Hogyan kell jó leíró részt írni?
Nem vedd tolakodásnak, hogy írok Neked, de arra gondoltam, hogy ha írással foglalkozol, akkor hasznát tudnád venni az alábbi összeállításnak, amit kezdő íróknak szoktam elküldeni (és gondolom, a kérdésedre is kapsz majd valamilyen választ).
Az, hogy egy történet mennyire jó, az elsősorban attól függ, hogy hogyan van megírva (egy jó történetet is el lehet rontani azzal, hogy nem megfelelően van megírva és egy önmagában egyszerű történet is lehet izgalmas, ha az írója érti a dolgát).
Akire egy írónak elsősorban szüksége szokott lenni, az az úgynevezett tesztolvasó (más néven béta olvasó, vagy egyszerűen csak béta). A tesztolvasók segítségét profi írók is igénybe veszik, van olyan író, aki 25 válogatott tesztolvasóval dolgozik (konkrétan Duncan Shelley-ről van szó)!
A tesztolvasókat illetően fontos azt is tudni, hogy ahány tesztolvasó, annyiféle szemszögből ítél meg egy írást. Ez jó is, mert gyakorlatilag nincs olyan tesztolvasó, aki minden szempontot figyelembe tudna venni. A művelt tesztolvasó pl. alkalmas arra, hogy kiszűrje a szakmai hibákat (pl. akinek fizikusi végzettsége van, az egy sci-fi esetében általában jó tanácsokat tud adni a műszaki kérdéseket illetően), de szükség van a műveletlen, ill. csak alapműveltséggel rendelkező tesztolvasóra is, mert az meg fel tudja hívni a figyelmet azokra a dolgokra, amik a számára már nehezen érthetőek és így számítani kell arra, hogy az olvasók körében is akadhatnak majd olyanok, akiknek ezek a részek gondot okoznak. Még ehhez annyit tennék hozzá, hogy ha valami eredeti ötleted van és a tesztolvasóid között akad olyan, aki hasonló műfajban ír, akkor fennáll a veszélye annak, hogy lenyúlja az ötletet, úgyhogy ajánlatos vigyázni.
Én a tesztolvasó szerepre nem vállalkozok, nem mindenki alkalmas erre, de van erre egy Facebook-os csoport (Világ BÉTÁI egyesüljetek!):
Mivelhogy magam is szoktam írogatni, van áttekintésem az írással kapcsolatos szakirodalomról és van egy linkgyűjteményem is, amit a kezdő íróknak szoktam elküldeni. Az alábbi mappában össze van gyűjtve a szakirodalom egy része (ennek a tartalmát folyamatosan bővítem). Ezzel mindenképpen érdemes megismerkedni. A hozzáférési – letöltési link a kulccsal:
Megjegyzem, Gárdonyi Géza Titkosnaplója csak részben szól az írásról és ez már a haladóbb íróknak szól, nagyon komoly dolgokat ragad meg.
Még ajánlanám Alexander Steele: Kezdő írók kézikönyvét, de ez sajnos nincs meg nekem elküldhető formában:
További szakirodalom:
Az írással kapcsolatos egyéb tanácsok:
Íróklubok, írások feltevése (publikálása):
Létezik jobb agyféltekés írás tanfolyam – tréning is, ill. novellaíró tanfolyam:
Ha ezzel kapcsolatban további infókra lenne szükséged, akkor írj a válaszolóknak ennél a kérdésnél (ők a V. Rita által szervezett tanfolyam résztvevői, ill. akad köztük tréner is):
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-..
Én ezeknek írtam itt a GyK-n: Ági71, Sipircke, Paránytrilla, krisz524, Sophie0526 és válaszoltak is.
Szintén írótanfolyam és tanácsadás (Skype):
Írástechnika, könyvkiadás, tanácsok:
Kiadványszerkesztő:
És ez se maradjon ki (a legfontosabb segédeszközöm íráskor a szinonima szótár, hogy elkerüljem a szóismétléseket):
Befejezésképpen (csak az érdekesség kedvéért) az egyik gyerekmesém (A kis görbringa története):
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..
Amúgy megfigyeltem, csak olyan témával kapcsolatban tudok írni, ami érzelmileg megfog. Aztán az már mindegy, hogy ez az érzelem pozitív, vagy negatív. Az írásnak ugyanis az a lényege, hogy az érzelmi világod, az érzelmi hozzáállásod szólaljon meg benne. Hogy idézzem J. K. Rowlingot is, a Harry Potter szerzőjét:
“Amit írunk, azzá válik, akik vagyunk… Szóval legyünk biztosak abban, hogy szeretjük, amiről írunk!”
Vagyis előbb legyünk biztosak abban, hogy szenvedélyesen érdekel minket az, amiről írunk, és csak akkor kezdjünk írni, mert akkor magunkkal fogjuk ragadni az olvasóinkat is.
És végezetül egy utolsó megjegyzés egy ismeretlen tanácsadótól (ezt magam is aláírom):
„Szerintem értelmesebb múlt időben írni, ha csak nem éppen valami akció eseményt írsz. Olyankor még valósághűbbé teszi az izgalmat.“
Sok sikert, akarom mondani: ihletet az íráshoz!
Utóiratként:
Ha esetleg van valamid (link, leírás, tanács kezdő íróknak, szakirodalom, stb.), amivel ki lehetne egészíteni ezt az összeállítást, küld el légy szíves, hogy azt is hozzátehessem (ha terjedelmesebb, akkor erre az e-mail-címre küldheted: rudolf.thth@yahoo.com). A kiegészítés a fent belinkelt tárhely mappájában lesz elhelyezve (a feltöltés dátuma alapján találod majd meg az új dolgokat).
Üdvözlettel: Csicsky
Én ilyen rengeteg tanácsot nem tudok adni, mindenekelőtt azt javaslom, hogy a helyesírásodat is fejlesszed, mert az el tudja magyarázni három szóba írandó, ugyanis nem az eltudja tartozik együvé, hanem az elmagyarázni. És ha az ige (magyarázni) és az igekötő (el) között egy harmadik szó is van, (tudja, bár az is ige, de értelme szerint nem az el-hez tartozik), akkor három szóba írjuk a szót.
A leíró részek pedig szerintem arra valók, hogy az ember el tudja maga elé képzel (itt pl. az elképzelni tartozik együvé), tehát, hogy el lehessen képzelni a szereplőket, a külső, belső jellemvonásukat alaposan részletezve bemutatni, vagy a környezetet, ahol élnek, leíró részhez tartozhat a szereplőknek az egyes események előtti lelkiállapotának a leírása - és a legfontosabb, hogy megfelelő szókészlettel rendelkezzen az író, de ehhez előbb igazi klasszikusokat kell olvasni, nem tudom, te hogy vagy ezzel. Tolsztoj, Dosztojevszkij, vagy akár Németh László.
Én inkább, olyan írok könyvét olvasom, akik fantasy témában alkottak/alkotnak.
Pl.:J.R.R. Tolkien, John Flanagan stb.
Betűkkel például?:)
E/3-ban szerintem egyébként könnyű könyvet írni, így könnyen megy a leíró rész is (csak jellemzés, hogy mi volt a szobában, meg mik történtek. Énszerintem nem akkora kunszt, mint amekkorának te azt képzeled, Kérdező:) Lehet, hogy pl 3X akkorának képzeled a feladatot, és amit te gondolsz 100%-nak , az valójában 300% és azért félsz nekirugaszkodni:) Tehát ami meggátol az az, hogy 300%-ot akarsz teljesíteni; mert azt hiszed, arról hiszed, hogy az a 100. Te ilyen nagyon maximalista emberke lehetsz talán. Csak próbáld ki, fuss neki!:) Valami neked annyira fontos, hogy annnnnyira TUTIt akarsz mutatni; hogy te 300%-ot akarsz tehát teljesíteni. Ne engedd , hogy ez gátoljon, először csak ess neki, írjál valamit, próbáld meg, és meglátod, menni fog:)
E/1-ben már keményebb dió, mert az adott szereplő pillanatnyi benyomásait ismerhetjük csak meg; nem olyan szerteágazó, és nehezebb. És még a szereplő saját stílusához is igazodni kell benne; és lényeges, hogy ő mennyit oszt meg velünk, mennyi az , amit hirtelen akkor az adott pillanatban felfog az egészből
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!