Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az embernek mért van déjá...

Az embernek mért van déjá vu-je? Nekem is sokszor volt olyan érzésem mintha már meg történt volna valami pl hogy azzal a valakivel erről beszélünk. Ezek szerint meg történt vagy mi?

Figyelt kérdés
2009. júl. 29. 20:08
 1/9 A kérdező kommentje:
azt a elfelejtettem oda írni hogy: ez mért van?
2009. júl. 29. 20:22
 2/9 anonim ***** válasza:
85%

A national geographic is foglalkozott a kérdéssel.

A jelenség okát sokan sokféleképp képzelik el, nem létezik egyelőre általánosan elfogadott magyarázat. A pszichoanalitikusok egy része vágybeteljesítő fantáziának tartja, illetve az iránti vágyakozásnak, hogy a múlt egy eseménye újra megtörténhessen, csak ezúttal kedvezőbb kimenetellel. A parapszichológia egy korábbi élet emlékeinek felidéződését látja a déja vu élményben.


Két izgalmas neurológiai természetű felvetés is született. Az egyik szerint az emlékek úgy raktározódnak, épülnek fel az agyban, mint a hologramos képek, melyeknek minden egyes képpontja tartalmazza az egész képre vonatkozó összes információt. Az elmélet szerint az egyes emléknyomok is tartalmaznák a teljes emléket. Így amikor egy helyzet valamely aspektusa túlságosan emlékeztet egy korábban már megélt élményre, az új szituáció emlékként idéződik fel.


A másik elképzelés az, hogy egy pillanatnyi csúszás következik be a megélt élmény feldolgozásában. Az adott szituáció valamely hiba folytán nem tudatosul azonnal, hanem emlékként raktározódik. Amikor tizedmásodpercekkel később bekövetkezik a helyzet megélése, már emlékképként is jelen lesz a memóriában, így úgy érezzük, korábban is átéltük már.


A déja vu ellentéte a jamais vu (sohasem látott), azaz az idegenség érzete egy ismerős helyzettel, tárggyal, személlyel, stb. kapcsolatban. Mindkét jelenség meglehetősen gyakori, az emberek mintegy 70 százaléka életében legalább egyszer átéli. Érdekes, hogy 15 és 25 éves életkor között a leggyakoribbak ezek az élmények. Fontos hangsúlyozni, hogy mindkét érzékcsalódás temporalis epilepszia bevezető tünete vagy kísérőjelensége lehet, így a túlzottan gyakori déja vu élményekkel orvoshoz kell fordulni.

2009. aug. 4. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

jaj nagyon köszönöm végre aki válaszolt:)

érdekes volt amit le írtál:)

2009. aug. 5. 10:48
 4/9 anonim ***** válasza:
miért kell orvoshoz menni a túl gyakori déja vu miatt? csak mert nekem is állandóan van, szinte hetente minimum 1-2x...
2009. szept. 10. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"miért kell orvoshoz menni a túl gyakori déja vu miatt?"


Mi nem volt érthető: "temporalis epilepszia bevezető tünete vagy kísérőjelensége lehet, ÍGY a túlzottan gyakori déja vu élményekkel orvoshoz kell fordulni."


Tehát azért mert lehet, hogy kezdődő epilepsziád van!

2009. szept. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
89%
21:57-es vagyok, 'Az adott szituáció valamely hiba folytán nem tudatosul azonnal, hanem emlékként raktározódik. Amikor tizedmásodpercekkel később bekövetkezik a helyzet megélése, már emlékképként is jelen lesz a memóriában, így úgy érezzük, korábban is átéltük már.'<---- de nekem nem ilyen déja vum van, hogy ránézek vmire, és az agyamban emlékként raktározódik rögtön és ezért lenne ismerős a hely. Nálam olyan szokott lenni, hogy álmodok, és az álmomban vannak pl emberek, helyek, és a valóságban nagyon sokszor látom ugyanazt, amit az álmomban is láttam... Az egyik legdurvább pl, hogy az állatkert melletti Gundel étteremnél láttam 8 kínai embert, a ruhájukra is emlékeztem, meg 7-en egymás mellett voltak, és a 8. lefényképezte a többit, és 1 hónap múlva jártam arra, és ugyanaz volt, ugyanazokkal az emberekkel, ugyanolyan volt a ruhájuk is!! pedig előtte meséltem a szüleimnek is hogy milyen különös, hogy ismeretlenekkel álmodok.. úgyhogy ez nálam nem emlékként raktározódás...
2009. szept. 11. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
utcsóval egyet értek...sztem hülyeség az az elmélet hogy meglátsz valamit és az egyik szemed előbb dolgozza fel mint a másik és ezért éled át. Márcsak azért is hülyeség mert a vakok is élhetnek át deja vut. Nekemis olyan szokott lenni hogy látok valamit valahol aztán rá 1 hétre vagy hónapra látom újra...
2010. jún. 18. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az nem lehet hogy másik fényképezkedős kínaiak voltak? A kínaiak nagyon egyformák :D Sok kicsi klónozott sárga
2010. aug. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
nem lehettek mások, mert a ruhájuk is meg a hajuk is ugyanolyan volt :)
2010. okt. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!