Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az angolok tényleg így ejtik...

Az angolok tényleg így ejtik az "s" hangot?

Figyelt kérdés
Pár napja lettem erre figyelmes, mintha a britek az "s" hangot nem "sz"-ként mondanák, hanem rendesen úgy mint mi magyarok "s"-ként... Brit ideósokat nézten a YouTube-on, és ők is így ejtették ki, mint pl.: kiss you - "kissz jú", helyett "kis jú"; snow - "sznó", helyett "snó"... És a legfurcsább számomra, hogy még a yes-t is hallottam "jes"-nek mondani... Ez tényleg így van? Akik esetleg Angliában élnek, hallottátok már így? Nekem ez nagyon furcsa, lehet én hallottam félre... Előre is köszönöm a válaszokat! :)

2014. jún. 3. 15:56
 1/5 anonim válasza:
Eleve náluk az "s" betű "sz" de mindegy. -.-
2014. jún. 3. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
Ja meg mindenki más féle képpen mondja/ejti ki, de ez magyar nyelvben is jelen van. Valaki az "r" betűt nem tudja imondani.
2014. jún. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem helyes, de igen hasznaljak. Olyan mint don't you helyett dontcha, stb.

Nem teljesen olyan mint a mi "s'-unk, de majdnem.

2014. jún. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ah, meg egy. Hallgasd meg Sean Connery't beszelni. Igaz, o skot akcentussal beszel, o is hasznalja sokszor az "s"-et, habar tobbszor ugy tunik mint ha posze is lenne.
2014. jún. 4. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Háromféle választ tudok erre adni, ezek nem kizárják, hanem kiegészítik egymást.


1. Az angolban a legtöbb hangra igaz (Egyébként tudod, hogy milyen hangok – nem betűk – vannak az angol nyelvben? Meglepő, hogy mennyire kevés nyelvtanuló ismeri őket, pedig nagyon hasznos, és nagyon sokat segít a hallott szöveg értésének javításában, ha figyelünk rájuk. Tulajdonképpen az, amit most is csinálsz, nagyon jó tanulási módszer. Csak érdemes egy ilyen listát megtanulni. Minden hanghoz (fonémához) tartozik egy vagy több tipikus szó szerinti hang, vagyis képzési mód, akusztikai jelenség, auditív benyomás; egy fonetikai jel valamilyen rendszerben; és tipikus helyesírási megfelelők. Lásd itt: [link] hogy a magyarnál jóval többféle ejtése létezik általában, jobban ingadozik a hangzása, mint a magyarban. Sokan ejtik úgy a ‘sz’ [IPA s] hangot, ami magyar fül számára pöszének, például a zöngétlen angol ‘th’-hoz [IPA θ] (mint a ‘think’ szóban), vagy a ‘s’ hanghoz [IPA ʃ] hasonlónak hangzik.

Azonban ennek ellenére az angolban ez a három hang nem keveredik össze egymással!


2. A pöszítés, selypítés angol nyelvterületen is épp olyan gyakori beszédhiba, mint nálunk.


3. Vannak különböző összeolvadási jelenségek, némelyik teljesen sztenderd, némelyik kevésbé.


Pl. amikor a [s] hangot egy szó végén [j]-vel kezdődő szó követi, például ‘miss’ [mɪs] + ‘you’ [ju:], a [sj] hangkapcsolat dupla [ʃʃ] hangkapcsolattá olvad össze, vagy [ʃj] illetve sima [ʃ] lesz belőle, vagyis [ˈmɪsju:] (ez a jel: [ˈ] a hangsúly jele) helyett [ˈmɪʃʃuː], [ˈmɪʃjuː], [ˈmɪʃuː].

Szavakon belül is megtörténhet ugyanez, például ma már egyre kevesebben mondják a ‘sexual’ szót úgy, hogy [ˈseksjuəl], helyette azt mondják: [ˈsekʃjuəl] vagy [ˈsekʃuəl]. Sokan egyáltalán nem használják szó belsejében a [sj] kapcsolatot, hanem mindig egy [ʃ] hangot tartalmazó kiejtést.

Ez a konkrét összeolvadás egy tágabb jelenségbe illeszkedik (az ún. ‘yod coalescence’ [ˈjɒd koʊəˈlesns]), amire hozok még pár példát.

A [dj] hangkapcsolatból [dʒ] (‘dzs’ hang) + [j] vagy [ddʒ] vagy sima [dʒ] lesz, például ‘need you’ = [ˈniːddʒuː].

A [tj] kapcsolatból [tʃ] (‘cs’ hang) + [j] vagy [ttʃ] vagy sima [tʃ] lesz, például ‘meet you’ = [ˈmiːttʃuː].


A fentiek teljesen sztenderd kiejtések. Kevésbé sztenderd, de a brit angolban ma már teljesen elfogadott, amikor szótag elején is [sj] helyett [ʃ] van, pl. ‘suit’ = [ʃuːt], ‘assume’ = [əˈʃuːm], bár ilyenkor gyakoribb a [j] teljes kihagyása.


Az is gyakori, bár ez nem éppen a sokak által mintaként követett ‘Queen's English’, amikor [tr] előtt használnak [ʃ] hangot a [s] helyett, például ‘street’ = [ʃtriːt], vagy [tj] előtt, ami maga is [tʃ] kapcsolattá változik, például ‘student’ = [ˈʃtʃuːdənt].

2014. jún. 4. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!