Az elso vilaghboru utan Nemetorszag 1933-ban, vagy 1923-ban tagadta meg a jovatetel fizeteset?
Jaj bocsi, későn láttam a válaszod.
Ez egy kicsit összetett dolog.
Az egész ott kezdődött, hogy a világháború után az antant hatalma válságba került, az USA eladósodik stb. A helyzet megoldását a jóvátételből remélték.
Németország politikai szempontból elszigetelt. Ebből az elszigeteltségből 1922-ben lép ki a a Rapallói egyezmény által ( Szovjetunió és Németország egyezménye)Ebben kölcsönösen lemondanak a jóvátételről és együttműködési egyezményt kötnek. Ezt követően Németország további egyezményeket köt( ezeket most nem részletezném) pl: locartói egyezmény (1925) . A locartói egyezmény után Németországot beveszik a népszövetségbe. 1928-ban megkötik a Kellob- Briand paktumot amely értelmében a résztvevő felek az esetleges konfliktusok békés megoldását vállalják. Németország jóvátételi kötelezettségét újratárgyalják és 1929-ben megszületik a Jung terv, amelynek értelmében mérséklik Németország jóvátételi kötelezettségét ( 114 milliárd márkára) és meghosszabbítják a jóvátétel kifizetését 1988-ig.
És most itt ugrok pár évet az időben.. 1933-ban, amikor kinevezték Hitlert kancellárnak ő szépen megtagadta a jóvátétel fizetését.
Tulajdonképpen a jóvátételi kötelezettség mindig hatalmas nagy konfliktusforrás volt, a németek próbáltak javítani helyzetükön a jóvátételekkel ezért szövetkeztek azokkkal a hatalmakkal amelyek azonos érdekeket képviseltek.
Remélem már elég kielégítő a válaszom! :D
További szép estét!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!