Válás elinditásakor mi az első lépés, hová, mit kell beadni?
A válókeresettel a válóper megindítható. Ezt a bírósághoz kell benyújtani.
Ebben meg kell adni a házastársak adatait (név, születési hely, idő, anyja neve, lakóhely, illetve, ha ténylegesen nem a bejelentett címen él, ez a cím, foglalkozása, munkahelye, jövedelme), megjelölve ki a felperes és ki az alperes. Ha a keresetlevelet benyújtó felperes rendelkezik telefonszámmal, faxszámmal, illetve e-mail címmel, azt a keresetlevélben fel kell tüntetni.
Szerepelni kell a házasságkötési időpontnak, annak, hogy hanyadik házasságról van szó, és le kell írni azt is, hogy mikor szakadt meg az életközösségük anyagi, illetve érzelmi vonatkozásban. Meg kell adni a gyereke számát, születési adatait és azt, hogy mi volt az utolsó közös lakóhelyük. Ha már nem élnek együtt, akkor a különköltözés időpontját és az ezzel összefüggésbe hozható gyerekekkel kapcsolatos kérdéseket: mióta nem, a gyerekek kivel vannak, a másik fél láthatja-e a gyerekeket, és fizet-e tartásdíjat.
A keresetlevélben a következőket lehet kérni:
a házasság felbontását
a gyermek(ek) elhelyezését
gyermektartásdíjat (havi fix összeg, vagy a fizetés meghatározott százaléka, avagy ezek kombinációja)
a gyermek(ek) és a különélő szülő közötti kapcsolattartás idejének és módjának szabályozását (láthatás)
egyéb vagyoni igényeket (ingó és ingatlanvagyon megosztását, lakáshasználat szabályozását, házastársi tartást).
A házasság felbontása iránti keresetet 3 példányban kell benyújtani, le kell róni postán megvásárolható illetékbélyegben a 12.000 forint (figyelem: ez változhat!) illetéket, vagy erre nézve költségmentességet kell kérni. (költségmentességi nyomtatvány a nyomtatványok közül letölthető)
A keresetlevélhez csatolni kell
a házassági anyakönyvi kivonatot
a gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonatának másolatát
12.000 forint illetéket, vagy költségmentességi igazolásokat
Ha Ön a közös lakással kapcsolatban is döntést kér, csatolni kell a bérleti szerződést vagy a 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolatát. Ha a tartásdíjban nincs megállapodás, akkor csatolni kell a szülők jövedelmi, vagyoni viszonyaira vonatkozó igazolásokat (például munkabér, hitelek, rezsi). Ha Ön és a társa nem tudnak az ingóságokban egyszerű holmikban megegyezni, készíteni kell egy ingó vagyonleltárat is. Ebben azt kell felsorolni, hogy mely ingóságok melyik félhez kerülnek és mekkora az értékük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!