Ki alapította a keresztény vallást? Ismerted a kereszténység legfontosabb tanításait!
A keresztény vallást Jézus Krisztus alapította. Kezdete az időszámítás előtti évtizedekre tehető. Jézus születésének pontos évét illetően ugyanis máig vita van. (Krisztus előtt 2 és 7 közé tesszük.) Jézus nem tagadta a zsidó vallás ószövetségi kereteit, sőt, bizonyos kérdésekkel nem is foglalkozott. Úgy gondoljuk, hogy ezekben a kérdésekben helyénvalónak ítélte a fennálló gyakorlatot. Ugyanakkor a kereteket jelentősen bővítette, és elsősorban a szeretetre építette tanítását. ("Én egy parancsot adok nektek: szeressétek egymást.") A kereszténység tanításaiban Jézus az ószövetség által is hirdetett Megváltó. (Ezt a zsidó felekezet hívei nem tudták elfogadni.) Maga a Krisztus szó is az ógörög Chrisztosz szóból származik, ami az óhéber Mosiah azaz Messiás szó fordítása. A zsidó vallás legfontosabb jellemzője az istenhit volt. Egy Isten, egyetlen nép. A zsidók kiválasztottnak tekintették magukat (választott népnek), akikkel Isten szövetségre lépett (Ószövetség). Prófétáik szerint Istenük elfordult tőlük az elkövetett bűnök miatt, ezért vezekelniük kell, hogy Isten elküldje közéjük a Messiást (Megváltót), aki újra köti a szövetséget Isten és Nép között (Újszövetség).
Jézus szóbeli, személyes tanításai során kristályosodtak ki főbb tanításai. Elítélte a vagyonszerzést, a kapzsiságot,, a gyűlöletet, az erőszakot. Hirdette az emberek egymás iránti szeretetét, az Istenbe vetett hit fontosságát, egyedüliségét. Hirdette a szeretet, a megbocsátást, az üdvösség reményét. Jézust a római helytartó (Poncius Pilátus) parancsára keresztre feszítették. Vértanúhalálával megváltotta az emberek által elkövetett bűnöket, Isten megbocsátott az embereknek, újra szövetséget kötött velük (Újszövetség).
A kereszténység elterjedését Pál apostol fellépésének köszönhetjük. Pál komoly fordulatot hozott az új vallásban. Krisztus tanítását természetesen nem kérdőjelezte meg, így a keresztény tanok nem változtak, de a megváltás lehetőségét, a kereszténnyé válást nem szűkítette le a zsidó népre. Azt vallotta, hogy Jézus mindenkiért kereszthalált szenvedett.
A kereszténység tanítása szerint minden élőlény, minden ember Isten teremtménye, akiket az Isten azért teremtett, hogy megossza velük a szeretetét, amely jellemének az alapja.Isten célja, hogy minél több embert megmentsen a haláltól és a pusztulástól, és az örök életben részesítse őket. Ehhez azonban az embereknek el kell fogadnia Jézus váltságáldozatát, amely által az Isten alkalmassá tudja tenni őket az örök életre. Mindenki, aki megtapasztalja a bűnt, és annak következményeit, és szeretne ezektől szabadulni, Istennél találhat erre megoldást Jézus Krisztus által, ez a kereszténység fő tanítása. Ebből következik a szeretet, az önzetlenség, a boldog és bűntől való szabad élet lehetősége, amit a kereszténység kínál.
Összefoglalásul idemásolom, amit Szabó Ferenc írj Jézus Krisztus megközelítése című könyvében:
Valamikor Tiberius császár idejében, senki sem tudta pontosan, hogy hol, és mikor, megjelent egy ismeretlen ember, és új távlatokat nyitott az emberiségnek.
Kétségtelen, hogy sem filozófus, sem néptribun nem volt, de úgy élt, hogy egész élete ezt jelentette: valamennyien, bármely pillanatban új jövőt kezdhetünk...
Hogy az örömhírt teljesen világgá kiálthassa, arra volt szükség, hogy ő maga föltámadása révén ezt hirdesse: valamennyi korlát le van győzve, még a legvégső, a halál is. Egyes kutatók létének ezt vagy azt a tényét ugyan kétségbe vonják, de nincs komoly történész, aki létezését megkérdőjelezné. Egyébként is: a kétségek mit sem változtatnak azon a bizonyosságon, amely megváltoztatja az életet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!