Hol találhatok zajszintmérőt és milyen áron? Lakásunk alatt fitness működik, nem hallom a saját hangomat sem.
Nem szabad zavarni senkinek sem! Hiába nyitott alapvetően kocsmának stb. a helyi önkormányzati rendeletben rögzítve van a megengedett zajszint. Azt köteles betartani. - más kérdés, hogy ki tartatja be! - A birtokvédelmi eljárás segíthet.... ha nem fizet le senkit stb. Alapvető szabályként rögzíti a Polgári törvénykönyv, hogy a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. Ennek megfelelően otthonunkban úgy vagyunk kötelesek megválasztani tevékenységeinket, hogy az szomszédainkat nem zavarja. Ez ugyanúgy vonatkozik a zenehallgatás, tévénézés hangerejére, a szerelési munkálatokra, az állattartásra vagy akár a rendezvények szervezésére.
Ha szomszédunk folytatja a zavaró tevékenységet, szabálysértési eljárást kezdeményezhetünk vele szemben. A mindennapi együttélés során leggyakrabban a csendháborítás tényállása valósulhat meg. Az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999 (XII.28.) Kormányrendelet szerint csendháborítást valósít meg az, aki lakott területen, az ott lévő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetőleg a természeti vagy védett természeti értéket zavarja. (nincs időpontbeli korlátozás!!)
A tényállás megvalósulásához nem kell hatósági mérést folytatni, azért hogy az adott zajártalom mértékét megállapítsák, elegendő az, hogy a zajokozás indokolatlanul történjen (hirtelen fellépő csőtörés stb. számít indokoltnak!!) és alkalmas legyen arra, hogy mások nyugalmát zavarja. Így a túl hangos zenehallgatás vagy állandó kutyaugatás, hangos összejövetelek is alkalmasak lehetnek arra, hogy a szabálysértés elkövetését az eljáró hatóság megállapítsa.
A szabálysértések estében eljáró hatóságokat az 1999. évi XLIX. törvény szabályozza, eszerint a csendháborítás alapvetően a jegyző hatáskörébe tartozik. Emellett az említett kormányrendelet rendelkezései szerint helyszíni bírság is kiszabható. A társasházi együttélés szabályaira koncentrálva a helyszíni bírságot a rendőrség, a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalának erre felhatalmazott ügyintézője, valamint a közterület-felügyelő szabhatja ki. Tehát zavaró zajhatás esetén akár a rendőrség is kihívható, de az is megfelelő megoldás, ha a jegyzőnél teszünk bejelentést. (tanúk szükségesek! – szomszéd, ismerős ….)
Bocsi, hogy hosszú volt!
Nálunk viszont úgy tűnik megoldódik a helyzet.
A lakását kiadó személy a közösképviselő a drága zajongó házában. Elmeséltem a kálváriánkat, mert persze neki, mint kiadó joga van tudni, milyen ötletem született. Jót nevetett és közölte, hogy ennél egyszerűbb lesz a helyzet. Nem tudom mit tett, mit mondott neki DE miután beszélgettünk, ő felhívta telefonon és AZÓTA nincs zaj!!!
Holnap átmegyek és viszek Neki egy óriási tortát! IGAZI EMBER! Bámulatos!
A birtokvédelmi már elindult, ugyanis a környező lakók beleegyezése kell ahhoz, hogy bárki is ilyet tegyen. Lakás céljára épült, nem kért rá engedélyt.....
El sem hiszitek milyen jó! Persze hallok egy alapzajt, de az már kit zavar! - ha ezzel kezdi, lehet, hogy még alá is írunk neki, de így! SOHA
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!