Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan alakul ki a délibáb?

Hogyan alakul ki a délibáb?

Figyelt kérdés
légyszi egyszerűen magyarázd el
2011. máj. 9. 18:20
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A talaj közelében lévő levegő jobban felmelegszik, mint a felette lévő levegő, és az alul lévő levegőréteg ritkább lesz, így csökken a fénytörő képessége is. Így a legsűrűbb levegőréteg nem a legalsó, hanem az eggyel felette lévő. A két levegőréteg határán alakul ki a teljes visszaverődés.
2011. máj. 9. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Vree ***** válasza:
29%
2011. máj. 9. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Vree, ezt szerintem a kérdező is megtalálta (mint mindenki), de ő kifejezetten egyszerű magyarázatot kért, gondolom, általános iskolás lehet még, és valljuk be, a Wikipedia cikke nem túl közérthető.

Ezért próbáltam egyszerűbben elmagyarázni neki.

2011. máj. 9. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
hát igen a wikipédiát én is megtaláltam de nem nagyon értettem és ha érdekel akk 7. vagyok
2011. máj. 9. 20:29
 5/7 Vree ***** válasza:

És nagyon jól tetted :)


Viszont a Wikipédiának van szemléltető képe.


Hogy megtalálta azt én is remélem, de mit lehet tudni? Láttam már olyat hogy nem gondolt rá.

2011. máj. 9. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Vree ***** válasza:

Írtam egy szimplább magyarázatot. :) Szakkifejezések nélkül. Tehát:


A fény a mi szemünknek olyan gyorsan mozog, hogy a sebessége változása szinte észrevehetetlen, de valójában nem mindig ugyanolyan gyors - sűrűbb közegekben lassabban halad. Például nem halad olyan gyorsan vízben, mint levegőben, és nem halad olyan gyorsan levegőben mint vákumban (légüres térben, pl. az űrben).


Namost, ha két különböző sűrűségű anyag találkozik, akkor bekövetkezik a fényvisszaverődés és/vagy a fénytörés nevű jelenség.


Képzelj el két embert, amint egymásba karolva sétálnak. Az egyik ember hirtelen lelassít egy kicsit. Mivel egymásba karolnak, ez azt eredményezi, hogy mivel a másik ember gyorsabban próbál haladni, de egymásba karolnak, a másik ember -elfordul- egy kicsit az első körül.


Pontosan ez történik a fénnyel a két különböző sűrűségű anyag határán. Mivel nem képes ugyanolyan sebeséggel haladni, az iránya megváltozik, és ezzel az új irányszöggel halad tovább.


Két különböző sűrűségű anyag rendszerint két különböző halmazállapotot jelent, mert ezeknél jelentős a sűrűségeltérés - szilárd (pl. üveg vagy kristály), folyékony (pl. víz) vagy légnemű, és ezekkel lehet a legjobban tükröződéseket létrehozni.

Viszont a sűrűséget befolyásolja még egy tényező: a hőmérséklet. Ahogy a dolgok lehűlnek, a sűrűségük is egyre növekszik - ez a tény áll a halmazállapotváltozások mögött is (a jég sem más, mint nagyon-nagyon sűrű víz :p).

Tehát tükröződés létrejöhet pl. hideg és meleg víz, vagy hideg meleg levegő határán is.


Az ilyen nagy eltérés egy közegen belül persze ritka, de itt jön a képbe ami a délibábot okozza: a föld lassaban melegszik fel vagy hűl le mint a levegő (mert nagyobb a sűrűsége), és ezzel a hozzá közeli levegőt is felmelegíti. Ha van egy nagy csupasz földfelszín, ami gyorsan felmelegszik, akkor előáll egy helyzet amikor a föld annyi hőt sugároz ki magából hogy egy egész magas (többször tíz méterés) légréteget hoz létre maga fölött, ami forróbb mint a fölötte lévő hidegebb. Ennek határán aztán létrejöhet a tükröződés - ez okozza a délibábot.

2011. máj. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. máj. 10. 16:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!