3 éve élünk egy albérletben. Most a főbérlő kulcsot kért a lakáshoz. Van ehhez joga? Vagyis nem értem az egészet most hogy jutott eszébe. Voltunk más alberletben is senki sem kért lakáskulcsot.
Nálunk is volt kulcs, egy lezárt borítékban a tulajnál. Más kérdés, hogy szereltünk rá egy pótzárat is, hogy ne kelljen annyira aggódnunk.
Szerintem megegyezés kérdése vele, de azt nagyon nehezen vette volna be a gyomrom, hogy a jelenlétünk nélkül császkál a lakásban...
Szeptemberben alakult úgy, hogy tudtunk venni a kedvesemmel még egy lakást. A régit kiadtuk bérletbe, de sajnos nem csináltunk magunknak másolatot a kulcsokról. Én is kértem a bérlőket, hogy csináltassanak egy másolatot róla (persze a költségét fizetem). És hidd el, nem azért kell, hogy fel-alá sétáljak a lakásban. (Mi hasznom lenne abból?)
A dolog apropója az volt, hogy ők elutaztak másfél hétre. Közben kiértesítették őket, hogy gázóra leolvasás lesz, csak erről ők már lemaradtak. A gázóra leolvasó – engem, mint tulajdonost – felhívott, hogy nem talált minket otthon a meghirdetett időpontban, és adjak neki egy új időpontot, hogy mikor mehetne leolvasni a gázórát. Macerás volt oda-vissza kellett telefonálnom, miközben jobb dolgom is lett volna. Egyszerűbb lett volna, ha van kulcsom, és beengedem én magam a leolvasót.
De számos más esetben is lehet haszna. Mondjuk az bérlő elutazik egy hétre. A szomszéd meg felhív, hogy kvázi ömlik a víz a falon keresztül (csőtörés). Tulajdonosként ha nincs kulcsom, akkor mit csinálok? Berúgom az ajtót? Te minek örülnél jobban bérlőként fordított esetben? Ha ilyen esetben a tulajdonosnak van kulcsa, kinyitja, majd !bezárja! az ajtót, amíg elzárja a vízcsapot, vagy ha berúgja az ajtót, és a bérelt lakásod esetleg ott marad őrizetlenül bezáratlanul? (Vagy üljön a víz nélküli lakásodban napokig, amíg haza nem érsz?)
> Voltunk más alberletben is senki sem kért lakáskulcsot.
Valószínű a tulajdonos rutinosabb volt, nem úgy mint én. Azért nem kért lakáskulcsot, mert eleve volt neki.
> Érdekesnek találom hogy ennyi idő után jutott ez eszébe, gondolom most informálódott arról hogy egy normális főbérlőnek kéne hogy legyen kulcsa.
Egyébként – amennyire én tudom – jogszabály nem rendelkezik róla, tehát nem mondható el, hogy a bérbeadónak kéne – kellene – lennie kulcsának, maximum annyi, hogy praktikus, ha van kulcsa a bérleményhez.
"Egyébként – amennyire én tudom – jogszabály nem rendelkezik róla, tehát nem mondható el, hogy a bérbeadónak kéne – kellene – lennie kulcsának, maximum annyi, hogy praktikus, ha van kulcsa a bérleményhez."
Nem jogilag értettem, hanem úgy hogy jobb ha van neki. Gondolom felvilágosították őt is arról hogy sok pozitívuma van annak ha van kulcsa a házhoz.
A lakónak joga van védeni a birtokát akár a tulajdonossal szemben is, akár úgy is, hogy azt bejárhatatlanná teszi számára. Vagyis: nem kötelező kulcsot adni a tulajdonosnak. Ha akar, ad, ha nem, nem.
Csőtörés és hasonlók esetén bárki (!), aki arra jár, bemehet a lakásba zárfeltöréssel vagy hasonló módon, az értékek mentése céljából.
Ilyen esetekre értelmesebb dolog egy megbízható szomszédnál kulcsot hagyni, hiszen ő van a közelben, de ez egyedül a lakó döntése.
Gondolom, a tulajdonos sem ad kulcsot az általa használt lakáshoz a bérlőnek, hogy ha esetleg pont akkor lenne csőtörés, amikor a bérlő arra jár...
Katasztrófa helyzet esetén, súlyos anyagi kár megelőzése esetén van lehetőség a lakásba való behatolásra. Vagy úgy, hogy lakatost hív a bérbeadó, a közös képviselő, vagy felhasználja a nála lévő lezárt borítékban tárolt pótkulcsot. A behatolás tanúk jelenlétében történhet, amit jegyzőkönyvezni kell.
Olyan nincs, hogy fenti indokok nélkül, csak jön, mert ahhoz van kedve. BIRTOKVÉDELMI JOGOD van. Ilyen esetben rendőrrel elvezettetheted és a rendőrségen rabosítani fogják.
Ha egy zár van, lecseréled, majd kiköltözésnél, visszarakod a régi betétet. Eleve nem tudhatod hány embernek van kulcsa ahhoz a betéthez. Az előző bérlőnek simán lehet, meg az előzőt előzőnek is...
Több zár esetén elég csak betétet kicserélni.
Ne hagyd magad palira venni, ne alapítson magának nem létező jogokat a drága jó bérbeadó!
Oké, nem árt, ha az emberben van egy csipetnyi paranoia, de olvasva itt néhány választ, számomra meglepő ez az óriási bizalmatlanság, főleg így három évnyi ismertség után. Mindenki a lehet legrosszabbat feltételezi. A bérbeadó biztos azért kér kulcsot, hogy valamilyen módon visszaéljen vele. Ha nem kap kulcsot, akkor biztos már a felmondást fogalmazza.
Én nem tudom, de mi eleve úgy kerestünk bérlőt, hogy ismeretségi körből. Nem kellett sokat keresgélni. Így már elve van egy kapocs. (A bérlő édesanyám munkatársának a lánya és a barátja.) De az egész bérbeadási folyamat során tettünk egymás felé apró gesztusokat, ami miatt egy igen jó viszony alakult ki. Ez a viszony garantálja, hogy ha én kulcsot kérek az albérlőtől, akkor biztos benne, hogy végszükség esetén fogom csak használni, nem ellene, hanem érte. Cserébe ha jön egy levelem a bérlemény címére, akkor én is biztos vagyok benne, hogy az nem a kukában fog landolni, hanem szólnak nekem, és elmegyek érte.
Eleve ha a bérbeadó kulcsot kér, akkor miért nincs párbeszéd, miért nem mondja el önmagától, hogy mi ennek az oka? Ha nem mondja el, miért nem lehet bérlőként rákérdezni, hogy mi ennek az oka? Miért nem lehet az esetleges félelmeket megosztani a másikkal?
#9 a jogszabályok azért vannak, hogy ne csak bratyizva lehessen üzletelni.
Szerinted mire kellhet neki az a kulcs?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!