Mért nem tudnak értelmesebb programot csinálni az Autizmus világnapján Magyarországon?
Sokkal jobban unnám magamat részt vennék és csak sétából, híres emberek meghallgatásából, és lufik eleresztése lévő programon.
Jobb lenne kézműves foglalkozás és vetélkedő lévő program ebben sokkal jobban élvezném. Hiába születtem Autizmussal nem hoz lázba a Magyarországon lévő Autizmus napi rendezvény.
Szerintem ez a nap, illetve hét nem elsősorban az autiknak szól (velük egyébként is foglalkozni kell), hanem a közvéleménynek.
Pár éve még a közvélemény egyfajta szellemi fogyatékosként, retardáltként gondolt az autistákra.
Ebből pár év alatt sikerült elérni, hogy az emberek tudják mi az, hogy autizmus spektrum.
Idén a tévében sem a spektrum legalján lévőket mutatták, hanem - amit én láttam - egy integrálható aspi gyerkőc lett bemutatva.
Előtérbe került a tehetség - de nem úgy, hogy autik valahol művészkednek, hanem úgy, hogy az eredményeiket bemutatják.
Kettes válaszadóval egyetértek. A cél valóban a közvélemény tájékoztatása, a figyelem felkeltése. Én örömmel láttam, hogy pl. a Facebookon több nem érintett ismerősöm osztott meg a témával kapcsolatos linkeket, a média (a tévé, a vezető hírportálok) foglalkoztak a témával.
Ugyanakkor vitatnám, hogy a köztudatban benne van az autizmus spektrum volta. Sajnos én ezt még nem tapasztalom. Nekem aspi gyermekem van, és naponta szembesülök a "nem is látszik, hogy autista" hozzáállással... mert még mindig az Esőember AZ autista, és a társadalom nagy többségének fogalma sincs arról, hogy ez spektrum, és hogy minden auti más.
Még "szakemberektől" is hallani olyan megnyilvánulásokat, amiktől a hajam égnek áll néha...
Tegnap viszont végre valóban korrekt tájékoztatásokat lehetett hallani, látni, pl. az AOSZ elnökével készült interjút, vagy a (szerintem is) aspi kislányt mutogatták, és MELLETTE a nem beszélő auti gyerekeket és felnőtteket. Habár sajnálom, hogy az Asperger külön nem hangzott el sehol, vagy legalábbis én nem találkoztam vele, mert nagyon fontos lenne megmutatni, hogy a felnőtt Asperger-szindrómások igenis a társadalom nagyon hasznos és értékes tagjai, az általam ismertek legalábbis mind diplomás, több nyelven beszélő, szakmájukban sikeres és elismert emberek. Mindenesetre nehéz kérdés, hogy mivel érdemes foglalkozni az autizmus kapcsán, mert persze az se jó, ha az terjed el, hogy minden auti zseni, mert ez sem igaz. Igazából a "probléma" lényegét, a szociális fogyatékosságot kellene megérteni, megértetni, és akkor tudnák megkapni az autik a számukra szükséges segítséget az NT társadalomtól...
Az autizmus mellé gyakran társul szellemi fogyatékosság is sajnos. Ebben az esetben nem lehet mit tenni...
De például láttam néhány videót egy amerikai lányról, Carly Fleischmann-ról, aki szépen lassan elkezdett kommunikálni - számítógép billentyűzetén (igen értelmesen). És több ilyen eset is van.
Asperger diagnózist azt hiszem már nem adnak ki, és nem véletlenül nem beszélnek róla. Meg fog szűnni. Nem külön dolog, hanem az autizmus része, így autizmus spektrumzavar - magasan funkcionáló autista megnevezések lesznek helyette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!