Megéri tanyán gazdálkodni és abból élni?
Tanyán lakunk,de nem gazdálkodunk.Vajon miért is?
Sokat,sok milliót kell bele fektetni(tudom,vannak támogatások). Egy átlag kereső embernek erre nem telik.Nagyon sok önerő kell,aztán nehezen,évek alatt jön vissza.Nem lebeszélni akarlak,de felénk (tanyasor) senki nem gazdálkodik,nekünk 6000 négyzetméter a kertünk bekerítve,fóliázni is lehetne,de sok az induló tőkéje.Meg érteni is kell hozzá,nagyon nagyot lehet bukni.Semmiképpen nem fognék bele.
Akinek nagyobb földje van esetleg és sok gép is van hozzá,annak lehet megéri bevetni mondjuk kukoricával,eseteben lehet,hogy megérné.
Mára nagyon kevesen élnek földművelésből,én sem fognék hozzá biztosan.Ha sok pénzem lenne,akkor pláne nem kockáztatnám.Inkább fordítanám a házunkra vagy a gyerek tanulmányaira,esetleg ha annyi lenne vennék a gyerekemnek is egy tanyát,mert szeret erre lakni és nagyon jó központi helyen vagyunk.Rizikós,de te tudod.
Környékünkön tényleg behalt a dolog(Csongrád megye,Kistelek) mármint az a része,hogy aki tanyasi az gazdálkodjon.
A nagy földművesek több száz hektáron már a támogatásokból jól élnek,de a "kisembernek" kisebb az esélye.Sokkal.
Kérdésedre azért nehéz pontos választ adni, mert nem tudjuk azt hogy van-e már a tanyasi gazdálkodásban szerzett tapasztalatod. Ez nem csak tőke kérdése.
Például nekem van városi lakásom, faluszéli házam és egy tanyám. Talán különös, de csak a tanyát akarom megtartani. Számomra a másik kettő élhetetlen. Valaki más meg tanyán lenne képtelen élni.
Szüleim még gazdálkodtak, és egyik rokonom is gazdálkodott tanyán. De az nem most volt. Nekik nagyon megérte. Persze sok munka is volt. Viszont mára sok minden megváltozott. Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényezőt, hogy a tanyasi gazdálkodásban is megjelent a tisztességtelen piaci verseny. Például van amelyik gazdálkodó állami támogatásokból termel keveset, mégis kiszorítja a sokkal szorgosabb gazdálkodókat. Ezzel rosszul járunk mi adófizetők is, meg rosszul jár a tisztességes gazdálkodó is. Tehát a valaha mesevilágnak számító tanyasi életet is megfertőzte korunk pestise, a korrupció, gazemberkedések, mutyi és egyebek. Ennek ellenére még a tanya jelentheti az igazi és végső életteret.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!