Az ideiglenes tetoválások meddig maradnak meg? Miből készülnek? Káros -e? Mivel szedhető le? Nem jön-e le fürdéskor és hol/mennyiért lehet csináltatni?
Szia!
Többféle van.
A legismertebbek: matrica, henna, csillám, illetve árnyék.
A matrica egy ragasztós (víz oldékony) felület, amire bármit fel lehet vinni. Hátránya, hogy nem nyúlik a bőrrel, így ha olyan helyre rakod, ahol sokat mozog a bőr, akkor hamar megrepedezik.
A henna egy növény. Azaz két féle henna "tetoválás" van. A vörös és a fekete. A vörös henna, csak természetes alapanyagokat használ. Magát a henna növényét, amivel már évezredek óta festenek hajat, körmöt, és mintáznak bőrt. A fekete hennához a henna mellett kevernek még szénport, illetve különféle fém-oxidokat. Sajnos előfordul, hogy ólom(II)-oxid is kerül bele, vagy egyéb más mérgező anyag. Akinek egy picike fémallergiája/érzékenysége van, annak nem ajánlják.
A menete annyi, hogy a növényt aprítják, és melegen széttrancsírozzák. Általában megfőzik, és utána mozsárban szétnyomják. Utána van ecsettel, vagy habzsák szerű tollal viszik fel a bőrre a mintát. Ezután lefóliázzák 1 napra. Utána le lehet mosni. Előnye, hogy véglegesen lekopik, hátránya, hogy lemosni nem lehet. A bőr felső részébe szivárog bele, tehát ahogy kopik a bőr, úgy kopik ki a minta is. Ugyan citromlével (citromsav) vagy ecettel (ecetsav) halványítani lehet, de teljesen kifakózni nem. A vörös henna általában nem káros, kivéve, akiknek bizonyos bőrbetegségük van (mint ekcéma...stb.), vagy allergiások a henna növényre. A fekete henna normális esetben nem káros. Azaz nagyon ritkán és kis mennyiségben használva nem az. Nagyobb mennyiségben, és gyakran használva a nehézfémek lassan felszívódnak a bőrön át és mérgezést okozhatnak.
Csillám. A csillám tetoválás hasonló az első, matricáshoz, annyi változtatással, hogy itt a ragasztót viszik fel és rá a csillogó alkotóelemeket. (Általában különféle festett műanyagokat, vagy nagyon ritkán szervetlen ásványi kristályokat.)
Általában nem káros, mert a ragasztó szintén víz oldékony és ellenőrzött és a rá helyezett csillámok nem kerülnek a bőrbe, így fel sem szívódnak. Előnye, hogy jól lemosható, mint a matrica, hátránya, ha elkezd kopni, csúnya lesz.
Árnyék.
Az árnyék tetováláshoz, mint a neve is takarja, árnyék kell, amihez pedig fény. A fény nem tökmindegy, hogy milyen. Általában nyár végén, vagy éppen ellenkezőleg, nyár elején szokták használni. A fehér bőrre felragasztanak egy sablont, mintát, ami ott marad. Majd elmennek napozni, szolizni. A sablon a bőrt megvédi, így alatta nem lesz barna a bőr, míg a többi helyen igen. Általában csak pici, egyszerű mintákat lehet ilyen módon csinálni.
Eltávolítani nem lehet, csak után barnítani, vagy megvárni, míg a bőr többi része nem világosodik ki újra. Tehát jó esetben akár hetekig is elvan. A szolit leszámolva nem káros.
Az első és harmadik fürdésnél lejön, míg a második és a negyedik nem.
Matricát hobbiboltban, vagy kellékesnél tudsz venni, vagy rajzolni/nyomtatni (turbó rágó).
Hennát a legtöbb nagyvárosban csinálnak, általában kozmetikai szalonok, vagy vásárokon adott emberek. De magánszemélyek is vannak, akik foglalkoznak ezzel.
Csillámtetováláshoz a kellékeket te is megveheted, akár még gyerekboltokban is kapni lehet (persze gyerekeknek valót).
Árnyék tetováláshoz szintén hobbibolt, vagy kellékes üzlet.
De gyakorlatban egyik sem tetoválás. A tetoválást a középső bőrben lévő irha szövetbe juttatott festékpigmentek folyamata. Illetve egy nagyon ősi módszer esetében tűvel és arany, illetve ezüst fonalakkal végzett bőrvarrás.
Több, ideiglenes tetoválás most hirtelen nem jut eszembe, de attól még lehet. De amit tetováló géppel csinálnak, azaz sosem ideiglenes. A kozmetikai sem.
Köszönöm ezt a nagyon részletes ismertetőt! :)
Az árnyék tetkó az ami a legjobban tetszik, viszont az a gond, hogy én nem sablonból meg egyébből szeretnék képet, hanem egy képen lévő színész tetkója érdekelne. Azt hogy lehet megcsináltatni?
Mint már írtam, árnyék tetoválásnál nem lehet nehezebb mintákat kivitelezni. Ha van sablonod, akkor csak felragasztod a tervezett helyre és napozni kell vele, vagy szolizni. Nem elég 5 perc nap, vagy szoli, mert alaposan le kell barnulnia a sablonon kívüli résznek, hogy látszódjon valami.
valami ilyesmi jön ki belőle. Lehet ez negatív, vagy pozitív is. (Mármint lehet a mint a barnább és a körülötte lévő fehér, vagy a minta fehér, a többi bőr barna.)
Tehát több színből álló mintát nem lehet vele könnyen összehozni. Persze lehet úgy csinálni, hogy egy adott mintát felraksz, majd ha lebarnultál, akkor a mintába raksz egy kisebb mintát és így tovább, így egy több árnyalatos "tetoválást" kapsz.
Kreatív és hobbi boltokban lehet kapni ilyen testre való ragasztót. Azt, hogy a sablont miként, és miből csinálod, az már a te dolgod. Lehet keményebb papír, lehet valami fóliaszerű anyag, vagy akár kemény műanyaglapból kivágott forma is. Lényeg, hogy ne mozduljon el amíg napozol és több alkalommal is fel kell ragasztani, hogy szép és látványos minta legyen. De általában ezek egyszerű pici dolgok. (Szivecske, valaminek a kontúrja, egy betű...stb.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!