Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen tanulási módszerrel...

Milyen tanulási módszerrel tudnám elsajátítani a történelmet?

Figyelt kérdés
Idén érettségizem, és már most nagyon félek a szóbelitől(lámpalázas vagyok). De tudom, hogy ha alaposan felkészülten megyek oda, akkor nem lesz semmi probléma.. Ezért gondoltam, bebiztosítom magam, és még időben elkezdem tanulgatni a tételeket, hogy májusban már csak ismételni kelljen őket... Nincs is ezzel semmi gond, irodalomból 20 tételből 5-öt már megtanultam annyira, hogy van róluk fogalmam, és ezekről tudok beszélni zsinórban 7-8 percet magamtól... A nyelvtant még nem kezdtem el tanulni, de nem gondolom, hogy azzal probléma lenne, mivel szerintem alap dolog, hogy valaki tudja a nyelvtant...és nem is nehéz tantárgy. A némethez elég ha van némi szókincsem és fogalmam a nyelvtanról, aminek segítségével össze tudok rakni értelmes mondatokat. Nos nekem ez is megvan. De ott van még a történelem, amit világéletemben utáltam, és sosem tudtam megtanulni belőle semmit, mert egyszerűen nem érdekelt. Most sem érdekel, de az érettségi miatt kénytelen vagyok rávenni magam, hogy tanuljak, és próbálom elhitetni magammal, hogy egész szerethető ez a tantárgy(csak hogy könnyebben le tudjak ülni tanulni). Nos ez az elején működött is, olyannyira, hogy a 20-ból az első tételről(Károly Róbert) kétszeri átolvasás után már tudok beszélni 5 percen keresztül a saját szavaimmal. De itt meg is állt a tudomány, ugyanis próbálok tovább haladni a tételekkel, de a többi már egyszerűen nem megy a fejembe...nem marad meg bennem, mert nem értem az összefüggést a történetekben. Károly Róbertet még nagyjából értettem, ezért tudom elmondani a saját szavaimmal, de a többit egyszerűen nem értem(hogy mit miért csináltak). Tudtok valami jó módszert, hogy hogyan tudnám legalább úgy megtanulni a többi töri tételt, mint Károly Róbert uralkodását? Nekem az az egy ötletem van, hogy többször átolvasom a tételeket úgy, mintha nem lenne kötelező megtanulnom, mintha csak hobbiból olvasnék egy "jó" kis könyvet, ami érdekel engem... Így sikerülhet? Vajon ha ezt a módszert alkalmazom, megmarad bennem valami? Vagy ha valaki tud hatékonyabb módszert, nagyon megköszönném, ha leírná nekem. :)

2018. jan. 13. 11:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Figyelj, en kb semmit nem tanultam az egeszre, es mindenbol otost kaptam

Ha jo gimibe jarsz akkor rohadt nagy esesr fogsz tapasztalni az elvarasokban mikor eled teszik a papirt

Toribol odaraknak eled 2 oldalnyi forrast

Van vagy 30 perced kidolgozni

Azert nehogymar :D olyanbol feleltem amirol nem is rudram hofy benne van a tetelek kozott, mert valamit rosszul mondott a tanar

Ha figyeltel orakon sima az egesz

Magyarbol meg nalam az a 10 perc a nyelvtan es az irodalom volt egyutt

2018. jan. 14. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Mysphraghmuthosis válasza:
100%

Ki kell kísérletezned, hogy számodra mi a legmegfelelőbb módszer a történelemanyag elsajátítására.


Először is azt ellenőrizd, hogy megfelelő forrásból készülsz-e, vagyis a "kidolgozott tételek", amelyeket tanulsz megbízhatóak-e. Például az internet hemzseg a "kidolgozott tételekben", azonban ezek közül sok olyan minőségű, hogy nem állja meg a helyét. Lehet, hogy Te is olyan anyagokból próbálsz tanulni, amelyek valóban érthetetlenül fogalmazzák meg az összefüggéseket stb.


Sokféle módszer van, amellyel tanulhatod a történelmet. Ha a sokszori olvasgatás nem válik be, akkor akár azt is megteheted, hogy a lényeget vázlatosan kiírod magadnak, s például az ok-okozati viszonyokra nyilak segítségével is rávilágíthatsz a vázlatodban stb. Használhatsz karikázást, keretezést, esetleg két uralkodó szembenállását jelölheted kétvégű nyíllal, majd egy kettős nyíllal jelölheted a következményt, például egy csatát, amelyben megütköztek, majd a csatából húzhatsz egy újabb kettős nyilat, s odaírhatod a béke nevét, majd a béke után húzhatsz egy egyszerű nyilat, s egymás alá felsorolásjellel felírhatod a béke főbb tartalmát, majd ezeket összekapcsolhatod egy kapcsos zárójellel amelyhez odaírod a béke következményét stb. Így lényegében a legfontosabb gondolatok kerülnek a papírra, s a köztük lévő kapcsolatot nem szavakkal leírva jelzed, hanem nyilakkal – így pedig könnyen átlátható lesz, és akár könnyen tanulható is. Ezután ezen vázlat alapján próbáld meg felmondani (akár hangosan, akár magadban). Ez csupán egy példa volt, van, aki például ezzel a módszerrel nem tudna tanulni, mert mondjuk ő csak úgy tud hatékonyan, ha a kidolgozott tételben különböző színekkel aláhúzza a fontos dolgokat.


A kiindulás az, hogy a kidolgozott tétel rendben legyen. Ezután jöhet a tétel megtanulása, amelynek a módszerét te magad kísérletezed ki. Mint írtad, Károly Róbert uralkodása könnyen megmaradt, lehet, hogy pont azért, mert a kidolgozott tétel valóban az összefüggésekre világított rá, ráadásul érhetően.

2018. márc. 8. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!