Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miér van a magyaroknál előbb...

Miér van a magyaroknál előbb a vezetéknév mint a keresztnév?

Figyelt kérdés

2019. jan. 7. 17:49
 1/7 anonim ***** válasza:
56%

És a japánoknál miért van?

És a világ többi részén miért írják fordítva?

2019. jan. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A magyar nyelvből és felépítéséből adódik. Az első vezetéknevek többnyire helységnevekhez kötődnek. Pl:Hunyadi János neve angolul John of Hunyad lenne, németül Johanna von Hunyad, olaszul Giovanni de Hunyad stb. Látod hogy elég hülyén hangzana ha mondjuk magyarul az lenne a neve, hogy János Hunyadból.



Pl: a finneknél és észteknél is talán logikusabb lenne a magyaros névsorrend, de nem így alakult ki náluk mert svéd és orosz uralom alatt éltek abban az időben mikor elkezdtek kialakulni a vezetéknevek. A többi uráli nyelvű nép meg a mai napig Oroszországban él.

2019. jan. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mert hát pl énszerintem valami jelzővel illették egymást az emberek, és ezek válhattak vezetéknévvé. Mert több azonos (kereszt)nevű lehetett, és akkor mondták, hogy pl

Pl foglalkozás alapján pl az kővágó Ödön, vagy pl tulajdonság alapján, és akkor a könnyű Özséb, vagy kenyeres ha pl ő sütötte a kenyeret, vagy pl akinek nem tetszett az a név, amivel mások beazonosították, az akkor gondolom vehetett föl városnevet is, vagy folyót, és akkor így pl jöhettek innen a vezetéknevek. Tehát pl az eposzokban is van ilyen állandó jelző. PL lelkes valaki, vagy mittomén, és akkor ja. És akkor el kezd mindenki úgy emlegetni, és akkor rajta marad. De nekem ez így tök cool, meg tök logikus, szóval én ezt imádom, hogy nálunk így van. Szal én így képzelem, hogy így alakult ez ki, hogy sokmindenkinek v kb mindenkinek az állandó jelzője lett a vezetékneve, amivel beazonosították pl őt ott az ők körbevevők, pl a faluban, városban.

2019. jan. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És akinek a vezetékneve is keresztnév? Ott hogy érvényesül eme logika? (Pl. Gábor Dénes)
2019. jan. 9. 09:48
 5/7 anonim ***** válasza:

miér?

mijér?

az én helyesírási hibáimat kijavították de a kérdezőét nem.

2019. jan. 9. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
A kérdésre válaszolj, ne a frusztrációdat éld ki! Köszi.
2019. jan. 9. 11:05
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha keresztnév lett a vezetékneve valakinek(pl: Simon Béla vagy hasonlókra gondolsz nem ?),azt onnan kapta hogy az apja keresztnevét-akinek feltehetően nem volt még vezetékneve-felvette családnévként. Pl: a székelyeknél egész sok ilyen van, az ország más részein ez annyira nem terjedt el.


Jellemző a skandinávoknál,hogy egy keresztnév+son a családnevük. (Olafson, Andersson, Ericson stb.) a szlávoknál meg kersztnév+vics(Ivanovics, Igorevics, Boriszovics stb.). Ez a magyartól sem idegen, gondolj pl:a Pálffy vagy Péterfi családnévre. De jellemzőbb,hogy simán csak vezetéknév lett az ap keresztnevéből -fi végződés nélkül.

2019. jan. 9. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!