Valaki elmagyarázná, miért kerülnek régi pengők százezrekbe, milliókba a Vaterán?
Ne racionális értelmet keress!
Sok ember gyűjt valamit. Van aki bélyegeket, van, aki régi érméket, bankjegyeket, festményeket, régi használati tárgyakat vagy nőket (ez a legmacerásabb :-) )
Van, aki megmarad a hobbi szinten, kis beruházással. Lásd sörös doboz, szalvéta, üres italos palack, és így tovább.
A tehetős emberek körében ha úgy tetszik iparággá vált. Nem a birtoklásvágy az egyedüli, de jó befektetés is. Egy festménynél ez elég könnyen belátható, egy vacak bélyegnél, ami el is van rontva, már nem annyira kézenfekvő.
Ami ezen a piacon értékmérő az az egyediség. Amikor valaki milliókat ad egy egypengősért azért nem csak a kufárkodás a fontos. Hogy majd fél év múltával eladja kétszer ennyiért.
Történelmet is vásárol.
Vannak, akik látatlanul töltenek ki lottószelvényt. Meg se nézik, milyen meccsek vannak, csak ikszelnek. Mások órákat töltenek egy szelvénnyel, s a mindennapjaik része is a foci.
Így van ez a gyűjtőkkel is. Nem úgy vesz, hogy elmegy egy aukcióra Piroska bácsi, lecsap valamire, s kész. A napjait kitölti az ismeretek megszerzése.
Tudja, mikortól volt ilyen pénz, s meddig. Tudja hogyan néztek ki, mennyi a súlya, miből van. Mennyi került forgalomban, mikor és hogyan tűnt el.
Közben ki uralkodott, ki volt meghatározó személyiség, milyen történelmi események zajlottak.
Az érme ennek a kornak megtestesülése, s örömöt jelent számára, hogy már csak ő az egyedüli, akinek van ilyen.
Leegyszerűsítve:
Minél kevesebb készült valamiből, annál értékesebb lehet az utókor számára. Az a pengő nem azért drága, mert pengő, hanem mert olyan tulajdonságokkal bír az adott darab, amiből csak kevés azonos létezik. Egészen apró differencia is lehet, ami a laikusnak fel sem tűnik. De a gyűjtők ezekre vannak rákattanva. A kereslet-kínálat elve alapján pedig beárazódnak ezek a dolgok. A laikus ott téved, hogy azt hiszi: a pengő csupán a pengősége okán drága.Tehát ha neki van valamilyen pengője, akkor azt hiszi, hogy ő is valami "szent grál" birtokában van, és abba a hamis illúzióba kerül, hogy majd ő is jó pénzt szakít. De valójában az ő birtokában lévő darab jó eséllyel egy teljesen értéktelen darab, mert rengeteg ugyanolyan darab forog a piacon. Sok ilyen kérdést láttam már ezen az oldalon. A kérdező megmutatja a birtokában lévő darabot, a válaszoló rákeres a neten, és kiderül, hogy a Vaterán 200 forintért megvehető egy ugyanolyan.
A nagy számok törvénye alapján minimális az esély, hogy neked pont egy ritka, több milliót érő darab van a birtokodban. Ahogy egy lottószelvény kitöltése sem garancia semmire, mert annyi a lehetséges kimenetelek száma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!