December 27. en töltöm a 16 életévemet és ott szeretném hagyni a sulit (munkahelyem mar van) es januarba ott hagyhatom a sulit? Szülői engedéllyel persze! Valaszokokat elore is szép napot! :?
Tutira mehetsz. Ha 2018. december 27-én töltöd be a 16. életéved, akkor 2019. június 14-én, a tanítási nap végéig, tanköteles vagy.
2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről
45. §
„(3) A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti. A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható annak a tanítási évnek a végéig, amelyben a huszonharmadik életévét betölti. A tankötelezettség meghosszabbításáról a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az iskola igazgatója dönt.”
„(5) A tankötelezettség iskolába járással, vagy ha az a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából nem hátrányos, a szülő kérelmére magántanulóként teljesíthető.”
„(6) Az iskola igazgatója a gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat véleményének kikérése után dönt arról, hogy a tanuló a tankötelezettségének magántanulóként tehet eleget. Gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéséhez be kell szereznie a gyermekvédelmi gyám véleményét.”
„(7) A tankötelezettség általános iskolában, középfokú iskolában, Köznevelési és Szakképzési Hídprogram keretében, valamint fejlesztő nevelés-oktatásban teljesíthető.”
Nincs kivétel, szülői beleegyezéssel sem.
A tanulói jogviszony megszűnhet egy-egy oktatási intézménynél (például, fegyelmi vétség miatt kirúgatod magad), de a tankötelezettség, az nem. És a törvény szerint, az iskolából való kizárás fegyelmi büntetés, tanköteles tanulónál, nem hajtható végre az új tanulói jogviszony létesítéséig. ← 58. § (5)
És az igazolatlan mulasztás sem lenne jó megoldás, mert már elég kevés ilyen óránál az igazgatónak bejelentési kötelezettsége van. Intézkedik a gyámhivatal, illetve, ha nem tudnak eredményt elérni, akkor hatóságként a jegyző („családi pótlék” - hivatalosan már nem így nevezik – megvonása, kötelezés, pénzbírság.)
* A törvény hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]
Ami a tankötelezettség végét illeti, az új szabályok alapján a tanuló 16. életévének betöltéséig tart, sajátos nevelési igényűeknél az időtartam a 23. életévig nyúlhat ki. A törvényalkotó ezt a változtatást azzal indokolta, hogy nem szükséges az iskolapadban tartani azokat a fiatalokat, akik inkább kilépnének az oktatási intézmény keretei közül, ráadásul így a többi – tanulni vágyó – kamasz fejlődését sem zavarják meg. Azok pedig, akik 16 évesen elhagyják az iskolát, később újból bekapcsolódhatnak az oktatásba, amikor saját meggyőződésük is erre inspirálja őket.
Összességében elmondható, a változtatásokkal a gyermekek 3-tól 16 éves koráig írja elő jogszabály a tankötelezettséget, ám a rendszer továbbra is lehetőséget biztosít a szülők és pedagógusok egyedi korrekciójára, ha arra szükség van. Így nem változik a korábbi hármas feltétel, amelyben a családi környezetet ismerő szülő, a közösségi életet figyelemmel kísérő pedagógus és a gyermek objektív fejlődése határozza meg a nevelési fokozatok közötti átjárást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!