A honvédségnél a rendfokozatok hány ember fölött jelentenek hatalmat? Értsd: tisztek hány embernek parancsolnak, a tiszthelyettesek, zázlósi állomány és tábornokok.
A rendfokozat nincs közvetlen összeköttetésben az illető feladatával. A honvédség nagyon kis része, néhány százaléka van parancsnoki beosztásban, ami azt jelenti, hogy valakik felett közvetlen előjárói jogköre van, parancsolhat, utasíthatja őket. Az összes többi végrehajtja a feladatokat, vagy valami kiegészítő, szakmai feladatot, szakmai elöljárói feladatot lát el.
A beosztásokhoz van meghatározva, hogy azt milyen rendfokozatú illető láthatja el, -tól, -ig, szóval csak így van összeköttetésben.
Régebben még a kettő egybeforrt és akkor alakultak ki a hagyományos szavak a különböző rendfokozatokra, ezért van tizedes, százados, ezredes stb. Ma kb. ebből annyi maradt meg, hogy egy század (50-200 lövész v. 10-20 harckocsi stb.) parancsnoki beosztásába normál esetben századosi rendfokozatú illető van, de lehet főhadnagy is vagy őrnagy is adott esetben.
De a néhány századparancsnok mellett ezernyi százados szolgál a honvédségben, aki nem századparancsnok, hanem pl. törzstiszt.
Ugyanez igaz az ezredesekre is.
Azt hiszem, most már a lövészrajparancsnokok is minimum őrmesterek, szóval a legénységi rendfokozatúak nem is lehetnek parancsnoki beosztásban.
A brigadér az a hagyományos régi kifejezés a dandárra. A brigadéros a mai dandártábornoknak felel meg. Dandártábornokból is Dunát lehetne rekeszteni a MH-ben, de dandárunk mindössze csak kettő van, szóval csak ezeknek van dandártábornok rendfokozatú dandárparancsnokuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!