Mit jelent ez:a holnap sosem jön el, a mának sosincs vége?
A holnap sosem jön el. Ami van, az ma van. A holnap, ha eljön, akkor már nem holnapnak hívjuk, hanem mának. A mának sosincs vége, hiszen mindig, bármelyik pillanatban is vagy, azt mának hívod.
Ez a mondat értelme, de gondolom ez számodra is világos volt. A kérdés inkább az, hogy mi az üzenete az adott mondatnak, mire akar rávilágítani.
Valószínű, hogy a mondat valóban a carpe diem ma divatos értelmezésére akar rávilágítani. Divatos, de nem ésszerű értelmezésére. A carpe diem eredetileg azt jelenti, hogy használd ki a pillanatot, nem az élj a mának a helyes fordítása, sokkal kifejezőbb mondjuk az élj ma, vagy élj a mában kifejezés. Mit jelent ez? Nem azt, hogy ne tervezz előre és ne vond le a múlt hibáinak vagy éppen helyes döntéseinek a tanulságát, mint ahogy a mai carpe diem életérzést ma megfogalmazzák. Sokkal inkább jelenti azt, hogy fogadd el a múltat, vond le a tanulságokat, de ne akard megváltoztatni. A jövőt tervezd meg, de ha ma éppen nincs hatásod a jövődre, akkor nem foglalkozz a jövővel. Ha van – tudsz legalább terveket készíteni, gondolkodni –, akkor az nem a jövő, hanem a ma.
Sok ember követi el azt a – mondjuk így – hibát, hogy a jelen helyett a múlt sérelmein rágódik, és közben elszalasztja a jelen lehetőségeit. Példa: Sokan azzal töltik el az idejük egy jelentős részét, hogy nosztalgiázzanak, hogy bezzeg régen milyen jó is volt ez és az, miközben ma lehetőségük lenne, hogy építsenek valamit, ami ugyanolyan állapotokat teremt. Pl. ha valaki azon álmodozik, hogy régen milyen jó alakja/kondija volt, az lehet, hogy közben nem teszi meg, amitől most vagy a közeljövőben jó alakja/kondija lesz.
Sok ember követi el azt a hibát, hogy a jövőtől retteg, vagy a jövőről álmodozik, és közben elszalasztja azt a lehetőséget, ami meggátolja azt, amitől félni kell, vagy ami közelebb visz ahhoz, amiről álmodsz. Például, ha valaki azon aggódik, hogy nem fog sikerülni a vizsgája, akkor könnyen lehet, hogy az aggodalmaskodás közben elpazarolja azt az időt, amit a vizsgára történő felkészülés jelent. Vagy ha valaki arról álmodozik, hogy milyen jó lesz, ha majd egyszer sok pénze lesz, az erre az álmodozásra pazarolja az idejét, ahelyett, hogy éppen az adott pillanatban tenne érte, hogy mondjuk tanuljon egy szakmát, nyelvet, vagy elkezdje !valóban! megvalósítani a terveit.
Röviden a carpe diem eredetileg azt akarta megfogalmazni, hogy a jövő és a múlt a jelenhez kötődik, és kizárólag a jelenben van lehetőséged eldönteni, mi lesz a múltad, és milyen lesz a jövőd. A mai carpe diem meg azt sugallja, hogy a múlt és a jövő abszolút nem kötődik a jelenhez, teljesen kizárandó, figyelmen kívül hagyandó.
A mai carpe diem pont ennek az ellentéte. Ne gondolj a jövőre és felejtsd el a múltat. Aztán persze csodálkozik az illető, hogy milyen szar az élet, holott ő tette azzá, azáltal, hogy kirekesztett mindent, ami kicsit is zavarta, és így nem is tett ellenük semmit. Szerintem ezt a kicsavart carpe diem érzést sugallja az idézet: nincs jövő, nincs múlt.
Kösssz az érrtellmes vélaszt!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!