(Nagyon elvont kérdés) Mi az élet értelme? Többi lent.
Ezt a bővítményt egy nagy "Mi lenne ha?"-val kezdem!!!
Kezdjük ott, hogy 16 éves fiú vagyok, gimibe járok Budapesten. Mostanában (utóbbi 3-4 hónap) el kezdett foglalkoztatni, hogy mi lehet az élet értelme. Hogy a vallásoknak van igaza (ez szerintem a legkevésbé sem) vagy a tudománynak vagy valami egészen más. Már olyanon is gondolkoztam hogy egy tesztben vagyok benne ahol mindenki más egy "program" vagy valami és csak én egyedül vagyok aki szabadon tud döntéseket hozni. Vagy hogy mi van a halál után? Mindent megért az ember miután meghal vagy ahogy megjelent úgy el is tűnik vagy mi? Sokat gondolkoztam azon is hogy ha nem lenne senkim akkor lehet hogy ha megölném magam akkor megtudnám a dolgokat, mert engem ennyire érdekel... Most lehet hogy ez egy kicsit nagyon durván hangzik de ha belegondolsz hogy ez csak egy kicsi bolygó ahol egy társadalom van akkor az szinte semmi ahhoz képest ami kint van. Nincs értelme annak itt az emberek korlátozzák magukat csak a többi ember miatt ha például ők nem is léteznek csak (mint előbb írtam) egy "program". Vagy mennyi lehet az esélye annak hogy ez egy teszt? Az embereket lerakták egy bolygóra (vagy gondolhatok nagyban is) vagy pl. egy világba egy az eredetitől teljesen más, eltérő fizikai térbe, ahol tesztelik őket/minket. Szerintem lehetséges...
Röviden a lényeg: a vallások kitalációk, a (természet)tudománynak van igaza: a természettudományok mindig bizonyítják is, amit állítanak.
Ez azt jelenti, hogy az életnek nincsen eleve lebetonozott értelme, hanem Te magad találhatod ki, hogy mi legyen a Te életed értelme.
Ez jó és rossz hír is egyben. Ugye a vallások eleve megmondják, hogy mi az értelme és ezért mit kell csinálni, ez nagyon jó a fantáziátlan embereknek, mert lehet birka módjára követni más emberek hülyeségét, és közben ostobán boldognak lenni, ha sikerül őszintén hinni is benne.
Az értelmes embernek annyival nehezebb a dolga, hogy a millió lehetőség közül ki kell magának találni egy vagy több valós célt, és ahhoz valódi munkát végezni, igazi erőfeszítéseket tenni (tehát nem elég egy kitalált lényhez beszélni magadban). De ez igazából jó, ugyanis igazán boldog csak akkor lehet az ember, ha célirányos, értelmes, a képességeit éppen csak egy kicsit meghaladó, próbára tevő cselekvést végez - ezt hívják flow-nak, ami a modern pszichológia boldogság-definíciója.
Bővebben a Flow-ról: [link]
"Vagy hogy mi van a halál után? Mindent megért az ember miután meghal vagy ahogy megjelent úgy el is tűnik vagy mi?"
Emlékszel, hogy mi volt a születésed előtt? Semmi, mert nem léteztél. Pontosan ez lesz a halálod után is: semmi, mert nem fogsz többet létezni.
Ami "Te" vagy, az a magasabbrendű agyi működéseidnek az összege. A halálodkor az agyad kezd el először lebomlani; ez az intenzív bomlási folyamat először hatalmas idegi fellángolással jár (ekkor keletkeznek a halálközeli élmények), majd az agyműködés megszűnik, azaz: Te, mint olyan, nem leszel többet.
"Vagy mennyi lehet az esélye annak hogy ez egy teszt?"
Ez a lehetőségek felesleges szaporítása. Nagyon nagy valószínűséggel a Föld és az emberi élet pont az, aminek látszik, és amit a természettudomány megállapított róla már, felesleges többet feltételezni róla.
Hallottál már Occam borotvájáról? A tétel lényege az, hogy ha van két (vagy több) elmélet, amely ugyanazt a tényt magyarázza, akkor azt kell választani, mely a kevesebb (tudományosan nem bizonyítható) feltételezést tartalmazza, vagyis a legkevesebb hipotézisre épít.
Ezt általában úgy fogalmazzák át, hogy „ha egy jelenségre két magyarázat lehetséges, akkor az egyszerűbb magyarázatot fogadjuk el”, vagy „általában az egyszerűbb megoldás a helyes”. Minden, a dolog magyarázatához nem szükséges ok fölösleges és ennélfogva elvetendő.
Bővebben Occam borotvájáról: [link]
De ha szeretnél, írhatsz ezekből az elmélkedéseidből sci-fi történeteket, többeknek bejött már. :)
Első válaszolótól szeretném kérdezni, hogy mit mondd a vallás, mi az élet értelme?
A tudomány arra való, hogy megismerjük, leírjuk, használjuk és felhasználjuk a körülöttünk már adottan létező dolgokat. Ez nagyon fontos, érdekes és hasznos, de még a tudomány sem zárhatja ki, hogy léteznek ezen a területen kívül eső részei a világnak.
Az a vallásokban és a tudományokban is közösnek mondható, hogy egyiknek sincs a leghalványabb fogalma sem az élet értelméről. :)
Azért maradjunk tudományosak, mert igaziból máshoz nyúlni nem tudunk. Ha az egészet egy rendszerként fogod fel, akkor egy fekete dobozban vagyunk és a cél, hogy megismerjük az élet értelmét hasonlatos Schrödinger macskájához, tehát ha belenézel a dobozba az egész kísérlet érvényét veszti. A dobozon kívül meg az a helyzet, hogy 100% bizonyossággal állíthatjuk, hogy az életnek vagy van értelme, vagy nincs, és lehet hogy van is meg nincs is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!