Szegedi gyógyszerészhallgatók milyen az első év?
Matek és fizika teljesíthető, ha kémiás vagyok ?
Mire érdemes odafigyelni?
Először is írok pár gondolatot a képzésről. Tulajdonképpen minden fontos információt megtalálsz a tanévkönyvünkben: [link]
Az érdemi infó a 25. oldaltól a táblázatos résztől van, de ha érdekel átfuthatod az egészet.
De inkább írok részletesebben olyanokról, amiket nem találsz meg a dokumentumban.
Én most fejeztem be az első évemet, szóval még nagyon frissek az emlékek. Minden első éves tárgyról írok pár sort, és 1-2 jó tanácsot is.
Első félév:
Matek. Mumustárgy. Az első év legnehezebb tárgya. Deriválni és integrálni tanulunk főként, szóval érdemes úgy egyetemre jönni, hogy nincs túl sok hiányosságod a függvénytani alapfogalmakban. Függvénytáblázat és számológép egész félévben tabu. Mindent fejben kell számolni (természetesen reális adatokat kapunk), ezért muszáj tisztában lenni és zsigerből vágni a hatványozást, logaritmizálást, törtekkel való műveleteket. A legelső órán írtunk egy szintfelmérőt, az átlag - ha jól emlékszem - 30% körüli lehetett, szóval én a 40%-omra nagyon büszke voltam..:D Ergo én sem a csúcsról indultam. A tanár a félév végén kiválasztotta a legjobbakat, és velük egy közös szóbeli vizsgát (ún. VIP vizsgát) vezényelt le. Én is köztük voltam, és sikerült is az ötös. Ezt nem dicsekvésből írom le, csupán hogy jelezzem, hogy 40%-ról indultam, de év végén mégis 103%-os lett a teljesítményem. A vizsga típusa: szóbeli.
Biofizika. Tűrhető tárgy, év közben kb. semmit nem kell csinálni, az előadás látogatása sem kötelező. A vizsga típusa: szóbeli. Főként az emberi szervezetben megfigyelhető elektromos jelenségekkel foglalkoztunk (véráram, ingerületvezetés).
Általános kémia. Könnyebbnek vélem, mint az emelt kémiaérettségit. A középiskolai anyagot 1-2 dologgal egészítették ki. A vizsga típusa: szóbeli vagy írásbeli, lehet választani.
Általános kémia labor. Hetente volt egy 4 órás labor, minden labor elején írtunk egy számításos dolgozatot. A 4 órából 1 óra mindig számításokra ment el, utána volt a dolgozat, utána pedig a labor. Minden órára előre kellett felkészülni, az adott óra elméleti anyaga számonkérhető volt.
Anatómia. Szerintem ez volt a legnehezebb tárgy a félévben. Baromi sokat kellett megtanulni latinul, csak embertannal foglalkoztunk (sejtek, szövetek, csontok, izmok, szív, keringés, légzés, emésztés). A vizsga típusa: írásbeli.
Gyógyszerészi biológia. Legkönnyebb vizsga. Írásbeli, 50 tesztkérdésből áll, egy délután alatt felkészültem négyesre. Biokémiáról szólt jórészt (DNS, RNS, genetika, daganat, szintézisek).
Gyógyszerészet története. XD. Ezzel mindent elmondtam. Év közben 3 számonkérés volt, 30-30 tesztkérdéssel, egy-egy délután tanulással simán ötöst lehetett szerezni. Nem volt belőle vizsga, a 3 dolgozat átlaga adta a vizsgajegyet.
Latin. Gyógyszerészeti szempontból fontos dolgok latin nevét megtanultuk, megtanultunk receptet írni és értelmezni. Ebből sem volt vizsga, az évközi számonkérések átlaga adta a vizsgajegyet.
Informatika. Excel-lel foglalkoztunk végig. Volt 2 zh, ennek az átlaga adta a vizsgajegyet.
Második félév:
Biofizika. Részecske és hullámjelenségekkel foglalkoztunk, plusz egy kis magfizika is előkerült. A vizsga típusa: szóbeli.
Biofizika labor. A köcsög gyakorlatvezetőkkel szinte lehetetlen volt az ötös megszerzése, a kísérletek unalmasak voltak és semmi értelmük nem volt, de túl lehet élni.
Szervetlen kémia. Én most épp ezzel szenvedek, már csak ez az egy vizsgám hiányzik, de szerdán ezt is letudom. Erről nincs mit írnom. Szervetlen kémia.. Unalmas, gondolom ezt te is már megtapasztaltad. A vizsga típusa: szóbeli.
Kvalitatív kémia. Érdekes tárgy, rengeteg reakcióegyenletet kell megtanulni, milliónyi komplex és csapadékszínt kell tudni. Én közben van 3 számonkérés, ha mind 90% fölötti, akkor megajánlott ötöst kapsz és nem kell vizsgáznod. Egyébként egy nehéz szóbeli vizsga várna rád. Én megkaptam a megajánlott ötöst, és ez nagyon megkönnyítette ezt a vizsgaidőszakot, látom, hogy a többiek mennyire szenvednek vele.
Kvalitatív kémia labor. Ez egy 5 órás labor, a félév során kb 150 iont (hetente 10-15-öt) kell azonosítani különböző anyagok felhasználásával. Nem nehéz, én nagyon szerettem, átlagosan 2 óra alatt lehetett végezni vele.
Kvantitatív kémia. Én ezt a tárgyat is szerettem. Két számonkérés volt belőle, ha a jegyek átlaga elérte a 2-es szintet, akkor megajánlották azt. Ez sokmindent elárul a tantárgy nehézségéről... Nehéz, de nem teljesíthetetlen, nekem ebből is meglett az ötös úgy, hogy nem tanultam halálra magam.
Anatómia. Folytatódik a latintanulás.. De immáron szarabb témák kerülnek elő: vizeleti rendszer, nemi működések, hormonrendszer és idegrendszer minden mennyiségben. A vizsga most is írásbeli.
Elsősegélynyújtás. :'D. Ez még a gyógytörinél is könnyebb. Tudni kell újraéleszteni, stabil oldalfektetni és kötözni.
Biostatisztika. A matek után ez egy felüdülés, számológép használata megengedett. Internetes vizsga van belőle (persze nem otthonkitöltős), 20 tesztkérdést kell megválaszolni.
Ennyiről tudok részletesen nyilatkozni. A későbbi tárgyak közül nagyon nehéz lesz a szerves kémia, az élettan, a fizikai kémia, a kórélettan és a gyógyszerhatástan. A felsőbb évesek egész évben ezek fölött ülnek.
Ennyit a képzésről, bár így is hosszabb lett, mint először szerettem volna. A lényeg, hogy az első év azért van, hogy megtanulj tanulni, behozd a lemaradásokat, és hogy bulizd ki magadat, ugyanis másodévtől nem lesz rá időd, se kedved. Utólag visszatekintve az első évre, nem mondanám, hogy túlságosan nehéz lett volna. Ha szívvel-lélekkel csinálod, szívesen tanulod, akkor nem okoz nagy megterhelést.
LÉGKÖR, KÖZÖSSÉG, SZEGED.
A mi évfolyamunk 86 fővel indult, mindenki megtalálta a saját társaságát. Összetartó közösség vagyunk. A felsőévesek bombáznak minket különféle jegyzetekkel, jó tanácsokkal, tételkidolgozásokkal, mintadolgozatokkal. Épp ezért úgy gondolom, hogy nagyon hasznos, ha kollégista vagy, hiszen jórészt csak így ismerkedhetsz meg felsőbb évesekkel. Van egy külön gyógyszerészhallgatók számára létesített kollégium (Semmelweis Ignác Kollégium). A város központjában van, mindenhová 3 perc alatt eljutsz, ráadásul nagyon olcsó: 9320 forint. Négyágyas szobák vannak, én is először ódzkodtam a dologtól, de ma már imádok ott lakni. Nagyon hasznos, hogy a városközpontban van, ez nagy előny a SOTE-val szemben, ugyanis ott a kari épületek között át kell utazni a fél városon, míg nálunk egyetlen kari épület van, ahol az előadásokat tartják.
Továbbá azért ajánlom Szegedet, mert minden hallgató jogosult félévente 6500 forint értékű jegyzettámogatásra, amit felhasználhat tankönyvekre (általában elegendő is). Szociális helyzettől függően jogosult lehetsz szociális támogatásra (8-24 ezer között) és ingyenes városi tanulóbérletre is, amivel ingyen közlekedhetsz egész Szegeden.
Ha jól tanulsz, akkor tanulmányi ösztöndíjat is kaphatsz (9-34 ezer). Nálunk elsőben 3,77 volt az ösztöndíj határ.
Így utolsó gondolatként a nehézségről írnék 1-2 szót. Az első év tényleg könnyű, a lényeg, hogy megszokd az egyetemi hajtást. Én az első évet végig szórakoztam, rengeteg közéleti tevékenységet vállaltam, mégis az évfolyamelsők között vagyok, nincs négyesnél rosszabb jegyem. Mindenkinek arra van ideje, amire időt szán. Ha szívvel-lélekkel csinálod, és még érdekel is az, amit tanulsz, akkor nem nehéz jó jegyeket szerezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!