Mi értelme van ennek a közmondásnak?
Ez nem közmondás, hanem egy jogi következtetés megállapítása, melyet a helytelen fordítás következtében alkalmaznak az általad feltüntetett formában. A helyes megfogalmazása pedig így szól: "A kivétel igazolja a szabályt."
Ergo: ha valami, vagy valaki kivételt képez egy törvénybe foglalt szabály alól, az igazolja azt, hogy a szabály helyes, igazolja azt, hogy létezik ilyen szabály, és ha nem kivételes esetről beszélünk, úgy a szabály helyes.
Lehet, hogy velem van a baj, de a válaszod többszöri elolvasása után sem értettem meg, hogy mit is jelent ez.
Számomra érthetetlen, hogy igazolhatna egy kivétel egy szabályt, mikor a kivétel épp a szabály hibásságát jelenti. Hiszen ha valami szabályba van foglalva, és valami kivétel a szabály alól, akkor a szabály csak gyengülhet, nem?
Ez az én gondolatmenetem, ezért nem értem.
Latinul: exceptio probat regulam, szó szerinti jelentése: „a kivétel igazolja a szabályt”.
A gadesi születésű Balbust azzal vádolták, hogy bitorolja a római állampolgárságot; a vádló azzal érvelt, hogy egyes népekkel Róma olyan egyezményt kötött, amely kizárja, hogy római állampolgárok lehessenek. Cicero válaszában arra hivatkozott, hogy ha az egyezményekben szerepelt ez a kivétel, akkor az általános szabály az ellenkezője kell, hogy legyen, vagyis Balbus – akire egyik ilyen egyezmény sem vonatkozott – kaphat állampolgárságot.
Pontosan megfogalmazva: a kivétel léte bizonyítja a szabály létezését a nem kivételes esetekre.
Á, így már érthető, honnan ered! Köszönöm!
Az elterjedt megfogalmazásban teljesen mást jelent, és úgy nem tudtam értelmet találni benne. De így máris van értelme.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!