Hivatásos katonának évente mennyi szabadidő jár?
A szerződéses katona járandóságai
A szolgálati törvény értelmében a szerződéses katona járandóságai alapvetően megegyeznek a hivatásos katona járandóságaival. A szerződéses katona alap-, pót-, egészségügyi, szülési és illetmény nélküli szabadságra jogosult.
Az alapszabadság évi 25 munkanap, ehhez tevődik:
- 2 évi terjedő szolgálati viszonyban töltött idő után 2 munkanap,
- 3-5 év idő után 3 munkanap,
- 6-10 év után 4 munkanap,
- 11-15 év után 5 munkanap,
- 16-20 év után 6 munkanap,
- 21-25 év után 7 munkanap,
- 26-30 év után 8 munkanap,
- 30 évnél hosszabb szolgálati viszonyban 9 munkanap.
Tartós igénybevétel esetén (gyakorlat, elemi csapás elhárítása stb.) pihentetés céljából esetenként 5 nap szabadidő engedélyezhető.
Egészségügyi szabadságra a Hjt. 100-101. §-ai alapján, a felsorolt esetekben jogosult. Egészségügyi szabadság jár az állomány tagjának, ha betegség, műtét vagy baleset miatti sérülés következtében a szolgálat ellátására képtelen, vagy a szolgálat ellátása az egészségi állapotának rosszabbodását eredményezné. Az egészségügyi szabadság időtartamát napokban kell meghatározni. Az egészségügyi szabadság a felgyógyulásig, illetőleg a végső fogyatékosság kialakulásáig, de legfeljebb (a gyermekápolás céljából igénybe vett szabadság kivételével, Hjt. 101. §) 1 évig jár. A szolgálati kötelmekkel összefüggő balesetekre, sérülésekre vagy szolgálati eredetű betegség miatti egészségügyi szabadság teljes idejére távolléti díj jár, míg a szolgálati kötelmekhez nem köthető egészségügyi szabadság esetében évente 30 naptári napig távolléti díjat, a 31. naptári naptól a távolléti díj 90%-át kell folyósítani.
Szülési szabadságra a Hjt. 102. §-a alapján jogosult.
Illetmény nélküli szabadságra a Hjt. 103. §-a alapján a szülési szabadság letöltése után a gyermek 3 éves koráig, tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek esetében 12 éves korig, tartós ápolásra szoruló közeli hozzátartozó otthoni ápolására legfeljebb 2 évig, magánerős építkezés esetén összesen 1 év időtartamra, házastárs vagy élettárs kiküldetése esetén jogosult.
A szabadság engedélyezésére az állományilletékes parancsnok vagy az általa meghatalmazott szolgálati elöljáró jogosult.
Az alap- és pótszabadság együttes időtartamának 50 %-át egyfolytában, a 25%-át, de legalább 10 napot pedig az állomány tagja által megjelölt időben és időtartamban kell kiadni úgy, hogy az a Honvédség működőképességét ne veszélyeztesse. Az állományilletékes parancsnok vagy az általa meghatalmazott szolgálati elöljáró az általa meghatározott szabadság kezdőnapját 30 nappal előbb köteles közölni az állomány tagjával.
A szerződéses katona a szolgálati törvényben megállapított illetményre jogosult. Az illetmény (fizetés) beosztási illetményből, honvédelmi pótlékból, illetménykiegészítésből, valamint illetménypótlékokból áll. A beosztási illetmény és a honvédelmi pótlék együttes összege az alapilletmény. A beosztási illetmény és a honvédelmi pótlék összegét a mindenkori köztisztviselői illetményalap és a törvényben az egyes beosztásokhoz és rendfokozatokhoz meghatározott szorzószámok szorzata adja. Kiküldetési idejére a szerződéses katonát napidíj illeti meg.
Illetménytáblázat:
Rendfokozat Honvédelmi pótlék Beosztási illetmény Illetmény- kiegészítések Alapilletmény (bruttó)
honvéd 13 913 79 500 12 998 106 411
őrvezető 15 900 87 450 14 298 117 648
tizedes 17 888 87 450 14 298 119 636
szakaszvezető 19 875 95 400 15 598 130 873
őrmester 21 863 103 350 16 898 142 111
(Az összegek bruttóban, különböző pótlékok nélkül értendők.)
Illetményfizetés módja:
- A megállapított illetménye havonta utólag, a tárgyhónapot követő hónap 2. munkanapján megbízása alapján a bankszámlájára kerül átutalásra.
- A kifizetett illetményről részletes írásbeli elszámolást kap, amelyből mind a kiszámítás helyessége, mind a levonások jogcíme és összege ellenőrizhető.
- Az illetményfolyósítás egyéb szabályait a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szól 2001. évi XCV törvény (továbbiakban: Hjt.) 106-118. §-ai tartalmazzák.
A legénységi állományú szerződéses katona laktanyai, a tiszti, tiszthelyettesi rendfokozatú állomány pedig honvédszálló igénybevételére, külön jogszabályok alapján albérleti hozzájárulásra, illetve szolgálati lakásra jogosult.
A szerződéses katona részére – ha nem a helyőrségben lakik – a munkába járás vagy a hétvégi hazautazás költségeit az alakulat az erre vonatkozó külön jogszabály szerint téríti. A költségtérítés vonat esetében 86 %-os, autóbusz igénybevételekor 80 %-os kompenzációt jelent.
Az átlagosnál nagyobb igénybevételért és a nehezebb körülmények között teljesített szolgálatért a szerződéses katona különböző pótlékokra jogosult.
A szerződéses katona részére fizethető pótlékok:
- idegennyelv-tudási pótlék;
- osztályba sorolási pótlék;
- készültségi pótlék;
- ejtőernyős ugrási pótlék;
- tűzszerész pótlék;
- búvár pótlék;
- ügyeleti díj szolgálatonként;
- gyakorlati pótlék;
- gépkocsivezetői pótlék;
- egészségre veszélyes beosztásban szolgálatot teljesítők pótléka.
A különböző pótlékok összegét is az illetményalap törvényben meghatározott szorzata adja meg.
A szerződéses katonát a természetbeni ellátás keretében térítésmentesen kell ellátni a feladatainak megfelelő fegyverzettel, felszereléssel és ruházattal.
Toborzópénz
A Hjt. 68. § (5) pontja alapján a szerződéses katona részére a próbaidő leteltekor – a leszerelési segély terhére, toborzópénz címén kéthavi távolléti díjnak (illetmény a rendszeres pótlékokkal) megfelelő összegű előleget kell folyósítani.
Szerződéshosszabbítási díj
A Hjt. 68. § (11) pontja alapján a szerződéses katona a vállalt szolgálati idejének letöltésekor, ha annak hosszabbítását kéri – a leszerelési segély terhére – szerződés-hosszabbítási díjra jogosult, melynek összege
- a 3. év letöltésekor 1,0 havi,
- a 4. év letöltésekor 1,5 havi,
- az 5. év letöltésekor 2,0 havi,
- a 6. év letöltésekor 3,0 havi,
- a 7. év letöltésekor 3,5 havi,
- a 8. év letöltésekor 4,0 havi,
- a 9. év letöltésekor 6,0 havi,
- a 10. év letöltésekor 7,0 havi
- a 11. év letöltésekor 8,0 havi távolléti díjjal azonos, amit azonban a korábban kifizetett szerződés-hosszabbítási díj havi mértékeivel csökkenteni kell.
Leszerelési segély
A Hjt. 68. § (1) pontja alapján a szerződéses katona a szerződésben vállalt szolgálati idő letöltésekor leszerelési segélyre jogosult, amennyiben szolgálati viszonya közös megegyezéssel, illetve felmentéssel szűnik meg. A leszerelési segély összege a szerződéses szolgálatban eltöltött idő alapján
- 0-3. évek után évenként 1,3 havi,
- 4. év után további 1,4 havi,
- 5. év után további 1,6 havi,
- 6. év után további 1,8 havi,
- 7. év után további 2,0 havi,
- 8. év után további 2,2 havi,
- 9. év után további 2,4 havi,
- 10. év után további 2,4 havi,
- 11. év után további 2,0 havi,
- 12. év után további 1,5 havi,
- 13. év után további 1,0 havi,
- 14. év után további 0,6 havi,
- 15-20. évek után évenként további 0,2 havi távolléti díjjal azonos. Természetesen a leszerelési segély havi mértékének megállapításakor a toborzópénz címén járó 2 havi távolléti díj, és a szerződés-hosszabbítási díj címén igényelt távolléti díj havi mértéke levonásra kerül (Nem a már korábban megkapott összeggel csökken a leszerelési segély összege, hanem a távozó leszereléskor érvényes távolléti díjának megfelelő összeggel).
Főbb esetek, amikor nem jár leszerelési segély:
- hivatásos állományba vétel,
- ha a szolgálati viszony lemondással szűnik meg,
- azonnali hatállyal próbaidő alatti távozás,
- büntető eljárás következtében megszüntetésre kerülő szolgálati viszony,
- 3 évnél rövidebb idő alatt megszűnő munkaviszony (kivétel a létszámcsökkentés, beosztás megszűnése)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!