Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan függ össze a jog és az...

Hogyan függ össze a jog és az etika?

Figyelt kérdés
Egy ideje elég erősen gondolkodtat ez a kérdés, viszont a válaszra meg mindig nem tudok rájönni. Megköszönném a segítséget. 18/F

2016. jún. 9. 19:53
 1/1 Ferenci Zoltán válasza:

Pontos választ a Wikipédián találsz, idemásolom:

„Az etika (másként erkölcsfilozófia, morálfilozófia) a gyakorlati filozófiának az az ága, amely az erkölcsi parancsok érvényességének filozófiai megalapozásával foglalkozik.


Az etika általános jelentése: Észszerű, a józan ész alapján meghozott optimális (Az adott lehetőségek közül a legjobbnak ítélt megoldás) és helyes döntés.


„Az erkölcsi törvény nem ismer tudóst és tudatlant, vagyonost, szegényt. Akármi van a fejemben, a Sinai-hegy nekem sem adott külön tízparancsolatot.”

– Németh László: Galilei; IV. felvonás

Ez nem zárja ki a pusztítás lehetőségét amennyiben arra szükség van, és nem a szándékos ártani akarás következtében történik. Például ha fizikai konfliktus fenyeget, és nincs más mód a megoldásra, abban az esetben az önvédelemből alkalmazott, szükséges mértékű sérülés okozása elfogadható. Az etika tehát nem szabályokat ad mint az erkölcs, hanem morális (társadalmi értékeket, pl. etikát, erkölcsöt előtérbe helyező szemlélet, viselkedés) érték meghatározóként használható.


Az etika mint filozófiai tan a periklészi korban alakult ki, azonban döntő szerepe a Szókratészi filozófiának volt. A filozófiai etika nem ad konkrét szabályokat a társadalmi életre, nem bizonyos helyzetekre ad tanítást, hanem általánosságban fogalmazza meg az élet szabályait, amelyek belsőleg is kötelezik az embert. Nem a szokásaink és a hagyományokhoz való alkalmazkodás lesz a helyes cselekvés elve, hanem az a cél, amelyben megtalálni véljük az emberi létezés értelmét. Amíg a jogtudomány az emberi cselekedetek külső, addig a filozófiai etika a cselekedetek belső elveit vizsgálja.”


Ha egy konkrét jogi esetre vonatkozik a kérdésed, akkor arra akár az is lehetne a válasz, hogy „Igazság az Égben van, a földön csak a jog”


Egyébként érdekes, hogy az állatok előre programozva születnek a teremtett világba (például a kutyát sosem látott kismacska szőre egy kutya látványától égnek áll”, addig az ember (Ember) ilyen programokat nem kap a születésével, viszont van egy belső erkölcsi érzék, ami nagyjából egyezik a Tízparancsolattal. Persze csak úgy általában, és ez nyilván nem minden emberre igaz.

A Földi duális (jó-rossz) erőtérben a jog területén a gonoszságra hajlamos emberek (kihasználva, hogy a jog nagyon bonyolult terület) szörnyű dolgokat képesek művelni másokkal, ennek nyilván semmi köze nincs az etikus cselekvéshez, az ilyen eseteket inkább a sors eszközeivel érdemes vizsgálni: mivel szolgált rá az pórul járt szerencsétlen, hogy ez megeshetett vele...

2016. jún. 9. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!