Az a kérdésem egy jó erőben lévő 18 éves fiatal ember vagyok aki szeretne rendőr de inkább katona lenni csak van egy problémám allergiás vagyok meg szénanáthás felvehetnek?
Az egészségi alkalmasságot kizáró leggyakoribb okok:
A rendvédelmi szervek hivatásos állományába, így a Rendészeti Szakközépiskolába is csak egészségileg alkalmas személyek kerülhetnek, akik képesek az iskola elvégzése után a rendvédelmi szerveknél végzendő feladatok ellátására.
Az egészségi alkalmasság véleményezése nem a beiskolázásra való egészségi alkalmasságra irányul, hanem arra, hogy a megvizsgált személy az iskola elvégzése után, az adott szolgálati beosztásra alkalmas lesz-e, az adott munkakör követelményeinek egészségi, pszichikai és fizikai szempontból meg fog-e felelni. Az egészségi alkalmasság meghatározásánál alapvető szempontként kell figyelembe venni, hogy a hivatásos állományba kerülők és az ott szolgálatot teljesítők a szolgálat ellátása során fokozott egészségi, pszichikai és fizikai igénybevételnek vannak kitéve. A rendvédelmi szervek egészségi alkalmassági követelményei nem azonosak a honvédség vagy a polgári életben meghatározott követelményeivel. Ebből következik, hogy aki sorkatonai szolgálatra egészségileg alkalmas volt, nem biztos, hogy a rendvédelmi szervek hivatásos állományába is egészségileg alkalmas, az viszont biztos, hogy aki katonának alkalmatlan, az erre a szolgálatra is alkalmatlan.
Nem vizsgálható, illetve minősíthető az a személy, aki betegállományban, kórházban van; végtagja begipszelt, illetve bekötözött.
*Nőknél 160 cm, férfiak esetében 165 cm-nél alacsonyabb a testmagasság.
*Krónikus belgyógyászati megbetegedések (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, gyomor-nyombélfekély, asthma bronchiale, szívbillentyű anomáliák (elváltozások), szív ingerképzés és vezetés zavarai stb.); jelentős testsúlytöbblet (testtömeg index számítás alapján: a kilogrammban meghatározott testsúly, osztva a méterben kifejezett testmagasság négyzetével) 25-ig normális, 30 felett alkalmatlanságot jelent.
*Pollenallergia (szénanátha). Pikkelysömör.
*A frontális (elülső) fogak hiánya, szuvasodása (az egészségi vizsgálat előtt a pótlást, illetve a kezelést el kell végeztetni).
*Érzékszervi fogyatékosság: halláscsökkenés, hallószervek krónikus gyulladása, ezek utáni állapota.
*Látáscsökkenés - a nyers látóélesség (szemüveg, kontaktlencse nélkül) 0,3 vagy annál többnek kell lennie; ezen érték alatt alkalmatlan. A két szem között maximum 3,0 D különbség lehet. A látóélességet javító műtét elvégzése után, csak 6 hónap elteltével adható minősítés. *Színtévesztés, színvakság (Bármilyen mértéke).
*Szemtengely-ferdülés (kancsalság); ennek korrekciós műtét utáni állapota is.
*Korábbi és jelenlegi eszméletvesztéssel járó különböző betegségek. (epilepszia; alkalmi eszméletvesztés)
*Öngyilkossági kísérlet, alkohol, drog és gyógyszerfogyasztás, depressziós, szorongásos kórképek, kezelés utáni állapotok.
*Veleszületett és szerzett belgyógyászati, mozgásszervi, idegrendszeri elváltozások, megbetegedések (pl. a gerincoszlop kóros elváltozásai, láb, kéz, deformitásai; ínsérülések, térdsérülések, csonttörések utáni maradandó elváltozások; fémrögzítéssel történt csonttörések, csak a fémeltávolítás és az átépült csontszerkezet jó funkciója esetén minősíthető stb.).
Természetesen a fentieken kívül más megbetegedések, egészségi- és bőrelváltozások is vannak, amelyek alkalmatlanságot jelenthetnek.
Az egészségi alkalmassági követelményeket az 57/2009. (X. 30.) IRM-ÖM-PTNM együttes rendelet tartalmazza részletesen, amely a Magyar Közlöny 2009. évi 153. számában jelent meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!