Az igaz, hogy ha valakinek véletlenül okozod a halálát, akkor nem büntetnek meg?
Ugye az emberölésnek sokfajta esete létezik. Van például előre kitervelt, nyereségvágyból elkövetett, különös kegyetlenséggel elkövetett, hirtelen felindulásból elkövetett emberölés. Ezek lényege, hogy az elkövető azzal a szándékkal követi el a tettét, hogy a másik embert megölje, vagy ennek reális valószínűsége van.
De lehet gondatlanságból elkövetett is egy emberölés. Mondjuk autókölcsönzőként nem ellenőrzöd a gumik állapotát az előírtaknak megfelelően, és ezért valaki meghal egy autópályán egy durrdefektben. Vagy a tetőn dolgozol, és ráesik valakire egy kalapács. Itt nincs emberölési szándék, de az elkövetőnek fel kellett volna mérnie, hogy a tevékenységének akár lehet mások életére, testi épségére veszélyes következménye, és ennek elkerülésére nem tette meg a tőle elvárható lépéseket.
Lehet segítségnyújtás elmulasztásával is embert ölni. Például ha látsz valakit vérbe fagyva, és vállrándítással mész tovább a dolgodra, elsősegélynyújtás, illetve a mentők értesítése nélkül.
Ezek mind büntethetők.
Nem büntethető az elkövető, ha olyan kóros elmeállapotban szenved, ami képtelenné teszi a tettei következményeinek felismerésére, vagy a képtelen ennek megfelelően cselekedni. Korlátlanul csökkenthető valakinek a büntetése, ha az előbbi felismerésére nem képtelen, csak korlátozva van. (Itt kivétel, ha valaki önhibájából kerül ittas vagy bódult állapotba.)
Nem büntethető, aki olyan kényszer, fenyegetés alatt áll, ami miatt képtelen az akaratának megfelelő magatartásra. (Szintén korlátlanul enyhíthető, ha valaki nem képtelen, csak korlátozott a megfelelő magatartásában.)
Nem büntethető, ha az emberölés olyan tény miatt történik, amiről az elkövető nem tudott.
Nem büntethető, ha az emberölés olyan tevékenység hatására történik, amiről az elkövető azt gondolja, hogy nem veszélyes másokra, és erre a feltevésére alapos oka van.
De elég képlékeny a dolog, javarészt a bíró megítélésére van bízva, hogy mi számít büntethetőnek és mi nem.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
A felhozott példád határeset. A körülményektől függ az eset megítélése. Például tudtad, tudhattad-e, hogy mögötted egy lépcső van, tömegben voltál-e, ahol sejthető, hogy akár állhat mögötted valaki, vagy egy üres, csendes épületben voltál, és az áldozat néma csöndben lopózott a hátad mögé, stb…
Köszönöm az utóbbinak a választ. Nos a példa az úgy történt, hogy az elkövető egy másik embert próbált megvédeni. Az áldozat meg is sebesítette őt, majd ő meglökte, és akkor következett be az eset.
Az azelőtti íróra reagálva; a filmekben (ha nem fantasy-ról van szó) igyekeznek hitelesek lenni, a valóságnak megfelelni.
A büntethetőségnek – akárcsak a kóros elmeállapot, a kényszer, fenyegetés, vagy a tévedés – a jogos védelem is kizáró vagy korlátozó oka lehet.
22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
[…]
(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.
(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!