-nak, vagy csak másnaptól? Erre írtam, hogy 1 perc és a születés nyilvántartását is ami csak év, hó, nap adatokat tartalmaz. Valaki előtte meg másnapot írt, ami el van tájolva, mert miért is lenne másnaptól számolandó.
Remélem kérdező nem kavarodtál össze. :) Írtad, hogy ma töltöd be, a kérdés pedig már este lett kiírva, tehát amelyik nap kiírtad aznap 00:00:01-kor már betöltötted a 18-at.
Vagy másik példa: aki 2000. január 01-jén született, az 2001. január 01-jén már éjfél után 1 másodperccel 1 éves. Ha dátum szerint már január 01. van, akkor 1 éves.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!