Mit gondoltok a következő idézetről? "Nem tudta, hogy lehetetlen, ezért megcsinálta. "
Van amire igaz és van amire nem. Találó azoknál a dolgoknál amiknél igaz. Pl megváltozni jó irányba, vagy elvégezni egy iskolát amire azt mondták neki mikor el akarta kezdeni, hogy lehetetlen, hülye vagy, nincs kitartásod stb.
Van valami ebben az idézetben és örülök, hogy megfogott téged.
Van, ami valóban lehetetlen. Pl. lehetetlen lefutnia egy embernek két perc alatt a maratoni távot. A biológia felépítésünk, meg a fizika törvényei miatt lehetetlen. Nyilván az ominózus mondás nem erre vonatkozik, hanem arra, ami valójában nem lehetetlen, csak az emberek egy része, vagy jelentős része lehetetlennek tartja.
Illetve van, ami nem lehetetlen, csak nagyon valószínűtlen, ezért irreális célként kitűzni. Pl. nagyon-nagyon valószínűtlen, hogy te leszek az USA következő elnöke. Már csak azért is, mert ennek az egyik feltétele, hogy az USA-ban kellett volna születned, amin így utólag nehéz változtatni. Persze logikailag nem lehetetlen, logikailag nem zárható ki, hogy a következő években megváltoztatják az alkotmányt, hogy ne legyen ez a feltétel. De nyilván ennek az elérésére vajmi kevés esélyed van.
~ ~ ~
Vannak dolgok, amik valóban lehetetlenek. Vannak nagyon nehezen érhetőek el. Van, mikor az embernek a képességei, lehetőségei hiányosak. És igen, van, amikor az akaratereje, elszántsága hiányzik. A mondás ez utóbbit próbálja erősíteni, ami abban az esetben valóban hasznos, ha !tényleg! ez az, ami valójában gátat szab egy adott cél elérésében. A mondás bár lehet hasznos, vezethet nagyon tévútra is, hozzájárulhat ahhoz, hogy valaki egy csúnya nagy zsákutcába kerüljön.
~ ~ ~
Ahhoz, hogy az ember helyes célkitűzéseket tegyen meg, és a cél elérése érdekében helyes döntéseket, helyes tetteket hajtson végre, nem elég az akaraterő. És az a mondás – meg sok, ma népszerű vélekedés – annyiban fals, hogy azt sugallja, hogy az akaraterő az egyetlen, ami egy adott cél eléréséhez szükséges. Pedig ez így nem igaz. Kell ez is. De kell a megfelelő önismeret. Meg kell a világ mély, átfogó ismerete is. Mert ha a te személyes világképed torz, hiányos, hamis, akkor nyilván nem fogod jól megítélni a tetteid, döntéseid következményeit sem. Kell terv, az akaraterő nem elég, ha nem hozod meg a megfelelő döntéseket, nem hajtod végre a megfelelő tetteket. Illetve kell az a visszacsatolás, hogy ennek tükrében még mindig azt a célt akarod-e elérni, amit eredetileg kitűztél.
Pl. van jó pár fiatal, akinek van egy álma, hogy majd egy tehetségkutató versenyen befutnak, sikeresek lesznek, mondjuk mint énekes. Lehetetlen? Nyilván nem az. De kell megfelelő önismeret, hogy helyes képet kapjál arról, hogy mennyire jó a hangod. Sokszor itt bukik el a dolog, mert a környezet – mivel nem akar megsérteni – jóval kedvezőbb, de annál kevésbé valós véleményt közvetít feléd, te mindenhonnan azt fogod hallani, hogy milyen jól énekelsz, holott objektíven nézve lehet, hogy nem hogy kimagasló, de egyenesen átlag alatti képességekkel rendelkezel. Kell, hogy lásd, hogy valójában hogyan énekelsz. Mert ha ez nincs meg, akkor a megfelelő lépéseket fogod kihagyni a képletből, pl. nem mész el egy énektanárhoz, aki tudja, hogyan fejlesztheted az énekhangodat. Nem fekteted bele azt a munkát, önfejlesztést, ami akár hosszú évek kemény, megfeszített munkáját jelenti. Elindulsz egy tehetségkutatón, kiesel a selejtezőn, aztán elhiteted magaddal, hogy azért, mert nem akartad eléggé, így a következő, meg az azt követő évben is elindulsz, és mivel nem tetted meg a cél eléréséhez szükséges valódi lépéseket, ugyanúgy el fogsz bukni.
Az elbukástól persze nem kell félni, minden sikerhez vezető út kudarcok sokaságával van tele, csak az a nem mindegy, hogy ezen kudarcok, bukások aztán feldolgozásra kerülnek-e, az ember levonja-e belőle a megfelelő következtetéseket, tanulságokat, és megpróbál-e javítani az esélyein, olyan tettekkel, döntésekkel, erőfeszítésekkel, amik !valóban! növelik az esélyeit. Na ez az, amit kihagy a képletből ez a mondás is, meg pl. a népszerű vonzás törvénye is. Illetve a vonzás törvénye pl. nem csak kihagyja, de egyenesen tagadja is mindezek szükségességét. Pedig nyilván akármennyire akarod, soha az életben nem fogod „bevonzani” pusztán az akarásoddal azt, hogy Nobel-díjat kapj, ha nem tanulsz közben mondjuk fizikát, nem mész el ilyen irányú egyetemi képzésre, nem végzel éveken keresztül kutatásokat, rengeteg tévúttal, zsákutcával, túlórával, átvirrasztott éjszakával. Ha csak pislogsz a fotelben és nézed a tévét, akkor soha nem lesz belőled Nobel-díjas, pedig nyilván nem lehetetlen a dolog, hiszen voltak, akik szereztek.
Nem beszélt olyanoknak a tervéről akik visszahúzták volna, mert "ezt nem lehet megcsinálni" és hasonló beszólásokkal.
Megálmodta, megvalósította, míg ha másoknak beszélt volna erről, akkor jött volna a negatív visszahúzás.
Sok esetben tapasztalom a saját projektjeim során ezt, hogy beszélek másoknak a terveimről és ők vissza akarnak húzni, utána bizonyítom, hogy igenis megvalósítható a dolog, akkor meg még kb ők sértődnek meg.
Nem szabad hagyni, hogy visszahúzzanak mások és ezt sajnos sok esetben úgy lehet elérni, hogy az ember nem mondja el a dolgait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!