Miért 666 a rulett cilinderén látható számok összege?
A Bibliában, a jelenések könyvében valóban van egy 666-os szám. De érdemes lenne elolvasni annak a kontextusát. A mai kor olyan, hogy túl van misztifikálva a dolog, hogy hát hű, meg izé, meg fűző. Véletlenül alakult így? Igen. A rulettnél cél volt, hogy legyen kettővel, hárommal is osztható a keréken szereplő számok száma, illetve több különböző módon egymást átfedő kettes és hármas halmazok legyenek benne. Így lett 2*2*3*3 = 36 darab különböző szám. Az mégy úgy kezelhető, nem túl sok, de már kellően szépen szét lehet bontani kettes – piros-fekete, páros-páratlan, alsó-felső –, illetve hármas – harmadok, oszlopok – halmazokra. Illetve valószínű azért is praktikus – és csiszolódott ilyen formára –, mert két dobókockával lehet szimulálni a pörgetést, hiszen – ha a sorrend számít – két dobókockával 36 különböző kombinációt lehet dobni, amelyek azonos eséllyel történnek meg. Amúgy bár a játékot tulajdonítják Pascalnak, valószínűbb inkább, hogy az eredete az ókorba nyúlik.
Hogy a Bibliában miért pont 666 a Fenevad száma, az meg egészen másból fakad. Mivel a héber nyelvben – meg néhány régi nyelvben – a betűknek számértéke is van, így egy névből ki lehet számolni egy összeget. Ez mind a mai napig él például a numerológiában, számmisztikában. A görökök is ismerték és használták. Valószínű itt egy névre utal a bibliai 666-os szám. Illetve az egyes számoknak is megvan a maguk szimbolikája, így más szimbolikus értelmezés is kiolvasható belőle.
> Ez nagyon valószínűtlen.
Tegnap a következő számokat húzták a lottón: 1, 48, 61, 62, 79. Az, hogy pont ezt az öt számot húzták ki, az nagyon valószínűtlen. De ha bármelyik öt számot húzták volna ki, az is nagyon valószínűtlen lenne. De valamelyiknek meg kell történnie. A valószínűségszámításnak csak sok esetre van értelmezése. Egyetlen esemény esetén nincs értelme az esemény valószínűségéből kiindulni.
> Az is nagyon érdekelne, miért így, ilyen sorrendben vannak a számok a cilinderen.
Ma kétféle rulettkerék létezik, eltérő számsorrenddel. A cél az volt, hogy a számok elhelyezkedésében ne legyen mintázat. Pl. hogy egy szándékosan vagy akár véletlenül nem kiegyensúlyozott kerék miatt – ahol a golyó hajlamosabb egy kicsit a kerék egy adott területén helyen megállni – ne legyen egy adott fogadás esélye nagyobb. Tehát a cél az, hogy a kerék minden részletében legyenek piros, fekete, páros, páratlan, kis, nagy számok, első, második, harmadik oszlopbéli számok, stb… Hogy éppen az adott számsorrendek maradtak meg, az csak a tradíció, a tömeggyártás kérdése. Nincs különösebb oka, hogy miért pont ez a számok sorrendje. Ez olyan, mint a darts. Ott is a válasz arra a kérdésre, hogy miért pont az a számok sorrendje a táblán, ami, arra a válasz az, hogy mert így szokás. Nem olyan egyszerű egy jól szétszórt sorrendet összehozni, hogy mondjuk minden keréknyolcadra jusson kb. ugyanannyi páros, páratlan, piros, fekete, kicsi, nagy szám. Ha valaki összehoz egy jó változatot, akkor minek kellene újat kitalálni sok-sok próbálkozással? Elég lemásolni egy már jól megalkotott sorrendet.
Köszönöm. Honnan tudod mindezt?
És mi lehet az oka, hogy sokan Pascalnak tulajdonítják a mostani cilinder kitalálását?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!