Ti mit szóltok a csernobili katasztrófához? Mennyi rá az esély, hogy a mai napig érezhető a hatása?
mit szóljak hozzá?
Még jó pár 100 évig érezhető is marad a hatása...
Igen volt, és van is hatása. Egyes kikerült izotópok felezési ideje többezer év, másoknak persze rövidebb. Ott Csernobil 30 km-es körzetében még legalább 150 évig nem lehet biztonságosan élni.
Egy hasonlat szerint annyival lesz több rákbeteg Magyarországon, mintha minden ember elszívna 3 db cigarettával többet minden évben.
Viszont a Csernobili szarkofág még ma is egy időzített bomba. Ha nem tartják karban, nem teszik meg a szükséges intézkedéseket, nem figyelik folyamatosan, akkor abból nagyon nagy bajok származhatnak.
Az atomenergia veszélyes dolog ez kétségtelen, de legalább klímaváltozási szempontból előnyös, mert széndioxidot viszont nem bocsát ki.
Ma az emberiség számára a lét vagy nemlét, fennmaradás vagy kihalás kérdését nem az atomenergia veszélyei jelentik, hanem a globális túlnépesedés, a klímaváltozás, a globális környezeti válság, az őserdők és vizes élőhelyek pusztítása, és a fajok rohamos kihalása körülöttünk. Ennek kezelésében az atomenergiának óriási szerepe van és lehet.
Ha teheted, olvasd el a cikk alján linkelt könyvet is. Ahogy elnézem a kérdésedet, nem éltél a szocializmus alatt. A szocializmus maga egy felelőtlen, trehány, etikátlan rendszer volt. A Szovjetunióban különösen nem volt menő kiállni a főnök elé, és azt mondani, hogy bocs, elszúrtam, mert könnyű volt az út valami klassz kis szibériai kényszermunkatáborba. Ezért mindenhol az volt a reflex, hogy ha valami elcsesződött, akkor azt megoldjuk, kijavítjuk, okosban, és mindenki kussol. Nos, az atomerőmű személyzetének is eltartott egy kis ideig, hogy rájöjjenek, ez a módszer itt most nem működik.
A Magyarországon élők várható élettartamára (az átlagéletkornak ehhez semmi köze) nem volt hatással a csernobili baleset sem akkor, sem most. A balesetből származó dózis a magyar emberekre (most nincs időm kikeresni a pontos számot, de asszem a fent ajánlott könyvben benne van) nagyjából egy tüdőszűrés hatásával érhetett fel.
Aki meghalt a balesetben, aki részt vett az elhárításban és komoly dózisokat szedett össze, akiket kitelepítettek emiatt, azok várható élettartamának nem tett jót az eset.
Kis adalék az első bekezdéshez:
Most látom, hogy a cikkben is benne vannak a számok. Magyarországon a baleset utáni első évben 0,5 mSv extra dózist okozott a baleset átlagosan, majd a következő 69 évben összesen további 0,5 mSv-t.
Összehasonlításul, természetes forrásból 2,3 mSv az átlagos dózis Magyarországon.
Ez az említett fél mSv kb. egy mammográfiai vizsgálattal (mellrák-szűrésre használják) egyenértékű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!