Mit jelentenek a következő szólások, közmondások?
Földbe gyökerezett a lába
Elveszti a fejét
Ajtóstul ront a házba
Nem esik le az aranygyűrű az ujjáról
Vak vezet világtalant
A rest kétszer fárad
Amilyen az adjonisten,olyan a fogadjisten
Lassú víz partot mos
Vak tyúk is talál szemet
1) Nagyon meglepődött.
2) Nem tud uralkodni magán.
3) Támad, anélkül, hogy előbb tájékozódna, mi is van valójában.
4)Olyat is megcsinál, amit anyagi helyzete vagy képzettsége folytán nem feltétlenül neki kellene csinálni. Pl. mérnöknő takarítást vállal
5)Tájékozatlan, hozzá nem értő ember magyarázza a másik hozzá nem értőnek, hogy mit kell csinálni.
6)Ha valamit nem csinálsz meg rendesen, kénytelen vagy még egyszer foglalkozni vele
7) Ahogyan te viszonyulsz máshoz, más is úgy fog viszonyulni hozzád.
8) Olyan ember, akiről azt hiszed, hogy kuka és semmihez nem ért, mert nagyon csendes és hátra húzódó, ügyesen old meg dolgokat, kiderül róla, hogy nem is olyan buta.
9) Annak is lehetnek jó ötletei, aki nem ért egy bizonyos dologhoz. Egész egyszerűen a józan "paraszti logika" alapján.
Földbe gyökerezett a lába - Korunk egyik legnagyobb betegségéről van itt szó. Az illető annyira fásult, hogy ténylegesen gyökeret ereszt, ha megfelelő termőtalajra lép. Pont ezért az életunt, megcsömörlött embereknek nem ajánlott, hogy a természetben tartózkodjanak, kiránduljanak, amit ők meg is fogadnak.
Elveszíti a fejét - A próba sikerült. Középkori eredetű mondás. A guillotine tesztelők jelezték ezzel, hogy a szerkezet működik.
Ajtóstul ront a házba - Eredetileg: ajtóstól ront a házba. Stohl András balesetéből faragott közmondás.
Nem esik le az aranygyűrű az ujjáról - Peches napot jelent. Zsebtolvajok zsargonnyelvéből átvett közmondás.
Vak vezet világtalant – Figyelmeztetés, hogy lassítsunk. Ha a zebrán látod, hogy két vak egymást kísérve kel át az úton, akkor lassítani kell.
A rest kétszer fárad – Eredeti alakja: A rest kétszer fáradt. Ha megkérdezik tőle, hogy nem akar-e megcsinálni valamit, akkor a rest kimenti magát azzal, hogy fáradt. Ha másodszor is megkérdezik, akkor is.
Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten - A keresztény egyistenhit egyik megnyilvánulása. Mivel egy isten van, ezért az adjonisten és a fogadjisten is egy isten, csak két személyben. Pont ezért lényegileg egyformák.
Lassú víz partot mos - Népi megfigyelés, mely szerint a tavak, csendes folyók partján a kövek mindig szép tiszták. Ha köveket gyűjtesz, akkor érdemes tópartról gyűjteni, mert megspórolod a kövek tisztítását, hiszen a lassú víz elmossa a partot, és az ott található köveket.
Vak tyúk is talál szemet – Korunk orvostudományának dicséretére kitalált közmondás. Annak dicsőítése, hogy már a tyúkokon is képesek vagyunk szervpótlást csinálni, még ha egy olyan bonyolult szervről is van szó, mint a szem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!