Kisbabákat szeretnék fotózni és milyen objektívet vegyek? Egy Canon 400D gépem van 18-55mm objektívvel! Néztem a 18-135 mm objektívet az jó lenne?
Remélem Te sem gondoltad komolyan, hogy babafotós leszel és itt kérdezed meg, hogy milyen objektívet vegyél hozzá.
Ezeregyedszer is:
Amíg nem tudod mire van szükséged ahhoz amit fotózni akarsz, nem vagy rá kész, hogy használd amit megvásárolsz. Előbb tanulni kéne! ;)
A probléma ott kezdődik, hogy azt gondolod, hogy fotózni meg tudsz tanulni egy tanfolyamon. A fotózást nem lehet tanfolyamon tanulni. Egy workshop jó lehet inspirációnak, szolgálhatja a fejlődésed, de az alapok nélkül semmire sem jó. Amíg nem tudod eldönteni, hogy milyen objektív kell ahhoz amit fotózni akarsz, addig az alapokkal sem vagy tisztában (gyújtótávolság/fényerő/szenzorméret/látószög összefüggései). Semmiféle tudatosság nem lesz a képeidben. A két éves OKJ-s képzések is kevesek ahhoz, hogy olyat tanítsanak amiből Te aztán meg tudsz élni. Megadják az alapokat és a többit neked kell megtanulnod, autodidakta módon és hozzátenni a saját látásmódod és képi világod. Viszont a végzettségre (amit a tanfolyamok nem adnak) szükséged van a jelenlegi szabályozások szerint ahhoz, hogy pénzt kérhess a fotózásért. Ilyen végzettséget legrövidebb idő alatt két év alatt szerezhetsz. Aki végzettség nélkül csinálja az nem számlaképes, tehát feketén él ebből, ami nincs rendben már csak azért sem mert előbb vagy utóbb jön a NAV és ilyenkor általában annyira büntetnek, amennyit nem tudsz kitermelni.
Egyébként valóban profi vagyok (csak így kis betűvel) ami semmi mást nem jelent, mint, hogy ebből élek, nem utal az általam készített képek minőségére vagy a piacon való elhelyezkedésemre. Az viszont, hogy Te ezt nulla tudással máris pejoratív értelemben lekezelően használod egy nálad sokkal tapasztaltabb és a témában sokkal többet tudó valakivel szemben, nem vet rád jó fényt. Ha rám hallgatsz az első amit megtanulsz az az alázat. Ha az nincs meg a szakmával és a (leendő) kollégákkal szemben akkor nincs helyed a piacon és lesz aki tesz róla, hogy eltávolítson onnan.
A dolog úgy néz ki, hogy a tudás nem pótolja a felszerelést és a felszerelés sem a tudást vagy a látásmódot. Ezek EGYSZERRE (ha már így szeretünk nagybetűvel írni) kellenek. Amint valamelyik hiányzik, nem fogsz jó képeket készíteni. A 400D klassz cucc, kezdő koromban nekem is volt, de közel tíz éves, eljárt felette az idő. A mai eszközökhöz képest lassú, zajos, kicsi a felbontása stb..
Lehet, hogy az unatkozó GYES-es anyukáknak elég lesz amit ilyen felszereléssel és tudással fillérekért megveszik majd, sőt talán még örülni is fognak neki, de amint azt mondod magadról, hogy Te fotós vagy, átrázod őket, mert sem technikád, sem tudásod nem lesz hozzá, hogy az legyél, még akkor sem ha feltételezzük, hogy a látásmód és a kreativitás egyébként megvan.
Még egyszer: tanulj amíg nem tudod mire van szükséged ahhoz amit fotózni szeretnél. Ha ez megvan, vásárold meg amire szükséged van. Alapíts vállalkozást, építs brandet, légy számlaképes és utána kérj pénzt a munkáidért.
A korábbi hozzászólásomnál pont a lényeget hagytam ki, nevezetesen a választ.
A Canon EOS 400D -hez talán az egyik legjobb választás a Canon EF 85mm f/1.8 USM (portréfotózáshoz tervezett) fix gyújtótávolsággal rendelkező rövid vagy ,,normál" közepes (tele)objektív. Kifejezetten szép, valósághű a rajzolata annak ellenére hogy precíz a fókusza méga akkor is ha a fókuszsikot nem minden esetben középre súlyoztad.
Teljes alakról torzulásmentes képet legalább 5m távolságból kell készíteni. Ezért ehhez 80-150 mm (ekv.) gyújtótávolságú objektív szükséges. Félalakos, vagy arcportrét hasonló okból célszerű 2-3m távolságból fényképezni. Ha szabadban fotózva életlen hátteret akarunk, akkor nagy fényerőre is szükség van. Ehhez legalább f/4, de még jobb az f/2,8 fényerő.
Használhatunk ehhez alapzoomot tele-állásban, vagy közepes tartományú telezoomot (pl. 70-200 mm). A legjobb a nagy fényerejű, fix gyújtótávolságú (nem zoom), rövid teleobjektív, például az f/1,8 80 mm vagy f/2 100 mm-es.
APS-C vagy négyharmados szenzorméretű gépekhez megfelelhet erre a célra egy 50-60 mm fizikai gyújtótávolságú, nagy fényerejű (pl.: f/1,4 vagy f/1,8 ) objektív is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!