Mennyi lehet egy nehéz fizikai dolgozó férfi 12 órás műszakban megengedett súlyterhelése?
Ilyenről én nem tudok, arról igen hogy max mennyit emelhet. Nekünk pl a szerződésben benne volt hogy 25kg nál nincs nagyobb súly emelés... Mégis volt 32kb os termék, amiből 10-12-t is fel kellett pakolni.
Ezért is hagytam ott őket, nekem fontosabb az egészségem mint a termékeik.
Az anyagmozgatás az egyik legbalesetveszélyesebb munkavégzési forma. A munkavédelem ezért kiemelten foglalkozik vele. Alapesetben két különböző területre osztjuk:
Kézi anyagmozgatás
Gépi anyagmozgatás
A kézi anyagmozgatás esetén emberi erővel mozgatjuk meg a terhet, míg gépi esetén az ember csak irányító/vezérlő funkciót tölt be. Az anyagmozgató eszközök mindegyikén fel kell tüntetni a teherbírást!
Kézi anyagmozgatás
A kézi anyagmozgatásnál mindig figyelembe kell venni, hogy egy személy nemtől és kortól függően mekkora súlyt mozgathat meg a cég munkavédelmi szabályzata szerint. A túlzott terhelés hátsérülésekhez vezet, ezért az anyagmozgatással foglalkozó kollégák gerincének állapotát fokozottan ellenőrizni kell. Emiatt van az munkaalkalmassági vizsgálati beutalón külön rovat feltüntetve ennek a munkavégzésnek és a közben fellépő terhelésnek.
Az elméletileg emelhető terhek a következőek (természetesen ez változik az illető fizikai felépítésétől függően, amit az alkalmassági lapon jelölnek)
18 évnél idősebb férfi: max 50 kg terhet emelhet és vihet, maximum 90 méter hosszan (síkon)
18 évnél idősebb nő: max 20 kg terhet emelhet és vihet
14-16 év közti fiuk és 16-18 év közötti lányok 15 kg terhet vihet síkon, és ketten ennek kétszeresét emelhetik.
A kézi anyagmozgatásnál használt segédeszközök például:
molnárkocsi, raklapemelő "béka", kampó vagy horog, tapadókorong, kézikocsi,csiga
Gépi anyagmozgatás
A gépi anyagmozgatásnál valamilyen mechanikus vagy elektromechanikus eszköz segítségével végezzük a mozgatást. Ez lehet pld egy gyalogkíséretű targonca, magas-emelésű targonca, vagy akár daru. A munkavégzés ebben az esetben azért fokozottan balesetveszélyes, mert a gép segítségével hatalmas tömegeket lehet megmozgatni, sokszor nagy sebességgel, ami a többi dolgozón kívül veszélyeztetheti a kezelőt is. Elég arra gondolni, hogy a targonca ha nem engedi a le a villán lévő árut a lehető legalacsonyabb pozícióba, akkor a súlypontemelkedés miatt akár a targonca is felborulhat, amiből halálos baleset is történt már.
A szerkezet ismeretek elengedhetetlenek a balesetmentes üzemeltetéshez, emiatt (és a komoly baleseti veszélyforrás miatt) ezeket az eszközöket csak vizsgával rendelkező személy kezelheti.
A gépi anyagmozgatásra jellemző eszközök:
targonca, teherautó, daru (toronydaru, bakdaru, futódaru)
Ha nincs segédeszköz, egész műszakon át mivel folyamatosan fárasztja a munkavállalót a tömegek mozgatása, ezért egy idő után már nem bírja azt a terhet mint az elején. Erre milyen szabályozás van?
Allkalmassági vizgálatokon nem végeznek fizikális terhelhetőségi vizsgálatot a jelentkezőknél! Ami kommoly probléma. Hiszen aki nem lenne alkalmas azt is alkalmassá tezik, vagy korlátozott alkalmasságot, hogy állapítanak meg? Milyen vizsgálatokkal? Hogy részletezik ezt az orvosi lapon? Hány percig mekkora tömeg? munkaidőben időarányosan egy diagram sokat segítene mindenkinek. Amire tudna érvelni a munkavállaló, hogy őt bizony túlterhelik, mert neki ekkora terhet, egyáltalán vagy ennyi ideig nem lehet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!