Mi az a manna?
"a zsidó nép legendás tápláléka Mózes második könyvében"
a zsidó nép vándorlása közben többször is elfogyott az étel, ezért isten "teremtett népének" külön táplálékforrást, az emberek megpróbálták tárolni, de másnapra megromlott, isten ezzel "kényszerítette" népét, hogy bízzanak meg benne, minden nap adott nekik friss mannát. - Bibliában található
Ne feledd, a Google a barátod :D
A kutatások kiderítették, hogy a vándorló zsidók mannája a mannazúzmó lehetett, amely általában a magas hegyek talaján él. Amikor eredeti helyükről leválnak, gumós formát öltenek, így a szél könnyen elsodorja őket a hegyekről, akár messze a sivatagba - így keletkezik a mannaeső.
A növényvilágon belül a mannatermékek közé azokat a növényeket soroljuk, amelyek belsejéből édes váladék szivárog ki. Ilyen például a köris-manna, amely a virágzó kőrisfától ered. Behasított kérgéből sárgásfehér színű, kristályos állományú, enyhe szagú, édes ízű nedv szivárog. A köris-mannát enyhe hashajtó hatása miatt a gyerekgyógyászatban alkalmazzák, az édesipar pedig ízesítőszerként használja.
Az állatvilágban is léteznek mannatermelő fajok. A mannakabóca szúrása nyomán például a kőris, a vadszilva, az olajfa cukortartalmú nedve kifolyik, majd a levegőn megszilárdul. A másik jellegzetes faj a manna-pajzstetű, amely az örökzöld, szárazságot jól tűrő bokrokon több rétegben bevonja testét mézharmattal. A mézharmat cukorban gazdag, vastag védőréteget képez rajta a kiszáradás miatt. Aki a Sinai-sivatagban éhezik, a manna-pajzstetűből e sok cukrot és fehérjét nyerhet. Minden bizonnyal a sivatagban vándorló izraelitákat is egy ideig életben tartotta.
National Geographic Online
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!