Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A mai tizenévesek helyesírása...

A mai tizenévesek helyesírása tényleg rosszabb, mint mondjuk a 10-20 évvel ezelőttieké, vagy csak a netre szabadul be több idióta?

Figyelt kérdés
2012. júl. 19. 08:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Tényleg rosszabb a helyesírásuk, és mióta nagy nyilvánosséág előtt írnak és sikk lett ez a félanalfabétizmus, nem is szeretnék javítani a helyesírási készségeiket. Miután nem olvasnak, nem is tűnik fel már egyiknek sem, hogy melyik szót írta helyesen és melyiket nem. Itt is, ha valakinek megjegyzed, rögtön ingerült lesz, hogy "ne szólj be" neki. Pedig az orrából lóg a takony és csak figyelmeztettük volna, jóindulatúan.
2012. júl. 19. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
szerintem a helyesíráshoz semmi köze az időnek, kornak. tény hogy a neten mindenki rövidít vagy szlengben ír de ez nem azt jeleni , hogy nem lehet jó a helyesírásuk. én is szoktam a neten úgymond "lazábban " írni de nincs gond a helyesírásommal.
2012. júl. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Olyan írásra gondolok, ahol nehéz érteni, mit akar írni, mert gyakorlatilag minden szót hibásan ír le, és fogalmazni sem tud, szórendet téveszt, írásjeleket sem használ. Pl. ez a kérdés:


"Valaki üzit bármikor jöhetnek?"

"Uncsi jöhetnek az üzik 14/F"


Nem is írt még neki senki :)

2012. júl. 19. 09:03
 4/4 2xSü ***** válasza:

ne szójjá be úgy irók a hogy akarok külömbe is mer ahogy semi közöd hozzá


Viccet félre téve:

A helyesírás oldalát értem. Itt tényleg vannak olyan folyamatok, amelyek érthetővé teszik a jelenséget. Az iskolában megtanítják esetleg egy-egy szó helyesírását, de az ember nem ott tanulja meg ezt. Az olvasás nagyon fontos szerephez jut a helyesírás elsajátításában. 20 éve nem volt még itt Magyarországon internet. Számítógépek már voltak, így már én is jóval kevesebbet olvastam szerintem, mint régebben. (Nem is voltam túlságosan jó nyelvtanból.) De mi még kénytelenek voltunk elolvasni a kötelező olvasmányokat, illetve ha olvastunk akár önszorgalomból, akkor szerkesztett tartalmat olvastunk.


Az internettel kezdeti szakaszában még a neten is sok szerkesztett tartalom volt. Egyszerűen azért, mert aki tartalmat szolgáltatott, az volt annyira művelt és igényes, hogy erre figyeljen. Aki meg nem volt ennyire művelt, annak nem nagyon volt lehetősége egy honlapot üzemeltetni. Aztán jött a chat, a fórumok, a blogok. Az internetes újságok online megfelelőin is sokszor csapnivaló a helyesírás, mert nincs lektorálva, ellenőrizve a tartalom. Ma a tizenévesek egymást olvassák a neten is leginkább. A kötelező olvasmányokat sem kell ugye elolvasni, hiszen össze vannak gyűjtve kivonatos formában, itt a GYK-n is leírják neked a tartalmát.


Ha még valaki például jól is tanulja meg az iskolában a „miért” szó írását, egyszerűen annyira sokszor látja a hibás formát, hogy maga is elbizonytalanodik, hogy most akkor „mért” vagy „miért”.


A dologhoz hozzájárul az is, hogy nem igazán szokták elmagyarázni, hogy mi a célja, értelme a helyesírási szabályoknak. Mi kárunk származik abból, ha ezeket megszegjük. Márpedig ha kényelmesebb a szabályokat megszegni és nem érted, hogy az adott szabály milyen célt szolgál, akkor meg fogod szegni.


Tehát a helyesírás részét még értem. Én a fogalmazást nem tudom felfogni. Jó, alkalmasint én is követek el hibákat, mert átfogalmazok egy félmondatot, és nem figyelek a másik felére, vagy lusta vagyok újra átolvasni a szöveget, vagy fogalmazás közben valami megzavar, akár egy saját gondolat. De vannak, akik képtelenek értelmesen megfogalmazni egy kérdést sem. Ha visszakérdezel, pontosan ugyanolyan értelmetlen módon válaszol.

2012. júl. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!