Mi a különbség a fűtési hőmennyiségmérő és a költségmegosztó között?
Ugyan több mint két éves a kérdés, és találni rá régebbi válaszokat is, de röviden összefoglalom.
A fűtési hőmennyiség mérő méri az előre menő (meleg vagy fűtött) és a vissza térő (hideg vagy hűtött) víz hőmérsékletét és az átfolyó víz mennyiségét és a kettőből számolja ki a felhasznált hőmennyiséget. Mivel ez eszköz 3 mérő egységből és némi számolási képességgel van felruházva ezért nem olcsó.
Az elektronikus költségmegosztó méri a radiátor hőmérsékletét és a szoba hőmérsékletét és a kettő különbségéből valamint a radiátor teljesítményéből számol egy viszony számot. Az elszámoláskor a ház vagy lépcsőház hőmennyiség mérője által mért érték X százalékát osztják szét a radiátorok költség megosztójának arányában.
Az X értéke sok mindentől függ, pl. az épületen milyen nyílászárók vannak, van-e hőszigetelés az épületen, a közös használatú helyiségek mennyire vannak fűtve, stb. És nem utolsó sorban az is számít, mennyire akarnak (a közös képviselő illetve a lakók) és milyen mértékű eltérést megengedni az egyes lakások között.
Még annyit, hogy hőmennyiség mérőt csak ott szabad használni ahol lakásonként egy csövön jön be a fűtött víz és egy csövön is távozik a hűtött víz. Tehát a fűtés elosztás a lakáson belül történik.
Illetve hőmennyiség mérőnél a termosztátos radiátor szelep használata ajánlott a jobb komfort érzet miatt.
"Illetve hőmennyiség mérőnél ..."
Ezt sajnos elrontottam és mivel utólag nem lehet javítani ezért így korrigálok.
Ez nem a hőmennyiség mérőre hanem elsősorban a költségmegosztóval szerelt fűtőtestekre vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!