A számát sem tudom, hogy mennyi téves információra figyeltem már fel. Elgondolkodtató, hogy akkor mennyi lehet az olyan, amiről nem is tudom, hogy téves?
Nemrég nézegettem a youtube-ra felpakolt informatikai témájú ismeretterjesztő filmeket, átlagosan 5 percenként figyeltem fel valami hibára vagy pontatlanságra. Legtöbbjük fordítási hibából adódott.
Olyan is megesett, hogy három különböző forrás három különböző adatot adott meg ugyanazon dologra. Nyilván közülük legalább kettő hamis volt.
A nyomtatott sajtóban is előfordulnak téves információk (hadd ne említsek egy bizonyos regionális napilapot, amiben már többször megesett, hogy amit a saját szememmel láttam, az újságban kicsit máshogy köszönt vissza...), de a nyomtatott kiadványoknál általában többé-kevésbé ellenőrzik az információkat. Persze, ez is az adott médiától függ, nyilván egy Ufó magazinba bármilyen sületlenség ellenőrzés nélkül belekerülhet, addig egy Élet és Tudomány esetében nagyon alapos szűrőkön kell átmenni valaminek, hogy nyomtatásba kerüljön.
Az interneten viszont bárki bármit állíthat. Bárki indíthat blogot, készíthet weboldalt, írhat fórumra, valószínűleg senki nem fogja ellenőrizni.
Amúgy sem árt, ha az ember kritikusan fogadja az információkat, és nem hisz el bármit utánajárás, átgondolás, vagy bizonyíték nélkül, de az interneten ez kiváltképp igaz.
Egyébként nem kell messze menni téves információkért, elég az Index/Origo főcímeit megnézni: olyannyira beáldozták a hitelességület a nézettség oltárán, hogy a címeiket ha szó szerint értelmezzük, általában a pontos cáfolata annak, amiről maga a cikk lényegében szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!